به روز شده در: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۱
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور:
سردار سرتیپ جلالی گفت: سازمان پدافند غیرعامل کشور برنامه‌های گسترده‌ای را در زمینه تقویت چتر پدافند سایبری برای زیرساخت‌های حوزه بنادر کشور در دستور کار دارد.
کد خبر: ۴۲۳۶۶۳
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۳ - 27October 2020

دشمن در جنگ اقتصادی به شرایط «بی‌هدفی» رسیده است/ رشد آمار کارکردی بنادر ایران نشان شکست «جنگ زیرساخت‌ها»به گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، سردار «غلامرضا جلالی» رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور امروز در همایش تخصصی کاهش آسیب‌پذیری و مصون‌سازی زیرساخت‌های بندری و ساحلی کشور با رویکرد پدافند غیرعامل، با بیان اینکه دشمن در راهبرد جنگ ترکیبی ستون فقرات جنگ را فشار اقتصادی قرار داده است، اظهار داشت: شاید برای اولین بار است که آمریکا و دشمنان ایران ادبیات جنگی را در فضای اقتصاد، توسعه دادند و مفهومی به نام جنگ اقتصادی را با روش‌های مختلفی تعریف کردند.

جلالی افزود:‌ قرارگاه جنگ اقتصادی در وزارت خزانه داری آمریکا تشکیل شده است و استراتژی‌هایی مبتنی بر ایجاد تحریم و تنگنا‌های مالی و انواع جنگ در عرصه اقتصادی مثل جنگ ارزی، بانکی و پولی و مانند آن را علیه ما گشودند.

پیامد‌های کرونا هم‌تراز جنگ زیستی است
وی با بیان اینکه حوزه تهدید دیگری حوزه زیستی را شامل می‌شود که می‌تواند شکل‌ها و چارچوب‌های مختلفی داشته باشد، تصریح کرد: اگر از منشأ بحران کرونا عبور کنیم که یک اقدام عامدانه بیولوژیک، تصادفی و یا یک حادثه طبیعی بوده، غیر از پیچیدگی‌های تشخیصی ناشی از فقدان تجهیزات تشخیصی کافی، پنهانکاری آمریکایی‌ها و استراتژی‌های جاه‌طلبانه آنان، آنچه اهمیت دارد، پیامد‌های ناشی از بحران کروناست.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور توضیح داد: وقتی وارد موضوع پیامد‌ها می‌‎شویم، می‌بینیم که پیامد شیوع کرونا همتراز یک جنگ تمام‌عیار زیستی خود را نشان می‌دهد.

وی متذکر شد: موضوع مهم دیگری که باید به آن توجه کرد، مباحث زیستی است. سه سال پیش، آئین‌نامه مرزبانی زیستی به تصویب رسید. وزارت راه و شهرسازی که همه پایانه‌های مرزی را اداره می‌کند تکالیفی را هم در چارچوب این آئین‌نامه در بنادر و هم در فرودگاه برعهده دارد. بر اساس این آئین‌نامه ورود هر نوع نباتات اعم از بذر یا خود گیاه یا در حوزه دام هر نوع دام که می‌تواند آلودگی و بیماری به کشور منتقل کند، باید کنترل شود.

وی ادامه داد: در دنیا پروتکل‌های زیستی به‌صورت سختگیرانه انجام می‌شود. نمونه آن در فرودگاه‌های دنیا در زمان بروز کرونا به خوبی قابل مشاهده است. این در حالی است که با وجود اینکه سازمان پدافند غیرعامل کشور این آئین‌نامه‌ها را در کشور تدوین کرده است، اما به‌طور کامل انجام نمی‌شود.

تبیین راهبرد آمریکا در بهره‌گیری از قدرت هوشمند
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه آمریکایی‌ها براساس اظهارات خودشان از استراتژی قدرت هوشمند در پیشبرد اهدافشان بهره می‌برند، تصریح کرد: آنان قدرت هوشمند را به‌کارگیری هوشمندانه همه مؤلفه‌های قدرت خود علیه تمام مؤلفه‌هایی که ایران در آن دارای آسیب‌پذیری است، می‌دانند. هر مؤلفه‌ای که آمریکایی‌ها در آن قدرت و برتری دارد هوشمندانه علیه کشور‌های دیگر استفاده می‌شود؛ بنابراین در چنین شرایطی ما شاهد نه یک تهدید بلکه طیفی از تهدیدات هستیم. برای مثال می‌توانند با ترکیب تهدیدات در فضای سابیری انواع مختلفی از سناریو‌های تهدید را ایجاد کنند.

اختلال در کارکرد بنادر هدف دشمن در جنگ اقتصادی
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه بستر همه تهدیدات جنگ اقتصادی است، تصریح کرد: بنادر در این جنگ اقتصادی نقش مهمی دارند؛ چون هم می‌توانند مبدأ و دروازه صادرات کشور باشند که به اقتصاد و تولید کشور کمک کنند و هم می‌توانند در تأمین کالا‌های مورد نیاز کشور موثر باشند.

وی با بیان اینکه چون درگیر تهدید هستیم با توجه به شرایط خاص کنونی ضمن این که باید اقدامات و ملاحظات ایمنی را رعایت کنیم، باید به ملاحظات لایه امنیت و دفاع هم توجه کنیم، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی دیگر ابهامی هم وجود ندارد که ما درگیر تهدیدات جدی و درگیر یک جنگ تمام‌عیار اقتصادی هستیم که جنبه‌های مختلفی دارد.

ورود آمریکا به شرایط بی‌هدفی در جنگ اقتصادی
سردار جلالی با تأکید بر اینکه دشمن در فضای جنگ اقتصادی و تحریم‌ها تمام داشته‌های خود را علیه ایران اعمال کرده است و امروز عملاً دیگر تحریمی برای اعمال کردن ندارد، گفت: امروز آمریکا در حوزه جنگ اقتصادی به شرایط بی‌هدفی رسیده است و این به معنای پایان فشار حداکثری آمریکا در آینده نزدیک است.

سردار جلالی با بیان اینکه حادثه بیروت یک زنگ هشدارباش برای همه دنیا بود، افزود: پس از این حادثه ما نیز بنادر، مراکز صنعتی، دفاعی و مناطقی از این دست را با هدف ارزیابی ریسک مورد پایش قرار دادیم. با توجه به بررسی‌های ما به نظر می‌رسد که ما در لایه ایمنی بنادر نیازمند ارتقای کنترل ریسک هستیم تا احتمال بروز خطر را به حداقل ممکن کاهش دهیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه ما نیز باید در بنادر خود، ساختار سبک و چابک داشت داشته باشیم تا نسبت به تغییرات منجر به افزایش ریسک حساس باشد، توضیح داد: چنین ساختاری می‌تواند در صورت انباشت یا توقف خطرآفرین هشدار صادر کند؛ البته چنین سیستمی فقط مختصص بنادر نیست و در تمام صنایع و کارخانجات تولید و فرآوری محصولات شیمیایی و پتروشیمیایی قابل استفاده شود.

سردار جلالی با تاکید بر اینکه معماری ایمنی، امنیت و دفاع در زیرساخت‌های حیاتی کشور به‌ویژه بنادر باید بومی طراحی شود، افزود: برنامه‌های گسترده‌ای برای تقویت چتر پدافند سایبری برای زیرساخت‌های حوزه بنادر کشور در دستور کار داریم و امیدواریم این مهم با همکاری مسئولان سازمان بنادر و دریانوری اجرایی شود.

وی با بیان اینکه اقدامات ما در حوزه پدافند غیرعامل در بنادر به دو دسته کلی تقسیم می‌شود، تصریح کرد: یک دسته اقدامات زیرساختی و یک دسته اقدامات عملیاتی و پاسخ به حادثه است. اقدامات زیرساختی از جنس مهندس فنی و زیرساخت کاربردی است که در موقع احداث پیش‌بینی و لحاظ می‌شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور مهمترین اصل در ایجاد بنادر را مکان‌یابی درست و اصولی دانست و تصریح کرد: امیدواریم در ایجاد بنادر جدید اصول و ضوابط پدافند غیرعامل رعایت و به‌کار گرفته شود.

این همایش صبح امروز (سه‌شنبه) و مصادف با دومین روز ایام نکوداشت پدافند غیرعامل سال ۱۳۹۹ با حضور «محمد راستاد رئیس سازمان بنادر و دریانوردی، «چنگیز جوادپور» مدیرکل پدافند غیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، «مسعود داریوندی» سرپرست معاونت امور زیربنایی سازمان پدافند غیرعامل کشور  و مدیران ستادی و استانی بنادر کشور به‌صورت ویدیوکنفرانسی برگزار شد.

انتهای پیام/ 231

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار