به روز شده در: ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۲
جغرافیای حماسه ۲۶؛
مواقعی که تعداد مجروحین دفاع مقدس اعزامی به «مشهد» زیاد بود و بیمارستان‌های بزرگ شهر قادر به پاسخ‌گویی نبوده‌اند، تعدادی از آن‌ها جهت درمان در بیمارستان «دکتر شریعتی» بستری می‌شدند و پس از بهبودی، به‌وسیله‌ بخش مددکاری بنیاد شهید مستقر در بیمارستان با تأمین البسه و هزینه سفر به شهر خود باز می‌گشتند.
کد خبر: ۴۵۶۱۳۲
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۵ - 13May 2021

به گزارش خبرنگار دفاع‌پرس از مشهد، نیروهای خراسانی از نخستین روزهای دفاع مقدس حضوری فعال و نقشی تأثیرگذار در دفاع از میهن اسلامی داشتند، به‌گونه‌ای که خراسان بزرگ در راستای ادای دین به انقلاب و ولایت، نقش تأمین نیروی انسانی را با بیش از ۹.۵ درصد کل اعزام‌های کشور را به خود اختصاص داد.

خراسان بزرگ در دوران دفاع مقدس علاوه‌بر کارکنان نیروهای مسلح، ۳۰۸ هزار و ۲۵۶ نفر بسیجی را به یگان‌های رزم اعزام کرد و یگان‌های رزم خراسان در دوران دفاع مقدس در ۹۸ عملیات شرکت داشت.

با توجه به نقش محوری شهر «مشهد» به‌عنوان کانون جهاد و مقاومت در دوران دفاع مقدس، به معرفی اماکنی که در خلق این حماسه ماندگار نقش داشتند، خواهیم پرداخت. این طرح پژوهشی تحت عنوان «جغرافیای دفاع مقدس مشهد» به سفارش مدیریت اسناد و مدارک اداره‌‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان خراسان رضوی توسط «محمدحسین حکیم‌نژاد» تهیه شده است.

بیمارستان دکتر شریعتی

احداث بیمارستان «دکتر حجازی» در زمینی به مساحت ۲۲.۹۴۷ متر مربع به‌همت «جمعیت معلولین خراسان» و به سرپرستی دکتر «سیدموسی حجازی» و مشارکت و اهتمام حاج «عباس توکلی‌زاده»، به‌منظور نگهداری معلولین، سال ۱۳۲۸ در «مشهد» آغاز و با ظرفیت ۲۰۰ تخت در سال ۱۳۳۱ به بهره‌برداری رسید.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷، آسایشگاه معلولین به بیمارستان «آیت‌الله طالقانی» مشهد منتقل شد؛ و در همان‌سال در ضلع شرقی بیمارستان، ساختمان بخش سوختگی به‌همت ریاست وقت بیمارستان، احداث شد و ضمن تغییر کاربری، به‌نام بیمارستان «دکتر شریعتی» تغییر نام یافت.

با شروع جنگ تحمیلی در شهریور سال ۱۳۵۹، بیمارستان «دکتر شریعتی» به‌عنوان یکی از بیمارستان‌های فعال شهر «مشهد» نسبت به بستری و درمان مجروحین جنگ اهتمام داشت.

در دوران دفاع مقدس، مجروحینی که از خطوط مقدم جبهه به‌وسیله‌ی هواپیماهای ترابری 130-C نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی به شهرهای مختلف پشت جبهه از جمله «مشهد» اعزام می‌شدند، پس از تخلیه در پایگاه ۱۴ شکاری امام رضا (ع)، به بیمارستان‌های مختلف شهر منتقل می‌شدند.

در برخی موارد که تعداد مجروحین زیاد بود و بیمارستان‌های بزرگ شهر «مشهد» قادر به پاسخ‌گویی نبوده‌اند، تعدادی از آن‌ها جهت درمان در بیمارستان «دکتر شریعتی» بستری می‌شدند و بعد از بهبودی، به‌وسیله‌ بخش مددکاری بنیاد شهید مستقر در بیمارستان، با تأمین البسه و هزینه سفر به شهر خود باز می‌گشتند.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار