به روز شده در: ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۰
معاون عملیات سازمان بسیج:
سردار سیف گفت: هدف گشت های محله محور و ایست های بازرسی بسیج تامین امنیت مردم است.
کد خبر: ۴۲۷۹۱۸
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۷ - 23November 2020

برنامه ویژه بسیج برای مقابله با کرونا در طرح شهید سلیمانی/ تقویت پایگاه‌های بسیج در دستور کار استبه گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، ۵ آذر ماه سال ۱۳۵۸ امام خمینی (ره) دستور تشکیل بسیج مستضعفین را صادر کردند. در ابتدا شاید هدف این فرمان امام تشکیل سازمانی برای دفاع نظامی از انقلاب اسلامی ارزیابی می‌شد، اما دیری نپایید که کم کم بسیج در همه عرصه‌هایی که کشور نیاز به خدمت داشت به یاری مردم و نظام شتافت و گره گشای بسیاری از مشکلات کشور شد.

امروز، اما بسیج به سازمانی قدرتمند و منسجم تبدیل شده است که دامنه فعالیت هایش همه حوزه‌های مختلف دفاعی، امنیتی، اجتماعی، فرهنگی و... را در بر می‌گیرد و هرجایی که مردم و نظام نیاز به کمک دارند وارد میدان می‌شود و به حل مشکلات کمک می‌کند.

سردار نصرت الله سیف معاون عملیات سازمان بسیج در گفت‌وگویی به فعالیت‌های بسیج در حوزه عملیتی و نظامی پرداخته که در ادامه می‌خوانید؛

با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید به عنوان سوال اول بفرمایید که جایگاه و نقش بسیج در ساختار دفاعی و امنیتی کشور چیست و این سازمان چه رویکردی در این حوزه‌ها دارد؟

بسیج ۴۰ سال در برابر ابرقدرت‌های دنیا ایستاده و پیروز شده است. همه بسیجیان ندای امامین انقلاب را لبیک گفته و همه داشته‌های خودشان را در طبق اخلاص گذاشتند و تقدیم انقلاب و اسلام ملت شریف ایران کردند.

الان که در خدمت شما هستیم در ارتباط با این شجره طیبه نظام مقدس اسلامی می‌خواهیم صحبت کنیم و صحبت از کسی که بهترین داشته خودش را که جان خودش است را بدون هیچ منتی تقدیم آرمان‌ها و اهدافش و عقیده اش می‌کند خیلی سخت است.

امام خمینی بسیج را با تاسی از مکتب پیامبر اسلام بنا گذاشت. اسلام آمده بود تا دست ظالم را قطع کند. در نتیجه مخالفت‌ها در برابر پیامبر زیاد شد و جنگ‌های زیادی بر ایشان تحمیل کردند. در اینجا پیامبر برای مقابله با کفار اعلام بسیج عمومی می‌کرد و پایگاه اصلی این کار هم مسجد بود.

امام عزیز نیز در شروع انقلاب با اینکه می‌دانست، چون با شعار «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» به میدان آمده، در مقابل او می‌ایستند و دنیا نیز قبل از انقلاب در اختیار ابرقدرت‌های شرق و غرب و بود. اگر کشوری می‌خواست مستقل باشد ابرقدرت‌ها در مقابل او می‌ایستادند. کشور ما هم قبل از انقلاب زیر سلطه آمریکا بود.

اینجا امام عزیز متوجه شد انقلاب اسلامی که می‌خواهد جمهوری اسلامی را برپا کند ابرقدرت‌ها در برابرش خواهد ایستاد لذا همگام با انقلاب، بسیج را هم راه اندازی کرد.

دشمن در ابتدا بنا داشت از طریق نفوذ در بدنه انقلاب رخنه کند و این انقلاب را به شکست بکشاند. در همین راستا اقداماتی هم انجام داد و حضور بنی صدر در همین پازل ارزیابی می‌شود. البته با درایت امام و بصیرت مردم ماهیت بنی صدر شناخته شد و با آن وضع از کشور فرار کرد.

تحریم، دستور کار بعدی استکبار علیه انقلاب بود. بعد هم نا امنی‌ها را در اقصی نقاط کشور ایجاد کردند. گروهک‌های ضد انقلاب در غرب و جنوب و جنوبشرق کشور ایجاد شدند و در سراسر کشور هم منافقین شروع به ترور شخصیت‌های نظام و مردم کردند. این‌ها به هیچ کس رحم نکردند و هر کس دم از انقلاب زد ترورش کردند.

دربرابر این توطئه، امام در اولین اقدام، بسیج اطلاعات ۳۶ میلیونی را مطرح کردند که در اثر آن منافقین توسط مردم شناسایی شدند و با حضور به موقع مردم در میدان عناصر منافقین شناسایی شده و شکست خوردند.

پس از آنکه این توطئه‌ها نتیجه نداد، دشمن تصمیم گرفت جنگ را آغاز کند. همه جبهه استکبار به این نتیجه رسیدند که باید جلوی صدور انقلاب را بگیرند؛ لذا صدام را علم کردند و او هم چند بهانه مانند اروند رود را داشت و از طرفی هم آدم بسیار قدرت طلبی بود. پس از انقلاب صدام احساس می‌کرد می‌تواند ژاندارم منطقه باشد و آقای کشور‌های عرب شود.

صدام زمانی به ایران حمله کرد که نیرو‌های نطانی ما شاکله درستی نداشتند و همه اسرار نظامی ما را آمریکایی‌ها می‌دانستند و در اختیار صدام گذاشتند. دفاع مقدس میدان حضور مقتدارنه بسیج بود. عراق با ۱۲ لشکر به ایران حمله کرد و در همان مرحله اول بسیاری از شهر‌های ما را به تصرف خود درآورد.

اوج عزتمندی بسیج در دفاع مقدس بود که با سازماندهی خاص خودشان در برابر دشن ایستادند و جبهه دشمن رامتوقف کردند تا نیرو‌های نظامی وارد میدان شدند.

وقتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شکل نظامی پیدا کرد، بسیج در قالب تیپ‌ها و لشکر‌های سپاه قرار گرفت و با تشکیل صد‌ها گردان و ۱۰‌ها تیپ و لشکر عملیات‌ها را یکی پس از دیگری علیه دشمن آغاز کردند. با حضور بسیج و فرماندهی پاسداران به لطف خدا ضربات سنگینی به دشمن وارد آمد و دشمن از خاک ایران بیرون رانده شد.

عمده این پیروزی‌ها و توانمندی‌ها از سوی بسیج بود. بعد از پایان دفاع مقدس دشمن جنگ فرهنگی تمام عیاری را شروع کرد تا نظام اسلامی را از بین ببرد. در این جنگ هم دشمن علیرغم تمام تلاش‌هایی که کرده است و صدماتی که بر ما وارد کرده نتوانست به اهدافش برسد.

فشار‌های دشمن امروز هم روی موضوع اقتصادی است و مطمئنا عمده چیزی که از انقلاب و مردم دفاع کرده است تفکر بسیجی است. به لطف خداوند بسیج با حضور در پایگاه‌های بسیج سراسر کشور در تمامی اقشار حضور دارد و توانسته تمام توطئه‌های دشمن را خنثی کند.

چون این ملت بسیجی هستند و در هر دودمانی شهیدی برای حفط انقلاب داده اند، ملت سختی‌ها را به جان و دل میخرند برای حفظ انقلاب و اسلام.

امروز شاهد هستیم که علاوه بر ایران تفکر بسیجی در برخی کشور‌های منطقه هم گسترش پیدا کرده است. به نظر شما نقش بسیج در پیروزی‌های جبهه مقاومت و ایستادگی ملت‌های دنیا در برابر استکبار چه بوده است؟

امروز اکثر ملت‌های دنیا فهمیده اند که ایران با داشتن تفکر بسیجی توانسته در مقابل آمریکا بایستد. هرجایی از این الگوی بسیج استفاده شده است موفق بوده اند.

آمریکا می‌خواست کار سوریه را تمام کند، اما این کشور با الگو گیری از بسیج پیروز شد. این تفکر بسیجی در یمن رفت و موجب شد این کشور در مقابل تمام ابر قدرت‌ها بایستد. این تفکر به عراق و لبنان صارد شد و آن‌ها توانستند در مقابل آمریکا داعش و صهیونیست‌ها ایستادگی کردند.

به لطف خداوند روزی می‌رسد که شکست ابرقدرت‌ها در برابر جمهوری اسلامی رقم می‌خورد. شما شاهد هستید اسرائیل در همه جنگ‌ها در برابر حزب الله و فلسطین شکست خورد، چون آن‌ها از تفکر بسیجی پیروی کردند.

غیر از فعالیت بسج در عرصه‌های نظامی، فعالیت بسیج در سایر عرصه‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بسیج نیروی کار آمد کشور برای همه میدان‌هاست. یعنی هرجایی کشور نیاز به کمک دارد بسیج میدان‌دار است. در واکسیناسیون فلج اطفال شاهد بودیم در عرض یک ماه بسیج این بیماری را ریشه کن کرد. به تعبیر رهبر انقلاب بسیج کلید طلایی حل همه مکشلات کشور است. هرجایی بسیجی‌ها وارد میدان می‌شوند کار را بخوبی به سرانجام می‌رسانند.

امروز هم دنیا درگیر ویروس کرونا است. اما وقتی کشور ما دچار این ویروس شد بسیج به بهترین نحو وارد میدان شد. امروز هم بسیج با تمام توان با هماهنگی ستاد مقابله با کرونا وارد میدان شده و در طرح شهید سلیمانی ان‌شاءالله بسیج این بار هم یک پیروزی دیگر در کارنامه خودش ثبت می‌کند. بسیج برای مقابله با مشکلات اقتصادی کمک‌های مومنانه را شروع کرد و چندین هزار خانوار در این طرح تحت پوشش قرار گرفتند.

هدف از اجرای گشت‌های محله محور و ایست‌های بازرسی چیست و چه برنامه‌ای برای تقویت پایگاه‌های بسیج دارید؟

امروز گشت‌های محله محور در تمام کشور راه اندزای شده است. بسیج برای آرامش و آسایش مردم به میدان آمده است تا مردم احساس نا امنی نکنند. ایست و بازرسی‌های بسیج موجب شده تا ترس در دل خائنین بیافتد که بسیاری از آن‌ها هم در دام بسیجیان عزیز ما در ایست وبازرسی‌ها و گشت‌های محله محور می‌افتند.

شعار محوری شروع بکار رئیس سازمان بسیج تقویت پایگاه‌های مقاومت بسیج بوده است؛ لذا تقویت پایگاه‌های بسیج در دستور کار تمام رده‌های سازمان بسیج قرار دارد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/ 341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار