به روز شده در: ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۴:۳۹
جانشین استاندار «أبین» در جنوب یمن گفت که ائتلاف سعودی - آمریکایی به دنبال آن است که در سواحل این استان یک گذرگاه دریایی در اختیار القاعده قرار دهد.
کد خبر: ۴۵۴۸۷۷
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۲ - 06May 2021

هشدار درباره واگذاری یک گذرگاه دریایی به القاعده در سواحل جنوب یمنبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، «صالح الجنیدی» جانشین استاندار «أبین» در یمن درباره طرح و نقشه جدید آمریکایی - سعودی مبنی بر اعطای یک گذرگاه دریایی در سواحل شهرستان «أحور» در این استان به عناصر القاعده و تسهیل ترانزیت آن‌ها هشدار داد.

به نوشته پایگاه خبری «۲۶ سپتامبر» یمن، الجنیدی تصریح کرد که در دو نوبت، نیرو‌های تروریستی و افراطی خارجی به سواحل ابین انتقال یافته‌اند که آخرین آن به دو روز پیش بازمی‌گردد. ائتلاف سعودی - آمریکایی رسما به دنبال آن است که یک گذرگاه دریایی ایمن در سواحل أحور در اختیار تروریست‌های القاعده قرار دهد.

وی اظهار داشت که این این عناصر از سوریه به ابین انتقال یافته‌اند تا به صفوف مزدوران در یمن ملحق شوند. ده‌ها تروریست خارجی از سوی القاعده به مناطق مرزی واقع در استان‌های أبین و البیضاء و به طور مشخص سنگر‌های تروریست‌ها در «الصومعه» و «ذی ناعم» منتقل شده‌اند.

جانشین استاندار أبین، شبه‌نظامیان حزب الاصلاح حاضر در أحور را متهم کرد که طی چند هفته گذشته، بار‌ها پهلوگیری و بارگیری کشتی‌های ناشناس را در سواحل این استان تسهیل کرده‌اند. اطلاعات و داده‌های موجود درباره سواحل أحور و مناطق تحت کنترل شبه‌نظامیان حزب الاصلاح شاهد تحرک عناصر گروه‌های تروریستی القاعده و داعش هستند.

الجنیدی در ادامه از طرح تسلیم این استان به سازمان‌های تروریستی در سایه شکست‌های نیرو‌های طرفدار ائتلاف متجاوز آمریکایی و سعودی در جبهه‌های مختلف که مهمترین آن‌ها جبهه مأرب است، هشدار داد و از ساکنان آزاده این استان خواست که تحرکات این سازمان‌های تروریستی را افشا کنند و از احداث اردوگاه‌های نظامی جدید و مراکز جدید جذب و آموزش نیرو با بودجه و پوشش کشور‌های متجاوز به یمن جلوگیری کنند.

اواخر آوریل گذشته گزارش‌های رسانه‌ای متعددی در خصوص اعزام تروریست‌های داعش از سوریه به یمن و استفاده ائتلاف سعودی از این تروریست‌ها و همکاری ترکیه با این طرح منتشر شد.

در یک تحول چشمگیر در پرونده جنگ یمن و دخالت اخیر ترکیه در این پرونده، منابع آگاه در استان أبین از ورود یک گروه از عناصر داعش که در سوریه جنگیده‌اند به این استان در جنوب یمن خبر دادند. به گفته این منابع، شخصی به نام «ابوصفیه الأبینی» از سرکرده‌های داعش در افغانستان و سوریه که اصالتا یمنی و از ساکنان استان أبین است در رأس یک گروه از تروریست‌های داعش وارد یکی از پایگاه‌های نظامی حزب الاصلاح در «لودر» شده است.

این منابع می‌گویند که الأبینی که اخیرا در ترکیه اقامت داشت، قرار است از لودر به منطقه «الصومعه» در استان البیضاء، منتقل شود. داده‌های موجود حاکی از آن است که ترکیه در حمایت از افراد مسلح حزب الاصلاح یمن، این تروریست‌های فعال در سوریه را به یمن اعزام کرده است.

الجنیدی، پاییز گذشته نیزدرباره تحرکات مشکوک تروریست‌های القاعده در استان الابین هشدار داده و گفته بود که سعودی‌ها در تلاشند این استان را به صحنه درگیری میان گروه‌های وابسته به خود تبدیل کنند تا در نتیجه آن صد‌ها خانواده در حومه شهر «زنجبار» و در نزدیکی خطوط درگیری وادار به مهاجرت دسته جمعی شوند. ریاض با حمایت ازگروه‌های تکفیری و تحت پوشش قرار دادن آنها، رسما موجب شد تا تروریست‌های القاعده، اکنون به بخشی از گروه شبه نظامی حزب «الاصلاح» در «شقره» و منطقه مرکزی و «العکد» در شرق منطقه «العین» و «وادی کاران» در منطقه «الحصن» در شرق «لودر» تبدیل شوند.

انتهای پیام/ 221

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار