به روز شده در: ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۸
رئیس یکی از احزاب دست راستی در فلسطین اشغالی از همه احزاب سیاسی خواست برای جلوگیری از دور پنجم انتخابات کابینه اضطراری تشکیل دهند.
کد خبر: ۴۵۴۷۴۷
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۷ - 05May 2021

نفتالی بنت خواستار تشکیل «کابینه اضطراری» در فلسطین اشغالی شدبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، «نفتالی بنت»، رئیس حزب دست راستی «خانه یهودی» از همه احزاب سیاسی در فلسطین اشغالی خواست برای جلوگیری از برگزاری پنجمین دور انتخابات «کابینه اضطراری فراگیر» تشکیل دهند.

نفتالی بنت در بیانیه‌ای به رسانه‌های صهیونیستی مدعی شد که برای تشکیل کابینه راست‌گرا «هیچ گزینه‌ای را نیازموده باقی نگذاشته»، اما نتانیاهو همه درب‌ها را بسته است.

رئیس حزب خانه یهودی در ادامه از تمامی احزاب راست‌گرا خواست به «کابینه اضطراری فراگیر» محلق شوند. او با وجود این گفت که انجام چنین کاری برای هیچ‌کس آسان نخواهد بود و طبیعتاً به تشکیل یک کابینه طبیعی منجر نخواهد شد، اما این تنها راه جایگزین در برابر انتخابات پنجم خواهد بود.

تحلیل‌ها حاکی است «بنیامین نتانیاهو» احتمالاً قادر به تشکیل کابینه جدید در ضرب‌الاجل مقرر نخواهد بود تا ۱۵ ساله‌اش در فلسطین اشغالی در آستانه پایان قرار گیرد.

روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال» نوشته در صورتی که نتانیاهو ضرب‌الاجل نیمه‌شب را از دست بدهد و قادر به تشکیل کابینه نباشد نخست‌وزیری ۱۵ ساله‌اش به پایان خواهد رسید.

بعد از برگزاری یک انتخابات نیمه‌تمام دیگر در ماه مارس در فلسطین اشغالی، نه نتانیاهو و نه هیچ‌یک از رقیبانش قادر به تشکیل کابینه نبودند، اما نظر اکثریت قانونگذاران رژیم صهیونیستی این بود که رئیس این رژیم، بار دیگر نتانیاهو را مأمور تشکیل کابینه کند.

نتانیاهو بعد از چند هفته رایزنی با طرف‌های مختلف پیشنهاد‌های مختلفی از جمله استعفای موقت از سمتش را مطرح کرد، اما به نظر می‌رسد این پیشنهادات به او کمکی برای رفع مخالفت‌ها با نخست‌وزیری‌اش نکرده و او احتمالاً قادر به تشکیل کابینه نخواهد بود.

چنانچه نتانیاهو قادر به ائتلاف نباشد باید امیدوار باشد که رقیبانش هم نتوانند این کار را انجام دهند تا رژیم صهیونیستی مجبور به برگزاری پنجمین انتخابات از سال ۲۰۱۹ شود. چنین سناریویی نتانیاهو را که از ماه مه ۲۰۲۰ درگیر محاکمه در پرونده‌های فساد است را دست‌کم تا چند ماه دیگر در قدرت نگاه خواهد داشت.

«امانوئل نیون»، تحلیلگر مسائل سیاسی در تل‌آویو به وال‌استریت‌ژورنال گفت: «امیدواری او در حال حاضر ادامه همین روال است. او امیدوار است نه تنها انتخابات پنجم، بلکه انتخابات ششم و هفتم یا هشتم برگزار شود.»

اقدام دیگری که نتانیاهو ممکن است انجام دهد پیشبرد لایحه‌ای است که خواستار انتخاب مستقیم نخست‌وزیر است.

در صورتی که رئیس رژیم صهیونیستی تصمیم بگیرد فرد دیگری را مأمور تشکیل کابینه کند آن فرد «یائیر لاپید»، رئیس حزب «یش‌عتید» خواهد بود. او ۲۸ روزبرای تشکیل کابینه فرصت خواهد داشت.

لاپید و «نفتالی بنت» در هفته‌های گذشته مشغول مذاکره برای تشکیل یک کابینه ائتلافی بوده‌اند. آن‌ها قصد دارند مقام نخست‌وزیری را میان یکدیگر چرخشی کنند.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار