به روز شده در: ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۲
بازخوانی وقایع دفاع مقدس/
۱۰ نفر از رزمندگان استان سیستان و بلوچستان در عملیات «طریق القدس» به فیض شهادت نائل آمدند.
کد خبر: ۴۲۹۶۳۹
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۷ - 03December 2020

شهادت 10 رزمنده سیستان و بلوچستانی در عملیات «طریق القدس»گروه استان‌های دفاع‌پرس- بتول شاهبازی؛ پس از اجرای عملیات موفقت‌آمیز ثامن‌الائمه (ع) و شکستن حصر آبادان و کسب روحیه و اعتماد به نفس فرماندهان پس از عزل بنی‌صدر از ریاست جمهوری، عملیات «طریق القدس» صورت گرفت.

این عملیات ساعت ۴:۳۰ بامداد هشتم آذر ۱۳۶۰ با رمز «یا حسین» آغاز شد.

قرارگاه مشترک سپاه و ارتش برای اجرای این عملیات، دو تلاش اصلی و فرعی را طراحی کردند، تلاش اصلی از سمت راست و عبور از زمین‌های رملی به منظور دور زدن دشمن و رسیدن به بستان و تنگه چزابه بود و تلاش فرعی اجرای تک جبهه‌ای در محور جاده سوسنگرد بستان بود که نیرو‌های اعزامی سیستان و بلوچستان نیز ماموریت داشتند در این عملیات و در تصرف بستان، تنگه چزابه و پل سابله مشارکت کنند.

هدف قرارگاه عملیاتی آزادسازی بستان و در اختیار قرار گرفتن تنگه چزابه و کنترل مناطق مرزی از چزابه تا هورالعظیم بود.

بیش از ۴۰۰ نفر از نیرو‌های مردمی استان سیستان و بلوچستان در مهر سال ۱۳۶۰ عازم جبهه شدند و پس از طی دوره آموزشی تکمیلی در پادگان الغدیر اصفهان در این عملیات حضور یافتند. تعداد ۳۰۰ نفره به استعداد یک گردان به فرماندهی «حسین عباسی» تحت امر تیپ کربلا در محور پل سابله، یک گروهان حدود ۹۰ نفره به فرماندهی «عباس ییلاقی» تحت امر تیپ عاشورا در محور مگاصیص و رودخانه نیسان و یک دسته ۲۳ نفره به فرماندهی «احمد اعرابی» تحت امر تیپ امام حسین (ع) در محور بستان – چزابه وارد عمل شدند.

همچنین تعداد ۲ نفر از نیرو‌های اعزامی این استان نیز که در ستاد جنگ‌های نامنظم شهید چمران تحت امر تیپ کربلا در محور پل سابله وارد عمل شدند.

سپاه استان سیستان و بلوچستان، اولین اعزام گسترده خود را که با عنوان (اعزام بزرگ) معروف شد، در نیمه دوم مهر ۱۳۶۰ به استعداد تقریبا دو گردان انجام داد.

حضور سپاه رزم سپاه پاسداران در قالب «تیپ‌های پیاده» برای اولین بار در این عملیات، ضرورت گسترش و تقویت سریع این سازمان را آشکار کرد تا بتواند نویدبخش پیروزی‌های آینده باشد، همچنین برای اولین بار رزمندگان اسلام توانستند به خطوط مرزی اشغالی دست پیدا کنند.

در این عملیات تعداد ۱۰ رزمنده از استان سیستان و بلوچستان به فیض شهادت نائل آمدند.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار