به روز شده در: ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۰
یادداشت/ حامد افروغ
سالروز آغاز امامت امام زمان‌ (عج)، به نوعی سالروز تجدید بیعت با ولایت فقیه نیز هست. ولایتی که با صبر و دلسوزی، نوح‌وار ملت ایران را در طوفان‌های مختلف رهبری کرده تا از این رهگذر با تقویت عقلانیت و عواطف آنها نسبت به منجی موعود، راه را برای ظهور حضرت هموار کند.
کد خبر: ۴۲۳۴۲۴
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۵ - 26October 2020

«التزام به ولایت فقیه» رزمایشی اعتقادی برای زمینه‌سازی ظهور حضرت مهدی (عج)گروه حماسه و جهاد دفاع‌پرس ـ حامد افروغ؛ روز آغاز امامت حضرت ولی‌عصر (عج) همواره برای شیعیان یک روز خوش‌یُمن و مبارک بوده است. روزی که به امید ظهور حضرتش از سوی محبین اهل بیت (ع) جشن گفته می‌شود که امروزه این روز عزیز را حسن ختامی بر دو ماه عزاداری برای آل‌الله قلمداد می‌کنند.

پرواز تشیع در افق حقیقت با دو بال عاشورا و مهدویت

هر چه به جلو پیش می‌رویم، جشن آغاز امامت حضرت ولی‌عصر (عج) اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، زیرا این روز را می‌توان محکی برای ثبات عقیده شیعیان برای التزام به انتظار دانستن. التزامی که مهم‌ترین وظیفه شیعیان در آخرالزمان را شامل می‌شود. طبق اعتراف «فوکویاما» شیعیان با دو بال «عاشورا» و «مهدویت»، که از آن به بال‌های سرخ و سبز تعبیر می‌شود، حیات این مذهب غنی و ریشه‌دار را تضمین کرده‌اند، از این رو همواره عاشورا و مهدویت از سوی دشمنان مورد هجمه و تشکیک بوده است.

چه بسیار روشنفکرانی که با پیش کشیدن نژاد و پیشینه، سعی کردند تا واقعه عاشورا را جنگ بین دو قبیله فامیل معرفی کنند که نهایتا هیچ ربطی به ایرانیان و نهایتا شیعیان ندارد و سعی داشتند تا این واقعه عظیم را در مرزهای قومیت محصور کنند، لذا با توهین به سیدالشهدا (ع) مبنی بر دنیاطلبی و یا تقلیل قیام عاشورا به دعوای خانوادگی  سعی بر آن داشتند تا این بال مذهب شیعه را بچینند تا از این رهگذر بتوانند قلب تپنده جهان اسلام را از حرکت بازدارند.

فریب‌های دشمن برای مبارزه با خط مهدویت

از سوی دیگر با تشکیک در وجود مقدس حضرت ولی‌عصر (عج) مبنی بر اینکه اساسا چنین امامی وجود خارجی ندارد و بشر نمی‌تواند این زمان طولانی را عمر کند، به خیالشان قدمی برای انکار عقلانی مهدویت برداشته‌اند غافل از اینکه شیعیان با استدلالات عقلی نیز توانستند بر وحود امام خویش صحه بگذارند. دشمنی‌ها با مهدویت به همین جا ختم نشد، بلکه در طول تاریخ غیبت کبری، همواره دشمنان اصلی اسلام و خصوصا تشیع سعی کردند با علم کردن امامان تقلبی و جذب افرادی که توان فکری و تحلیلی بالایی ندارند، راه تشخیص سره از ناسره را برای شیعیان و منتظران سخت کنند که این هم به مدد مجاهدت‌ها و تلاش‌های علمای غیرتمند شیعه ناکام ماند.

از راه‌های دیگر دشمن برای تضعیف مهدویت، شل کن سفت کن برای ظهور حضرت است چنان‌که برخی با ابراز قطعیت در وقوع برخی علائم حتمیه ظهور، سعی بر شعله‌ور ساختن ناگهانی و سرکوب‌سازی ناگهانی حس انتظار شیعیان داشته تا بتوانند از این رهگذر بخشی دیگر از پیروان و معتقدان به حقیقت غیبت را حذف کنند. البته که طبق روایات این ریزش‌ها برای خالص‌سازی یاران و اعوان و انصار حضرت ولی‌عصر (عج) خواهد بود تا مشکلات و خیانت‌ةایی که در دوره ائمه پیشین رخ داد، تکرار نشود، که در این باره در وایات امده است: «جابر جعفی گفته است: به محضر مبارک امام باقر علیه السّلام عرض کردم: فرج شما اهل بیت علیهم السّلام چه زمانی خواهد بود؟ حضرت فرمودند: هیهات، هیهات! فرج واقع نخواهد شد؛ مگر بعد از آن‌که شما غربال شوید، بعد [دوباره] غربال شوید، بعد [بار سوم] غربال شوید - این جمله را سه مرتبه تکرار کردند - تا این‌که خداوند کدورت‌ها را از بین برده، صفا و پاکی باقی بماند.»

آری شیعیان در کوره گداخته تاریخ بسیار سختی خواهند کشید تا چونان فولاد آب‌دیده شوند و لیاقت هم‌رکابی با امام زمان (عج) را بیابند. اما آنچه که بیش از پیش مهم می‌نماید و دشمن هرگز نتوانست از آن چشم پوشی کند، نقش انقلاب اسلامی در تقویت و تثبیت اندیشه انتظار است. با ظهور انقلاب اسلامی و قوام یافتن آن با اصل مترقی «ولایت فقیه» می‌توان از آن به بستری برای تمرین شیعیان ـ خصوصا ایرانیان که در روایات همواره مورد لطف و امیدواری اهل بیت بوده‌اند ـ در زمینه ولایت‌محوری و ولایت‌مداری یاد کرد. تمرینی که با فدا شدن بهترین جوانان این سامان برای لبیک‌گوی به فرمان امام خمینی (ره) برای مبارزه با طاغوت پهلوی و بعثی، می‌توان از آن به «رزمایش فدائیان امام زمان (عج)» یاد کرد.

اطاعت از ولی فقیه زمینه اطاعت از امام زمان (عج)

هر چه انقلاب اسلامی پیش می‌رود، زوایای مختلفی از ولایت، آشکار می‌شود که هر کدام عاملی برای آزمون پس دادن شیعیان و تبلور میزان لیاقت و شایستگی ما برای همراهی با امام زمان را آشکار می‌سازد. چرا که ولایت فقیه ماکتی از همان ولایت عظمی است که اگر کسی در آن آزمون رد شود، طبعا در آزمون اصلی نیز روی‌سپید بیرون خواهد آمد. 

انقلاب اسلامی که بعضا نوید رخداد آن را به دوره تولد پیامبر اعظم (ص) گمانه می‌زنند مبنی بر اینکه لحظه تولد حضرت، 14 کنگره طاق کسری لرزید یا فرو ریخت، و این را نشانه‌ای از وقوع انقلاب اسلامی 14 قرن پس از پیامبر (ص) دانسته‌اند، بزرگترین و ریشه‌ای‌ترین سند هویتش، تقویت فرهنگ مهدویت بر مبنای اطاعت‌پذیری از ولایت برای زمینه‌سازی ظهور بوده است. از این‌رو شاه‌بیت دشمنی و مکاید دشمنان با ایران و انقلاب اسلامی در دهه‌های اخیر، حضور ولایت فقیه در ایران بوده و در اعترافاتشان این عنصر را عاملی برای تضعیف و خنثی‌سازی نقشه‌ها و دشمنی‌های خود دانسته‌اند.

از این رو سالروز آغاز امامت امام زمان‌ (عج)، به نوعی سالروز تجدید بیعت با ولایت فقیه نیز هست. ولایتی که با صبر و دلسوزی، نوح‌وار ملت ایران را در طوفان‌های مختلف رهبری کرده تا از این رهگذر با تقویت عقلانیت و عواطف آنها نسبت به منجی موعود، راه را برای ظهور حضرت هموار کند.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها