به روز شده در: ۰۳ تير ۱۴۰۰ - ۰۳:۴۲
مدیر کل حفظ آثار دفاع مقدس استان مرکزی:
کریمی گفت: آشنایی کامل جوانان استان مرکزی با تاریخ و نقش استان مرکزی در دفاع مقدس می‌تواند مهم‌ترین دستاورد دانشنامه باشد و این دستاورد قطعا می‌تواند در ترویج و تقویت فرهنگ ایثار و شهادت در نسل‌های آینده اثرگذار باشد.
کد خبر: ۴۵۶۷۱۷
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۱ - 16May 2021

آشنایی کامل جوانان با نقش استان مرکزی در دفاع مقدس دستاورد دانشنامه استبه گزارش دفاع‌پرس از اراک، سرهنگ پاسدار «غلامرضا کریمی» مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان مرکزی عصر امروز (یکشنبه) در حاشیه برگزاری کارگاه تخصصی دانشنامه دفاع مقدس اظهار کرد: مهم‌ترین رویکرد دانشنامه دفاع مقدس استان مرکزی بومی‌سازی و پرداختن به نقش استانی، شهرستانی، منطقه‌ای، محله‌ای است و حتی در بسیار از موارد به اماکن و محل‌های تأثیرگذار و مهم ورود پرداخته می‌شود.

وی افزود: آشنایی کامل جوانان استان مرکزی با تاریخ و نقش استان مرکزی در دفاع مقدس می‌تواند مهم‌ترین دستاورد دانشنامه باشد و این دستاورد قطعا می‌تواند در ترویج و تقویت فرهنگ ایثار و شهادت در نسل‌های آینده اثرگذار باشد.

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان مرکزی گفت: کارگاه‌های تخصصی در راستای تهیه دانشنامه استانی دفاع مقدس از نیمه دوم سال گذشته شروع شده و افرادی که در کلیه مراحل تهیه دانشنامه مشارکت دارند در این کارگاه‌ها شرکت و از آموزش‌های تخصصی بهره‌مند می‌شوند.

وی بیان کرد: کارگاه‌های تخصصی دانشنامه در استان مرکزی به شکل سه مرحله‌ای است که ابتدا آموزش مدخل‌یابی و سپس منبع یابی و در نهایت مقاله نویسی آموزش انجام می‌شود که پیشکسوتان دفاع مقدس در کنار اعضای هیئت علمی دانشگاه و اساتید برجسته آموزش‌ها را انجام می‌دهند.

کریمی ادامه داد: کارگاه‌های تخصصی برای کمیته‌های پنج گانه شهدا و اشخاص، جغرافیا، فرهنگی، اجتماعی و نظامی در سال گذشته برگزار شده و در سالجاری کارگاه‌ها را برای مقاله نویسان و سایر اعضای شورا‌های کمیته‌ها و کارگروه‌ها برگزار خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: تاکنون بیش از یکصد و پنجاه نفر در کارگاه‌های تخصصی دانشنامه دفاع مقدس استان دوره‌ها را با موفقیت گذرانده اند و در سایر مراحل تهیه دانشنامه در حال فعالیت هستند که با توجه به گستردگی کار انتظار داریم کارگاه‌ها به طور مستمر و برای افراد جدید‌تر برگزار شوند.

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان مرکزی گفت: تاکنون بیش از ۶۲۵ مدخل در دانشنامه استانی دفاع مقدس شناسایی شده و با توجه به برنامه ریزی‌های انجام شده و جلسات تخصصی با دستگاه‌ها و اقشار مختلف مردم قطعا مداخل بیش از این تعداد خواهد شد.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین برنامه‌های در دستور کار ورود به مداخل شهرستانی است چراکه برخی از شهرستان‌ها در دفاع مقدس نقش بسیار پر رنگی ایفا کردند، گفت: باید به طور دقیق‌تر بررسی شود و جلسات تخصصی با شهرستان‌ها در هفته جاری و آینده به طور جداگانه برگزار خواهد شد.

کریمی افزود: امروز خوشبختانه زیر ساخت‌های بسیار خوبی برای هرگونه فعالیت در حوزه دفاع مقدس وجود دارد و این به برکت کنگره شهدا و ستاد پیشینه رزم استان مرکزی است که در سال‌های گذشته زمینه‌ها را فراهم کرده است.

وی اظهار کرد: ۲۴ قشر تخصصی بسیج برای شناسایی و جمع آوری مداخل در حوزه دفاع مقدس پای کار آمده اند و نمایندگان دستگاه‌ها و ادارات برای مشارکت و هم افزایی معرفی شده اند و این نشان دهنده عزم استان مرکزی برای تهیه یک مجموعه علمی و کامل در حوزه دفاع مقدس است.

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان مرکزی خاطر نشان کرد: تهیه دانشنامه استانی دفاع مقدس، تشکیل ستاد گرامیداشت مناسبت‌های دفاع مقدس و مقاومت و تکمیل مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان از مهمترین برنامه‌های سالجاری استان مرکزی در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است که همه باید با استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها در این سه مأموریت مهم نقش آفرینی کنیم.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها