به روز شده در: ۰۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۱:۵۳
نخست‌وزیر مأمور تشکیل کابینه در لبنان تأکید کرد که این کشور در حال فروپاشی اقتصادی و اجتماعی است.
کد خبر: ۴۶۱۵۳۷
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۰ - 12June 2021

جدیدترین موضع گیری سعد حریری درباره تحولات لبنانبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس به نقل از المیادین، «سعد حریری» نخست‌وزیر مأمور تشکیل کابینه در لبنان، تأکید کرد که این کشور در حال فروپاشی اقتصادی و اجتماعی است.

وی پس از دیدار با عبداللطیف دریان، مفتی لبنان، به خبرنگاران گفت که در این دیدار وضعیت کشور و روند رو به فروپاشی آن را بررسی کرده است.

این در حالی است که برخی منابع لبنانی از تصمیم حریری برای انصراف از تشکیل کابینه خبر داد و اعلام کردند که گویا وی تصمیم خود را برای اعلام انصراف از تشکیل کابینه نهایی کرده است.

حریری با حضور در شورای شرعی اهل سنت لبنان، نخست جلسه‌ای خصوصی با مفتی لبنان برگزار کرد و سپس در جلسه شورا شرکت و تحولات داخلی لبنان و روند مذاکرات برای تشکیل دولت را بررسی کرد.

بنابراین گزارش، روز پنجشنبه ۲۲ اکتبر ۲۰۲۰، میشل عون، رئیس جمهور لبنان، پس از دیدار و رایزنی با جریان‌های مختلف مجلس، سعد حریری را مأمور تشکیل کابینه جدید لبنان کرد. با این تصمیم، وظیفه بسیار دشواری به حریری محول شده است. این سیاستمدار ۵۰ ساله که از سال ۲۰۱۶ رئیس دولت لبنان بود، در ژانویه ۲۰۲۰ زیر فشار افکار عمومی و اعتراضات سراسری علیه فساد و ناکارآمدی، از مقام خود کناره گرفت.

«حسان دیاب»، جانشین حریری، ماه اوت همین سال و پس از انفجار بندر بیروت، استعفا کرد. سپس «مصطفی ادیب»، سفیر سابق لبنان در آلمان مأمور تشکیل کابینه شد؛ اما او نیز چند هفته بعد به دلیل اختلافات و رقابت‌های درون جناحی، از وظیفه تشکیل دولت عذرخواست.

از آن زمان تاکنون توفیقی درباره تشکیل دولت جدید لبنان حاصل نشده است و اختلاف نظر میان میشل عون رئیس جمهور و سعد حریری نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه لبنان وجود دارد. تلاش‌های موازی از سوی اسقف مارونی‌های لبنان «بشاره الراعی» برای از سرگیری جلسات میان میشل عون و حریری انجام گرفته؛ اما تاکنون نتایج مثبتی به دنبال نداشته است. هدف از این رایزنی‌ها؛ خنثی کردن تلاش‌ها برای کشاندن لبنان به سمت فروپاشی و ممانعت از شعله ور کردن اختلافات فرقه‌ای، مذهبی و هرج و مرج سیاسی است.

انتهای پیام/ 221

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها