به روز شده در: ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۱
گزیده‌ای از بیانات گهربار امام خامنه‌ای در خصوص بسیج؛
رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: عرصه‌ی بسیج یک عرصه‌ی عمومی است؛ نه مختص یک قشر است، نه مختص یک بخشی از بخش‌های جغرافیایی کشور است، نه مختص یک زمانی دونِ زمان دیگری است؛ در همه‌ی جاها، در همه‌ی مکان‌ها، زمان‌ها، عرصه‌ها و در همه‌ی قشرها، این وجود دارد. این معنای بسیج است.
کد خبر: ۴۲۷۳۶۷
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۴ - 21November 2020

به گزارش خبرنگار اخبار داخلی دفاع‌پرس، با نظر به جايگاه و اهميت نقش‌آفرينی بسيج در جامعه و پذيرش اين امر كه مهم‌ترين قالب و شكلی كه مردم پس از پيروزی انقلاب اسلامی به صورت داوطلبانه در آن حضور يافته‌اند و با عضويت در آن در مقاطع حساس از ارزش‌های اسلامی و انقلاب دفاع و حمايت كرده‌اند‌، بسيج است‌، به اين فرمايش رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص جايگاه بسيج بايد توجه كرد‌: «بسيج يعنی متن مردم‌، آن مردمی كه می‌توان اميد دفاع از انقلاب را از آنها داشت‌.»

از سوی ديگر بسيج به دليل فراگير و مردمی بودن و نقش حساس در تعاملات اجتماعی‌، سياسی‌، نظامی و امنيتی ايفا كردن در كانون توجه قرار دارد؛ لذا سازمان‌های اجتماعی، سياسی، فرهنگی و نظامی نيز كه در تعامل با بسيج قرار دارند‌، نياز به شناخت كاركرد بسيج در ابعاد مختلف و به ويژه بعد مربوط به خود را دارند‌.

در ادامه به بخشی از بیانات امام خامنه‌ای در خصوص «بسیج» و نقش ارزنده این نیروی مردمی در دفاع از انقلاب و صیانت از ارزش‌های حضرت امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی پرداخته‌ایم که با هم می‌خوانیم.

- هفته بسیج، در حقیقت فرصتی برای ارائه حرکت عظیمی است که به وسیله امام بزرگوار راحل، در این کشور پایه‌گذاری شد و این حرکت، در این منطقه اسلامی و دینی، برای دیگر ملتها هم ان‌شاءاللَّه الگو و سرمشق خواهد شد.

- سازماندهی بسیج، یکی از نوآوری‌های امام بزرگوار بود.

- امروز اگر شما جلوه‌های زیبای پُرشور حضور جوانان را در صحنه‌های پُرخطر فلسطین و لبنان مشاهده می‌کنید، این الگوگیری از بسیج است.

- می‌توان بسیج را بحق مکتبی‌ترین و مردمی‌ترین نیروی مقاومت جهانی نامید.

- بسیج، عبارت است از مجموعه‌ای که در آن، پاکترین انسانها، فداکارترین و آماده‌به‌کارترین جوانان کشور، در راه اهداف عالی این ملت و برای به کمال رساندن و به خوشبختی نائل کردنِ این کشور، جمع شده‌اند.

«بسیج»؛ محور دفاع از انقلاب/

- بسیج به معنی حضور و آمادگی در همان نقطه‌ای است که اسلام و قرآن و امام زمان ارواحنافداه و این انقلاب مقدس به آن نیازمند است؛ لذا پیوند میان بسیجیان عزیز و حضرت ولی‌عصر ارواحنافداه - مهدی موعود عزیز - یک پیوند ناگسستنی و همیشگی است.

- همه باید بدانند که در دوران دفاع مقدس چه معجزات عظیمی از حضور مؤمنانه و پر تلاش نیروهای بسیجی در صحنه‌های جنگ اتفاق افتاد؛ این را باید همه بدانند.

- مطمئن باشید اگر حضور بسیج مستضعفین در هشت سال دفاع مقدس نبود، امروز سرنوشت کشور چیز دیگری بود. 

- تا بسیج هست، نظام اسلامی و جمهوری اسلامی از سوی دشمنان تهدید نخواهد شد؛ این یک رکن اساسی است.

- عرصه‌ی بسیج یک عرصه‌ی عمومی است؛ نه مختص یک قشر است، نه مختص یک بخشی از بخش‌های جغرافیایی کشور است، نه مختص یک زمانی دونِ زمان دیگری است؛ در همه‌ی جاها، در همه‌ی مکان‌ها، زمان‌ها، عرصه‌ها و در همه‌ی قشرها، این وجود دارد. این معنای بسیج است. 

- بسیج دانشجویی یکی از ارزنده‌ترین یادگارهای امام راحل بزرگوار ما است. 

- بسیج به کیفیت‌بخشیدن روزافزون به خود نیازمند است و این حلقات «صالحین»، از کارهای بسیار خوب و برجسته است و در طریق همین تکمیل بسیج قرار دارد که ان‌شاءالله روز به روز باید آن را کاملتر کرد.

- از جمله‌ی اساسیترین کارهایی که بر عهده‌ی بسیج است و در بافت درونىِ هویت بسیج دخالت دارد، عبارت است از حمایت و دفاع از اصول مسلّم اسلامی. 

«بسیج»؛ محور دفاع از انقلاب/

- جوانی که در نیروی مقاومت بسیج به عنوان یک نیروی بسیجی، خود را خدمتگزار اهداف انقلاب و آرمان‌های اسلامی می‌داند، باید چنان خود را بسازد که مثل شمعی پروانه‌ها را به دور خود جمع کند و سازندگی علمی، اخلاقی، معنوی، فکری و سیاسی داشته باشد.

- اخلاص و معنویت بسیجی و ارتباط با خدا در بسیجی، یک خصوصیت عمده است.

- بسیج نگاه می‌کند ببیند که این حرکت عمومی انقلاب و نظام از مسیرِ درست منحرف نشود؛ مراقب است که انحراف به وجود نیاید؛ هر جا انحرافی مشاهده شد، بسیج در مقابل آن می‌ایستد. این از جمله‌ی خصوصیاتی است که مربوط به بسیج است.

- آنچه که برای همه‌ی ما، برای همه‌ی بسیجیان عزیز، برای جوان‌ها در هر نقطه‌ای از این عرصه‌ی عظیم که مشغول کار هستند، باید به عنوان شاخص مطرح باشد، عبارت است از این سه عنصر: بصیرت، اخلاص، عمل به‌هنگام و به اندازه. این سه عنصر را همیشه با یکدیگر توأم کنید و در نظر داشته باشید.

- بسیجیان در قبال پیچیدگی اوضاع توانسته‌اند در ذهن خود و فکر خود و شخصیت خود پیچیدگی ایجاد کنند و بشناسند؛ قضایای سال ۸۸ این را نشان داد.

- بسیج تنها تا آن روز پیروز است که در یک دست بسیجی «قرآن» و در دست دیگرش «سلاح» باشد.

- راز پیروزی مسلمین و وحشت و هراس دشمنان و معاندین از مسلمین در برافراختن پرچم قرآن است. بسیج باید مطیع مسجد، حامی مسجد، عامل به قرآن و حافظ قرآن باشد.

- بسيج يعنی حضور بهترين و بانشاط ترين و باايمان ترين نيروهای عظيم ملت در ميدان‌هايی كه برای منافع ملی، برای اهداف بالا، كشورشان به آنها نياز دارد، هميشه بهترين و خالص‌ترين و شرافتمندترين و پرافتخارترين انسانها اين خصوصيات را دارند. بسيج در یک كشور، معنايش آن زمره‌ای است كه حاضرند اين پرچم افتخار را بر دوش بكشند و برايش سرمايه‌گذاری كنند.

«بسیج»؛ محور دفاع از انقلاب/

- انكار بسيج و بی احترامی به آن، يا نابخردانه است، يا خائنانه است. تا وقتی برای اين كشور امنيت لازم است تا وقتی كه اين كشور و اين ملت به امنيت احتياج دارد. يعنی هميشه، چون هميشه احتياج به امنيت هست، به نيروی بسيج به انگيزه بسيجی، به سازماندهی بسيجی و به عشق و ايمان بسيجی احتياج است.

- علت اينكه در كشور ما بسيج اين طور درخشان شد و شكفت چه بود؟ ايمان عاشقانه، ايمان عميق، ايمان توام با عواطف كه از خصوصيات ملت ايران است، مثل بعضی از ملتهای ديگر، عواطف در اين ملت جوشان است كليد بسياری از مشكلات است. اين ايمان با آن عواطف همراه شد و اين رودخانه عظيم خودشان را به اين دريای پهناور تبديل كرد و مشكلات را در هر جايی كه لازم بود از بين برد.

- روحيه بسيجی و معرفت بسيجي بايد فراگير شود تا اين كشور بتواند بار سنگينی را كه بر دوش دارد كه همان بار هدايت الهی و سعادت انسانهاست - به سرمنزل برساند، لذا بسيج تمام شدنی نيست.

انتهای پیام/ 151

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها