به روز شده در: ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۳
خطیب‌زاده در نشست خبری:
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه آمریکا اگر می‌خواهد در میز برجام جایی داشته باشد اول باید تعهد خود را به قطعنامه ۲۲۳۱ اعلام کند، گفت: این مسیر نیازی به بده‌بستان و مذاکره ندارد.
کد خبر: ۴۴۵۳۹۵
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۶ - 01March 2021

به گزارش گروه اخبار داخلی ذفاع‌پرس، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز (دوشنبه) با بیان اینکه آمریکا اگر می‌خواهد در میز برجام جایی داشته باشد اول باید تعهد خود را به قطعنامه ۲۲۳۱ اعلام کند، گفت: این مسیر نیازی به بده‌بستان و مذاکره ندارد.

خطیب‌زاده گفت: دولت جدید آمریکا متاسفانه دنبال این است که مسیر ترامپ را با چندجانبه‌گرایی منفی به پیش ببرد.

وی افزود: ما عمل را با عمل و اقدام را با اقدام پاسخ می‌دهیم اگر رفتار متفاوتی را از طرف مقابل ببینیم پاسخ ما هم متقابل خواهد بود.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی درخصوص برجام گفت: اینکه آمریکا در مسیر غلطی قرار دارد روشن است، اما دولت آقای بایدن آغاز ناامید کننده‌ای را در اجرای تعهداتش داشت.

بازگشت آمریکا به برجام نیازی به مذاکره ندارد

وی با اشاره به همکاری ایران و آژانس گفت: مسیر همکاری ما با آژانس در چارچوب پادمان ادامه خواهد یافت. طرف‌های برجامی باید قدر تفاهم ایران با آژانس را بداند و از این فرصت استفاده کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درخصوص سفر فواد حسین وزیر خارجه عراق به تهران گفت: یکی از محور‌های مباحث ما با وزیر خارجه عراق درخصوص برخی تحولات در عراق و حوزه امنیتی پیرامونی ما بود. پرونده شهادت سردار سلیمانی و پیگیری آن نیز، همواره مورد بحث و تبادل نظر بوده است.

خطیب‌زاده در پاسخ به وسالی درخصوص وضعیت مسلمانان چین در استان اویغور، گفت: بدترین رویکرد در قبال اینگونه مسائل، سیاسی کردن این موضوعات است که آمریکا و اروپا با این رویکرد آن را پیگیری می‌کنند.

وی افزود: اینکه برخی طرف‌ها تلاش کنند این مساله را تبدیل به یک ابزارسیاسی و چانه زنی برای خود بکنند، غلط است. ما مسیر گفتگو با چین را در همه زمینه‌ها داشته ایم.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در دوران تحریم یکی از کشور‌هایی که روابط نزدیکی با ما داشته، چین بوده است. چین در طول یاغی گری آمریکا نفت ما را خریده و اعلام هم کرده است.

خطیب زاده تاکید کرد: مشارکت ایران و چین راهبردی است و در حوزه‌های مختلفی ادامه دارد که برخی از آن‌ها را مردم می‌دانند. دیروز ۲۵۰ هزار واکسن اهدایی نیز از چین به ایران داشتیم. روابط ایران و چین بدخواهانی دارد، اما در پکن و تهران مدیریت درست روابط در دستور کار قرار دارد.

وی در پاسخ به این سوال که دولت آقای روحانی چرا از مذاکره با بلینکن وزیر خارجه آمریکا و دیپلماسی طفره می‌رود؟، گفت: شما با دیپلماسی نمی‌توانید جنگ کنید و فشار بیاورید. مسیر دیپلماسی روشن است و این دیپلماسی منجر به ۱۵۰ صفحه قرارداد برجام شده است؛ امروز وقت عمل است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما برای منافع ملت ایران نمی‌توانیم گروهی که برای برجام مذاکره کرد و دروغ‌هایی هم در آن زمان گفت، امروز نمی‌خواهد تغییری در مواضع خودش انجام دهد. برای حل مسائل همواره باید نگاه به داخل باشد نه به خارج. ما سه قدم ساده برای ان‌ها اعلام کردیم، اعلام اجرای تعهدات، برداشتن تحریم‌ها و برگزاری جلسات.

خطیب‌زاده گفت: آن‌ها نمی‌توانند مسیر فشار حداکثری را حفظ کنند و تحریم‌ها را داشته باشند و گردن کشی‌ها را ادامه دهند و از طرفی پشت میز بنشینند. برای اینکه این مسیر دیپلماسی باشد نه مسیر نیرنگ باید تغییر در مسیر در دولت آمریکا باشد.

وی ادامه داد: دولت آمریکا نه تنها به دنبال کاهش فشار‌ها نیست بلکه در پی ایجاد مسیر‌هایی است که به زعم خود می‌خواهد فشار را بر ایران افزایش دهد. ما هیچ گفتگوی دوجانبه‌ای با آمریکا نداریم و تا زمانی که آن‌ها مسیر غلط خود را اصلاح نکنند، تغییری در سیاست ایران اتفاق نمی‌افتد.

انتهای پیام/102

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار