به روز شده در: ۰۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۰
سخنگوی وزارت امور خارجه:
«سعید خطیب‌زاده» طرح قطعنامه حقوق بشری در سازمان ملل متحد توسط دولت کانادا و تکرار ادعاهایی مبتنی بر «گزارش‌های غیرواقعی و ساختگی» را فاقد وجاهت قانونی دانست.
کد خبر: ۴۲۷۲۱۹
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۴ - 19November 2020

کانادا میزبانی از سارقان ثروت‌های مردم ایران را متوقف کند/ طرح قطعنامه حقوق بشری علیه ایران وجاهت قانونی نداردبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، طرح قطعنامه حقوق بشری در سازمان ملل متحد توسط دولت کانادا و تکرار ادعاهایی مبتنی بر «گزارش‌های غیرواقعی و ساختگی» را فاقد وجاهت قانونی و غیر قابل قبول خواند.

خطیب‌زاده اظهار داشت: جای تأسف است که بعضی از کشورها  از جمله کانادا، حقوق بشر و سازوکارهای بین‌المللی آن را ابزار پیشبرد مطامع و اغراض سیاسی خود می‌کنند.

وی افزود: چنین اقدامات غیرسازنده‌ای نه‌تنها کمکی به ارتقای وضعیت حقوق بشر و احترام به آن در سطح جهانی نمی‌کند، بلکه صرفا موجب دامن‌زدن به کلیشه‌سازی‌های منفی و برچسب‌زنی سیاسی علیه کشورهای مستقل می‌شود.

کانادا میزبانی مفسدان و سارقان ثروت‌های مردم ایران را متوقف کند

خطیب‌زاده تأکید کرد: اقدام دولت کانادا و دیگر بانیان این قطعنامه که مصداق بارز سوءاستفاده از مفاهیم و ارزش‌های متعالی حقوق بشری برای پیشبرد اغراض کوته‌بینانه سیاسی است، محکوم و فاقد هرگونه وجاهت و اثر قانونی می‌دانیم.

وی با اشاره به این واقعیت که از بین ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد، ۱۱۴ کشور با رای منفی یا ممتنع خود نارصایتی خود را از رویکرد ریاکارانه بانیان قطعنامه ابراز کردند، به دولت کانادا توصیه کرد که به جای دلسوزی منافقانه برای حقوق بشر مردم ایران، از همراهی با تروریسم اقتصادی دولت آمریکا علیه ملت ایران دست برداشته و میزبانی مفسدان و سارقان ثروت‌های مردم ایران که این کشور را خانه امنی برای انتقال و سرمایه‌گذاری اموال به یغمابرده یافته‌اند، متوقف کند.

۱۱۴ کشور به قطعنامه پیشنهادی کانادا رای منفی یا ممتنع دادند و یا در جلسه رای‌گیری شرکت نکردند

سخنگوی وزارت خارجه گفت: قطعنامه پیشنهادی کانادا که چندین سال است در راستای سیاست‌های خصمانه این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح می‌شود، امروز با رای کمتر از نیمی از کشورهای عضو سازمان ملل از جمله رژیم صهیونیستی، آمریکا، عربستان سعودی، بحرین، امارات، آلبانی، انگلیس، کانادا به تصویب رسید، درحالی که ۱۱۴ کشور به این قطعنامه رای منفی یا ممتنع دادند و یا در جلسه رای‌گیری شرکت نکردند.

خطیب‌زاده با «معنادار» توصیف کردن حامیان قطعنامه ضد ایرانی، اقدام کانادا در گردهم آوردن «جمعی از حکومت‌های بدسابقه در عرصه حقوق بشر» شامل رژیم‌های آمریکا، رژیم صهیونیستی، بحرین و آمریکا برای آموزش حقوق بشر به مردم ایران را مایه شرمساری خواند و به مقامات کانادا توصیه کرد که بهتر است در جهت اصلاح عملکرد ضد بشری خود در داخل و خارج از این کشور برآیند و ضمن توقف سیاست نظام‌مند این رژیم در نسل کشی بومیان کانادا، پاسخگوی همدستی در ارتکاب جنایات ضد بشری رژیم‌های عربستان و اسرائیل علیه مردم یمن و فلسطین باشند.

بنا بر این گزارش، سفیر ایتالیا در تهران به‌عنوان حافظ منافع کانادا روز سه‌شنبه (۲۷ آبان ۱۳۹۹) از سوی مدیرکل آمریکای وزارت امور خارجه فراخوانده شد و مراتب اعتراض کشورمان به رفتارهای ضدحقوق بشری دولت کانادا و ریاکاری آن‌ها در ارتباط با رعایت حقوق شهروندی و کنسولی اتباع ایرانی مقیم این کشور به وی ابلاغ شد.

همچنین در اعتراض به دیگر اقدامات دولت کانادا، به حافظ منافع این کشور در تهران تاکید شد: دولت کانادا از سوی دیگر با تبدیل کردن این کشور به بهشت امن مفسدان اقتصادی و مجرمان مالی دنیا، همچنان از زیر بار مسئولیت تعقیب و دستگیری و استرداد مجرمانی نظیر «محمودرضا خاوری» که به دلیل اختلاس ۲.۶ میلیارد دلاری در این کشور و همانند شهروندان عادی به سر می‌برد، شانه خالی می‌کند، این در حالی است که «خاوری» در لیست هشدار قرمز «اینترپل» قرار دارد و دولت کانادا موظف به همکاری با «اینترپل» به‌منظور بررسی موضوع و استرداد نامبرده است.

انتهای پیام‌/ 113

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار