به روز شده در: ۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۴
امام جمعه بوشهر:
آیت‌الله غلامعلی صفایی‌بوشهری گفت: امام حسن عسکری (ع) با درایت عرشی مردم را در جغرافیای جهان اسلام هدایت و سازماندهی کرد.
کد خبر: ۴۲۳۳۷۲
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۸ - 25October 2020

امام حسن عسکری(ع) مردم را در جغرافیای جهان اسلام سازماندهی کردبه گزارش دفاع‌پرس از بوشهر، آیت‌الله «غلامعلی صفایی‌بوشهری» امروز در تحلیلی بر تاریخ زندگی امام حسن عسکری (ع)، اظهار داشت: سراسر زندگی امام حسن عسکری (ع) مظلومیت و غربت اما با درایت آسمانی آن حضرت است.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر، با بیان اینکه امام حسن عسکری (ع) در سال 232 هجری قمری در مدینه متولد شدند افزود: مادر بزرگوار امام حسن عسکری (ع) حُدَیْثه از زنان پارسا، عالم، فاضل، مدیر و مدبر و پدر بزرگوارش امام هادی (ع) است.

امام جمعه بوشهر، با بیان اینکه در سن دو سالگی امام حسن عسکری (ع) به همراه پدر بزرگوارش به دستور متوکل عباسی خلیفه وقت، از مدینه با اجبار به شهر سامرا اعزام شدند خاطرنشان کرد: آنان در منطقه نظامی معسکر تحت مراقبت ماموران مستقر شدند.

صفایی بوشهری، با  بیان اینکه امام حسن عسکری (ع) و پدر بزرگوارش در منطقه یاد شده محدودیت فوق‌العاده‌ای داشتند گفت: آن حضرت در سال 254 هجری قمری با شهادت امام هادی (ع) به امامت رسیدند.

وی با بیان اینکه امام حسن عسکری (ع) شش سال امامت کردند افزود: این امام همام در سال 260 هجری قمری در سن 28 سالگی به دستور معتمد عباسی با سم به شهادت رسیدند.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر بیان کرد: دوران شش ساله امامت یازدهمین امام شیعیان مصادف با ایجاد جو خفقان شدید حکومت عباسیان در جامعه و دور کردن جامعه از نهاد امامت بود.

امام جمعه بوشهر با بیان اینکه در آن دوران تهاجم فرهنگی داخلی و خارجی زیادی به اسلام ناب محمدی (ص) ایجاد شده بود تصریح کرد: در این دوران، امام حسن عسکری (ع) با درایت عرشی، نهاد وکالت را در تمامی سرزمین‌های اسلامی ایجاد و توسعه داد و مردم را در جغرافیای جهان اسلام به این طریق هدایت و سازماندهی کرد.

صفایی بوشهری با اشاره به اینکه در آن دوران با حمایت و هدایت نخبگان فرهنگی جامعه نهضت تثبیت جایگاه قرآن و تفسیر متون فاخر دین، قرآن و احادیث گسترش یافت گفت: بسیاری از کتاب‌ها در آن دوران نوشته شد و فضای آموزش، تعلیم و تربیت نیروهای نخبه دینی، در جامعه توسعه یافت.

وی آمادگی جامعه برای امامت امام زمان (عج) را از دیگر برنامه‌های امام حسن عسکری (ع) دانست و بیان کرد: ایجاد فضایی برای تحقق این مهم از برنامه‌های مهم یازدهمین امام شیعیان بود که امامت و غیبت صغری و کبری حضرت ولی عصر (عج) در پنج سالگی مورد مقبولی جامعه قرار بگیرد.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با اشاره به اینکه امام حسن عسکری (ع) دو خصلت مهم را بالاترین خصلت‌ها دانسته‌‌اند خاطرنشان کرد: ایمان به خدا و خدمتگزاری خالصانه به مردم دو ویژگی و دو صفت مهم مسلمانان است که امام حسن عسکری (ع) آن را بالاترین ویژگی اعلام کرده‌اند.

امام جمعه بوشهر، ایمان به خدا را اتصال انسان به یک منبع فیض که ذات اقدس به جانش است دانست و افزود: در این ویژگی انسان در تمام حالات خدا را حاکم می‌داند و از آن طرف این انسان باید در خدمت جامعه و مردم باشد.

صفایی بوشهری با اشاره به احادیثی از حضرت امام حسن عسکری (ع) خاطرنشان کرد: هر کس حقوق آحاد جامعه را بشناسد و مراعات کند نزد خدا بالاترین مرتبه و منزلت را دارد.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار