به روز شده در: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰
علی اصغر جعفری:
رئیس مرکز بسیج رسانه ملی با اشاره به اینکه دهه آینده دهه هنر صنعت پویانمایی است، گفت: امروز غرب از تمام ظرفیت این هنر برای تغییر فرهنگ و ترویج سبک زندگی غربی در جوامع استفاده می کند.
کد خبر: ۴۲۷۶
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۲ - ۱۵:۰۰ - 07October 2013

دهه آینده دهه هنر صنعت پویانمایی است/ ظرفیت پویانمایی برای انتقال ارزش های اسلامی به جهان بسیار بالاست

 به گزارش خبر گزاری دفاع مقدس دکتر علی اصغر جعفری، مشاور رئیس سازمان و رئیس مرکز بسیج رسانه ملی در حاشیه مراسم اختتامیه نخستین جشنواره پویانمایی بسیج در ابتدای سخنرانی خود ضمن گرامیداشت یاد شهدا و حضرت امام راحل(ره) در خصوص این جشنواره، اظهار داشت: ان شاء الله این جشنواره شروع خوبی برای این حرکات بزرگ و بدیع در بسیج باشد تا بتوان همانطور که از بسیج انتظار می رود کلید رمز فعالیت های بزرگی مثل این باشد.

رئیس نخستین جشنواره پویانمایی بسیج با تشکر از سردار نقدی به خاطر افکار بدیع و موسع در انجام تحولات بزرگ فرهنگی در بسیج گفت: این جشنواره در واقع یکی از ثمرات افکار و اندیشه های سردار نقدی است.

وی پویانمایی را یکی از قلب های نمایشی دانست و افزود: امروز پویانمایی را متفاوت از گذشته آن یک هنر صنعت قلمداد می کنند. در این هنر صنعت بخش های صنعتی آن دوشا دوش بخش های هنری پیش می روند و مرز سنی بیننده این آثار دیگر وجود ندارد و بزرگ و کوچک مخاطب این هنر صنعت پرمخاطب و جذاب هستند.

جعفری با بیان این که در گذشته پویانمایی با خلق تصاویر نمایشی صرفا برای کارهای نمایشی استفاده می شد، گفت: اما امروز عرصه های مختلف مثل اینترنت، بازی، بازی های تحت وب، تبلیغات، همراهی با تصاویر واقعی و ... از ارکان تولیدات شده و سهم بسیار زیادی از تولید بصری را به خود اختصاص داده بطوری که هنر صنعت پویانمایی در دهه آینده حرف های زیادی برای  گفتن خواهد داشت.

رئیس بسیج صداوسیما افزود: ما دهه آینده را دهه بازی های رایانه ای و تسلط هنر-صنعت پویانمایی می دانیم و یقینا اگر در این عرصه نتوانیم از تجربه و دانش لازم استفاده کنیم، عقیم می مانیم.

ظرفیت پویانمایی برای انتقال ارزش های اسلامی به جهان بسیار بالاست

جعفری با اشاره به نقش تأثیرگذار پویانمایی در حوزه سیاسی گفت: امروز غرب از تمام ظرفیت این هنر برای تغییر فرهنگ و ترویج سبک زندگی غربی در جوامع استفاده می کند.

وی اضافه کرد: کمپانی های قدرتمندی در غرب شکل گرفته که این صنعت را مدیریت می کنند و ثروت بسیاری به دست آورده اند.

جعفری با بیان این که آنها از این ظرف برای ترویج اندیشه خود استفاده می کنند، ادامه داد: متأسفانه امروز غرب با بهره گیری از سه عنصر زن، پرنو و خشونت تلاش می کند ظرفیت های فکری و فرهنگی کشورها را بشکند و هژمونی فرهنگی خودش را بر دنیا غالب کند.

رئیس بسیج صداوسیما افزود: فرهنگ غربی بحث مهمی است که رهبری خطر آن را احساس کردند و گفتند که به سبک زندگی اسلامی و ایرانی توجه ویژه شود که این ظرفیت در پویانمایی وجود دارد.

جعفری ادامه داد: این هنر در حوزه سیاسی جایگاهی دارد که باید بتوانیم به عنوان کشوری که پیش قراول مبارزه با استکبار و مهد هنر و تمدن دینی است، از حداکثر این ظرفیت استفاده کنیم.

وی همچنین به نقش پویانمایی در اقتصاد اشاره کرد و یادآور شد: امروز برخی از کشورهای دنیا از این ظرفیت استفاده و تعداد زیادی شغل ایجاد کردند و ثروت هنگفتی به دست آوردند که هند مثال خوبی برای این سخن است بطوری که بخش زیادی از ثروت خود را از راه بازی های رایانه ای و پویانمایی به دست می آورد.

وی افزود: این تولیدات در سطح گسترده توزیع می شود و امروز در خانه همه ما و شما لوح های فشرده ای وجود دارد که بچه های ما آنها را می بینند و این محصول کمپانی های بزرگ پویانمایی است که آن ها را مدیریت و تولید می کنند.

وی افزود: براساس مدارک به دست آمده از شهر سوخته زابل اولین جام سفالین پویانمایی در دنیا متعلق به ایرانی هاست و ما قبل از این اثر تاریخی که قدمت ۲۵۰۰ساله دارد، اثری قدیمی تر نداریم.

جعفری خاطر نشان کرد: وظیفه داریم در جهت نشر اندیشه دینی از این هنر - صنعت حداکثر استفاده را ببریم.

رئیس بسیج صدا وسیما با اشاره به این که بسیج همیشه مرد میدان های سخت بوده و به نمایندگی از ملت ایران در همه این صحنه ها حضور داشته، اظهار داشت: ورود به این عرصه یک جهاد هنری و فرهنگی است و بسیج از این زاویه وارد پویانمایی شده است و هدف ما این است که با ترویج پویانمایی دینی و اسلامی به قطب دینی و اسلامی پویانمایی تبدیل شویم و بتوانیم علاوه بر پایه ریزی آن در ایران، صادرکننده این هنر و تکنیک دینی باشیم.

وی تصریح کرد: بسیج در پی بهره گیری از پویانمایی برای مقابله با هجمه های نرم دشمن است.

جعفری در خصوص فعالیت های انجام شده در رابطه با ساخت آثار پویانمایی در سازمان بسیج، گفت: براساس دستور رئیس سازمان بسیج مستضعفین از نیمه دوم سال ۹۰شورای پویانمایی بسیج با حضور جمعی از اساتید و نخبگان این کار راه اندازی شد و ثمره یکسال و نیم تلاش دوستان برگزاری همین جشنواره و تشکیل مجموعه مدیریتی پویانمایی بسیج با مدیریت مهندس جعفری است.

وی افزود: امروز بسیج صاحب تشکیلات تخصصی برای مدیریت پویانمایی در کشور است.

رئیس مرکز بسیج صدا وسیما در ادامه گفت: گام بعدی ما راه اندازی مراکز پویانمایی در سطح کشور است، بطوری که در تمام رده ها از مراکز استانی تا پایین ترین سطح یعنی پایگاه ها هر جا که این ظرفیت وجود داشته باشد، استفاده ببریم.

وی ادامه داد: پیش بینی شده تا سال آینده ۲۰مرکز پویانمایی راه اندازی شود که با مدیریت شورای پویانمایی بسیج و بسیج صدا و سیما، بتوان به هنرمندان مستعد بسیجی و غیر بسیجی این عرصه کمک کرد.

رئیس بسیج صداوسیما اضافه کرد: بسیج صرفا به دنبال حمایت از بسیجیان این عرصه نیست و دو هدف عمده را دنبال می کند که حمایت از تمام آثاری که در جهت فرهنگ انقلاب و بسیج باشد یکی از این اهداف است.

وی خاطر نشان کرد: بخش دوم حمایت ها مربوط به بسیجیانی است که به صورت جهادی وارد این عرصه شده اند و در آینده جزء افتخارات این هنر صنعت هستند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها