به روز شده در: ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۷
کنگره سراسری شعر محرم در تبریز با صدور بیانیه هیئت داوران این کنگره به همت بسیج هنرمندان آذربایجان‌شرقی به صورت مجازی پایان یافت.
کد خبر: ۴۲۵۳۷۸
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۲ - 08November 2020

به گزارش دفاع‌پرس از آذربایجان‌شرقی، کنگره سراسری شعر محرم در تبریز با صدور بیانیه هیئت داوران این کنگره به همت بسیج هنرمندان آذربایجان‌شرقی به صورت مجازی پایان یافت.

در بیانیه هئیت داوری دومین کنگره شعر محرم تبریز آمده است:

پدیده‌ی شعر یکی از معجزات آفرینش است (امام خامنه‌ای)

شعر عطیه‌ای است الهی که خداوند متعال آن را در نهاد شاعران به ودیعه گذاشته است و خوشا به سعادت شاعرانی که قریحه شعری خویش را در خدمت جریان روشنگری الهی به کار بسته اند و با پرداختن به مفاهیم عالی اخلاقی و توحیدی و فضائل اهل بیت علیهم السلام و ارزشهای اسلامی و منافع ملی و انقلابی، شعر خویش را ارتقا داده اند.

بی شک یکی از عرصه هایی که می توان از این موهبت الهی در آن بهره وافر برد شعر آیینی است

بهترین محتوایی که می توان برای شعر متصور شد محتوای دینی است که شاعران و نویسندگان به ویژه شعرای جوان می توانند با بهره گیری از این محتوای غنی اسلامی منعکس کننده آرمانها و اهداف و روش ها و پیام انقلاب در سروده های خود باشند.

با توجه به اهمیت شعر آیینی، ریشه دار بودن آن در آذربایجان در ساحت زبان ملی یعنی فارسی و زبان منطقه ای یعنی زبان آذربایجانی و نقش شاعران آذربایجان در گسترش آن و به منظور حفظ و نگهداری این میراث گرانبها و فراهم نمودن بستر مناسب برای تولید آثار فاخر و ماندگار و پیوند دادن نهضت حیات بخش و ظلم ستیز عاشورا با وقایع جهان اسلام و مقاومت امت اسلامی در سراسر جهانو بخصوص فراهم کردن بستری برای رشد و شکوفایی استعدادهای جوان، انجمن شعر بسیج هنرمندان استان آذربایجان شرقی اقدام به برگزاری دومین کنگره شعر محرم تبریز نمود که با همچون سال گذشته با استقبال گرم شاعران روبه رو شد. بعد از اعلام فراخوان، بالغ بر 600 اثر از استان های شمالغرب کشور به دبیرخانه کنگره وصول گردید.

هیات داوران بعد از تشکیل جلسات متعدد و بررسی آثار رسیده به دبیرخانه، ضمن تقدیر از بسیج هنرمندان استان و تمامی شاعرانی که در این کنگره شرکت داشته اند اعلام می‌دارد آثار رسیده از لحاظ محتوا بسیار ارزشمند بوده و این امر گزینش و انتخاب را برای ما بسیار سخت کرده ، لیکن به رسم کنگره ها و جشنواره ها ناگزیر از انتخاب تعدادی از آثار به عنوان گلهایی از گلستان معطر طبع شاعران هستیم.

از طرفی عزم دست اندرکاران دومین کنگره شعر محرم تبریز بر آن بود که چون سال گذشته اختتامیه پرشکوهی با حضور تمامی شرکت کنندگان و منتخبین و اهالی شعر و ادب برگزار شود که بلحاظ جلوگیری از شیوع ویروس منحوس کرونا چنین امری میسر نگردید.

اسامی منتخبین دومین کنگره شعر محرم تبریز بدون رتبه‌بندی آثار به شرح زیر است:

قادر ایمان نژاد، بهروز سلیمانی ثمرین، امیرحسین زارعیان، امیر رسولی، مصطفی توفیقی، مهدی حنیفه ،رضا اسم خانی ،ناصر دوستی ،وحید طلعت، تبسم رضازاده ،علی صلاحلو، جمشید زرین ،سعید حضرتی، بلال کمالی، میر کاظم سید اکبری،رحیم سلمان زاده، داوود بیدق داری، محمد دلستانی، علیرضا عباسی، ستار رزاقی، کریم نصیری مقدم، محمد رضا صادقی شیدا، مسعود عالم پوررجبی ،خلیل آسانی چله‌خانه ،لیلا حسین نیا، کاظم‌ پور رادی و ابراهیم قبله آرباطان و رضا شیبانی

همچنین در دومین کنگره شعر محرم نیز به رسم کنگره اول، تنی چند از شاعران پیشکسوت آیینی برای تکریم و تعظیم معرفی می‌شوند:

حاج حسن رسالور - شاعر اهل‌بیت (ع)
مجاهد تبریزی - شاعرپیشکسوت اهل‌بیت (ع)
اللهوردی صادقی - شاعر پیشکسوت اهل‌بیت (ع)
حاج محسن عسکری - شاعر وذاکر پیشکسوت اهل‌بیت(ع)

هیات داوران دومین کنگره شعر محرم تبریز
بسیج هنرمندان  آذربایجان‌شرقی

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار