به روز شده در: ۰۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۴
فتح خرمشهر، فتح خون/
نمایشگاهی از آثار حجمی با عنوان «یادبود هفده هزار زن شهید، جانباز و آزاده» به یاد آنانی که در هشت سال دفاع قدس کمتر دیده شدند به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر در فرهنگستان هنر برپا شد.
کد خبر: ۴۵۹۰۰۹
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۳ - 26May 2021

نمایشگاهی به یاد ۱۷ هزار زن شهید، جانباز و آزاده برپا شدبه گزارش گروه حماسه و جهاد دفاع‌پرس، آئین‌های مربوط به گرامیداشت آزادسازی خرمشهر عموما در روایتی مردانه از این اتفاق محصورند، اما امسال این اداره کل با همکاری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و بنیاد شهید و امور ایثارگران، نمایشگاهی متفاوت برای یادبود این واقعه برگزار کرده تا یادآور زنانی باشد که در طول هشت سال جنگ تحمیلی، فداکارانه برای دفاع از ایران ایستادند.

بر این اساس اداره کل امور بانوان شهرداری تهران نمایشگاهی از آثار حجمی با عنوان «یادبود هفده هزار زن شهید، جانباز و آزاده» را چهارم خرداد با حضور جمعی از مسئولان، هنرمندان و اساتید این حوزه در سالن لرزاده فرهنگستان هنر برپا کرد، این نمایشگاه در دو بخش مسابقه و آثار مدعوین برگزار شده است و پذیرای آثار ۱۶ هنرمند در زمینه حجم و مجسمه سازی است.

مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران هدف از برگزاری این نمایشگاه را نشان دادن نقش پررنگ زنان در هشت سال دفاع مقدس عنوان کرد که در طول چهار دهه گذشته کمتر به آن پرداخته شده است.

زهرا بهروزآذر درباره ایده شکل‌گیری این رویداد هنری گفت: ایده این نمایشگاه توسط اداره کل امور بانوان مطرح و با همکاری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و بنیاد شهید و امور ایثارگران پیگیری و اجرایی شد.

وی افزود: از میان ۴۰ اثری که در مرحله اول این رویداد از سوی دبیرخانه پذیرش شده بودند در نهایت ۲۱ اثر انتخاب و برای نمایش در سالن لرزاده فرهنگستان هنر آماده شدند.

بهروزآذر اظهارداشت: اداره امور بانوان شهرداری تهران در طرح‌های پیشین نیز زندگی زنان موفق قرن را مورد بررسی قرار داد و امروز یکی از اقداماتی که برای مجموعه اهمیت داشت نمایش نقش موفق زنان در دفاع مقدس بود، اگر نگوییم زنان بیشتر از آقایان نقش نداشتند حداقل نقش آنان در دفاع مقدس به اندازه آقایان بوده است.

قدرت‌الله معماریان یکی از هنرمندانی است که با مجموعه «چهار اثر» در نمایشگاه «یادبود هفده هزار زن شهید، جانباز و آزاده» حاضر شده است، به گفته او در این اثر، شخصیت زن و مادر به عنوان محور ایثار در نظر گرفته شده و تلاش او بر این بوده که هویت فداکار زن و مادر در فرهنگ ایرانی را در قالب این اثر حجمی به نمایش بگذارد.

علیرضا افشین‌راد یکی دیگر از هنرمندانی است که آثارش برای نمایش در این رویداد پذیرفته شده است، او با یک اثر حجمی ترکیبی در این نمایشگاه حاضر شده است، اثر او برآیندی ترکیبی از متریال‌های فیزیکی و بازی با نور و صداست.

افشین‌راد در ارتباط با نقش زنان، ایستادگی و مقاومت آنان در جنگ، زنان را به سرو‌های مقاومی تشبیه کرده است که در صحنه نبرد نه مردانه بلکه به عنوان زنان قدرتمند حضور داشتند. به تعبیر او یک اشتباه تاریخی در به کار بردن لفظ مقاومت مردانه وجود دارد، اشتباهی که باعث می‌شود به نقش زنان ایثارگر ایرانی، چنان که باید توجه نشود.

سیدمحی‌الدین فاضلیان مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران نیز آثار نمایشگاه «یادبود هفده هزار زن شهید، جانباز و آزاده» را یادآور رشادت و بزرگواری زنان شهید، جانباز و آزاده ایران زمین عنوان کرد و بر لزوم بازاندیشی در روایت جنگ و توجه بیشتر به نقش زنان تأکید کرد.

نمایشگاه آثار حجمی «یادبود هفده هزار زن شهید، جانباز و آزاده» تا ۱۸ خرداد از ساعت ۱۶ تا ۲۰ در سالن لرزاده فرهنگستان هنر واقع در خیابان ولیعصر برپاست، در روز پایانی نمایشگاه طی آیینی از سه اثر برگزیده نهایی تجلیل و از تک اثر برگزیده برای اجرا در یکی از مناطق پرتردد شهری رونمایی خواهد شد.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار