به روز شده در: ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۳:۴۲
یادداشت/ سیروس فتح‌اله
موشکی که توسط پدافند هوایی سوریه به نزدیکی تاسیسات هسته‌ای رژیم صهیونیستی موسوم به «دیمونا» در صحرای نقب اصابت کرد، گویا نگرانی عمیقی در محافل نظامی و امنیتی تل‌آویو به‌وجود آورده و خواب آن‌ها را آشفته ساخته است.
کد خبر: ۴۵۲۹۸۸
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۳:۱۰ - 27April 2021

«موشک دیمونا» و «گنبد آهنین»گروه بین‌الملل دفاع‌پرس- سیروس فتح‌اله؛ پنج‌شنبه دوم اردیبهشت، سامانه پدافند هوایی سوریه در رهگیری موشک‌های شلیک شده از سوی جنگنده‌های صهیونیستی اقدام به شلیک موشک‌هایی می‌کند که یکی از این موشک‌ها در نزدیکی منطقه تاسیسات هسته‌ای موسوم به دیمونا فرود می‌آید.

به عقیده تحلیلگران مسائل نظامی، این اقدام تلافی‌جویانه سوری‌ها در نوع خود منحصر بفرد بوده است، چون برای اولین بار بود که موشک‌های سوری‌ها به عمق سرزمین‌های اشغالی اصابت کرده بود؛ آن هم در منطقه‌ای که برای صهیونیست‌های کودک‌کش یک منطقه حیاتی محسوب می‌شود. گفته می‌شود، اگر این موشک به تاسیسات هسته‌ای دیمونا اصابت می‌کرد، جهنمی وصف‌نشدنی برای اسرائیلی‌ها ایجاد می‌کرد.

بنابر این اصابت این موشک علاوه بر اینکه ضرب المثل «زدی ضربتی ضربتی نوش کن» را عملی کرد، ناتوانی سامانه‌های پدافندی صهیونیست‌ها که از آن به‌عنوان گنبد آهنین یاد می‌کنند را نیز آشکار کرد و نشان داد که صهیونیست‌ها آنقدر که درخصوص گنبد آهنین تبلیغ می‌کنند، این سامانه قوی‌ای نیست و توانایی رهگیری و انهدام موشک‌های محور مقاومت را ندارند.

همانطور که گفتیم گنبد آهنین اسرائیلی‌ها در مقابل موشک‌های محور مقاومت کارایی ندارد، «یوسی لانگوتسکی» ژنرال صهیونیست نیز این ادعا را تایید و به ضعف گنبد مثلا آهنین اذعان می‌کند و می‌گوید که «سامانه گنبد آهنین توان مقابله با موشک‌ها و حفظ ما را در برابر ده‌ها هزار موشکی که از جبهه‌های مختلف در جنگ آتی شلیک خواهد شد، ندارد. تهدید موشکی تهدیدی واقعی و فاجعه بار برای اسرائیل است و باید راهکاری برای آن اندیشیده شود، زیرا شرایط سخت قبلی نشان داد که سامانه گنبد آهنین کارآیی لازم را ندارد.»

هرچند در ابتدای امر صهیونیست‌ها منکر اصابت موشک به منطقه هسته‌ای دیمونا شدند و از انتشار جزئیات آن در رسانه‌های خود جلوگیری کردند؛ اما در نهایت مجبور به پذیرش شکست شدند و برای اینکه نگرانی‌ها را در جامعه صهیونیستی کاهش دهند، شروع به داستان سرایی و توجیه شکست کردند.

اما این اقدام تحسین‌برانگیز سوری‌ها که نشان از ارتقای پدافند هوایی آن‌ها با وجود اینکه سالهاست درگیر جنگ با تروریست‌ها هستند، شکست سنگینی برای اسرائیلی‌ها محسوب می‌شود و پذیرش آن برای صهیونیست‌ها سخت است و نمی‌توانند قبول کنند که ارتش سوریه و محور مقاومت در بیخ گوش آن‌ها کمین کرده‌اند و من بعد اگر به شیطنت‌های خود علیه محور مقاومت ادامه بدهند با پاسخ‌هایی سنگین‌تر از این مواجه خواهند بود.

صهیونیست‌ها باید بدانند که یورش‌های هوایی آن‌ها به مواضع محور مقاومت در سوریه با شکست روبرو شده است؛ چون این اقدامات نه‌تنها موجب تضعیف ارتش سوریه و محور مقاومت نشده است، بلکه آمادگی آن‌ها را بالا برده و این توانایی را در آن‌ها ایجاد کرده است که مناطق زیادی از اشغال تروریست‌های مورد حمایت غربی‌ها و عبری‌ها را آزاد کنند.

وضعیت منطقه فرق کرده است، چون موازنه قدرت به مدد موشک‌ها، پهپاد‌ها و اراده پولادین محور مقاومت به نفع این محور تغییر کرده و مرحله جدیدی در منطقه شروع شده است و این اقدام سوری‌ها نیز ثابت کرد که من بعد جنگنده‌های صهیونیستی که جرأت ورود به حریم هوایی سوریه را نداشتند و از حریم هوایی لبنان یا اراضی اشغالی مواضع محور مقاومت را به بهانه‌های واهی مورد هدف قرار می‌دادند، در حریم هوایی لبنان و فلسطین اشغالی نیز در امان نخواهند بود، چون دوره بزن در رو دیگر تمام شده است.

در پایان می‌توان گفت که اقدام اخیر سوری‌ها در عمق سرزمین‌های اشغالی در وهله اول پوشالی بودن گنبد آهنین به اثبات رساند و در وهله دوم نیز صهیونیست‌ها را نگران کرد که تاسیسات هسته‌ای آن‌ها در دیمونا دیگر در امان نیست و از هیچ‌گونه مصونیتی برخوردار نیست و در وهله آخر هم به مقامات اسرائیلی این موضوع را جا انداخت که آن‌ها دیگر مثل گذشته نمی‌توانند هر کاری که دوست داشتند، انجام بدهند و کسی جرأت پاسخ نداشته باشد؛ چون تاریخ مصرف دوران بزن در رو به پایان رسیده است.

انتهای پیام/ 411

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار