به روز شده در: ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۲:۰۰
سرلشکر باقری تأکید کرد؛
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح بر اهمیت و لزوم بررسی ابعاد حقوقی جنگ تحمیلی علیه ملت ایران تأکید کرد.
کد خبر: ۴۳۷۲۰۴
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۷ - 13January 2021

لزوم بررسی ابعاد حقوقی جنگ تحمیلی علیه ملت ایرانبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، سردار سرلشکر پاسدار «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در جلسه شورای سیاست‌گذاری همایش بین‌المللی مطالبات حقوقی-بین‌المللی دفاع مقدس، با بیان اینکه بررسی ابعاد حقوقی جنگ تحمیلی علیه ملت ایران و اقدامات دشمن در مقاطع دیگر حائز اهمیت است، اظهار داشت: در سال‌های طولانی پس از دوران دفاع مقدس، همایش‌ها و اقداماتی توسط وزارت امور خارجه، سازمان‌ها و نهاد‌های نظام صورت گرفته، اما فرمایشات رهبری حاکی از آن است که این اقدامات کفایت لازم را نداشته است.

وی افزود: این موضوعات با تکرار و پیگیری به‌صورت مستمر در میان ملت‌ها و نسل‌ها مسائل ماندگار می‌شود و علاوه بر ایجاد بازدارندگی، حقوق ملت ایران را یادآوری می‌کند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری همایش بین‌المللی مطالبات حقوقی-بین المللی دفاع مقدس با اشاره به تأثیر شیوع ویروس کرونا در برگزاری این همایش خاطرنشان ساخت: با توجه به شیوع بیماری کرونا، بخش اندکی از مدعوین به‌صورت حضوری در این همایش شرکت خواهند کرد و بقیه مدعوین به‌صورت مجازی مشارکت خواهند داشت.

سرلشکر باقری با تأکید بر دعوت فراگیر از حقوق‌دانان جهان برای شرکت در همایش به‌صورت وبینار گفت: از وابستگان نظامی و سفیران کشور‌ها هم برای شرکت در همایش باید دعوت صورت پذیرد.

وی همچنین تشکیل دبیرخانه دائمی مطالبات حقوقی دفاع مقدس در پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید سلیمانی را برای پیگیری موضوع در مراحل بعدی مورد تأکید قرار داد.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با بیان اینکه این همایش بین‌المللی توسط پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید قاسم سلیمانی در اسفندماه امسال برگزار می‌شود، به تغییر ساختار و اساسنامه پژوهشگاه اشاره کرد و افزود: این پژوهشگاه از سال‌های قبل وجود داشته است، اما در مقطع اخیر با پذیرش مسئولیت توسط سرلشکر صفوی که از فرماندهان بزرگ دفاع مقدس و فرمانده اسبق کل سپاه هستند، تحول و روح جدیدی در پژوهشگاه دمیده شده است و فعالیت‌های چشمگیری در این پژوهشگاه آغاز شده که ثمرات زیادی خواهد داشت و امیدواریم همایش بین‌المللی نیز بتواند بخشی از مطالبات مقام معظم رهبری و ملت ایران را دنبال کند.

در ادامه این جلسه، امیر سرلشکر «سیدعبدالرحیم موسوی» فرمانده کل ارتش، سردار سرتیپ «حسین اشتری» فرمانده ناجا و سایر فرماندهان عالی نیرو‌های مسلح و نماینده قوه قضائیه نقطه‌نظرات خود را در رابطه با برگزاری این همایش بین‌المللی مطرح کردند.

همایش بین‌المللی مطالبات حقوقی-بین المللی دفاع مقدس در چهار محور اصلی تبیین عملکرد سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای در جنگ تحمیلی، تبیین عملکرد دولت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای حامی رژیم بعث صدام در جنگ تحمیلی، تبیین خسارت‌ها و غرامت‌های ناشی از عملکرد حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی رژیم بعث صدام درجنگ تحمیلی و پیگیری حقوقی-بین‌المللی ترور شهید سلیمانی از دولت آمریکا برگزار می‌شود.

مهلت ارسال مقالات به این همایش تا پایان دی ماه ۱۳۹۹ از طریق پایگاه اینترنتی www.paydari.ir تمدید شده است.

در این نشست «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه، سرلشکر «سیدیحیی صفوی» رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، سرلشکر «سید عبدالرحیم موسوی» فرمانده کل ارتش، سردار سرتیپ «حسین اشتری» فرمانده ناجا و جمعی از فرماندهان نیرو‌های مسلح حضور داشتند.

انتهای پیام/ 221

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها