به روز شده در: ۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۵
در هفته ناجا صورت می‌گیرد؛
سخنگوی نیروی انتظامی ضمن اعلام فعالیت‌ها و روزشمار هفته ناجا گفت: برنامه‌های امسال با شعار «با هم برای امنیت و سلامت» و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از ۲۷ مهر تا ۲ آبان در سراسر کشور برگزار می‌شود.
کد خبر: ۴۲۱۶۶۷
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۰ - 14October 2020

اجرای ۱۵۵ برنامه محوری/ ارائه خدمات مشاوره به مشمولانبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، سردار «احمد نوریان» سخنگوی نیروی انتظامی درباره برنامه‌های هفته ناجا اظهار داشت: در این هفته با هدف گسترش گفتمان امنیت و سلامت، تقویت احساس امنیت عمومی، آشناسازی هموطنان با پیشرفت‌ها و تحولات پلیس در عرصه‌های مختلف، گزارش مجموعه اقدامات و کارنامه یک‌ساله پلیس در حوزه‌های مختلف عملکردی و تخصصی به اطلاع مردم شریف ایران اسلامی رسانده می‌شود.

معاون اجتماعی ناجا افزود: امنیت و سلامت از نیاز‌های اساسی جوامع انسانی درطول تاریخ بوده و در حفظ، بقاء و تعالی بشر نقش کلیدی دارد و فقدان آن آسیب‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و... فراوانی را برای فرد و جامعه در پی خواهد داشت.

سخنگوی نیروی انتظامی ادامه داد: پلیس به‌عنوان اصلی‌ترین نهاد حافظ نظم و امنیت عمومی که بیشترین سطح ارتباط و تعامل را با عناصر، گروه‌ها و اقشار مختلف اجتماعی دارد، برای پیشبرد مأموریت‌ها و تأمین امنیت و آرامش اجتماعی، بیش از هر سازمان و نهاد دیگری نیازمند همراه‌سازی و جلب حمایت افکار عمومی است.

وی اضافه کرد: نیروی انتظامی در برقراری نظم و امنیت در جای‌جای میهن اسلامی اعم از شهرها، روستاها، جاده‌ها و مرزها، مقابله با مجرمان، اخلالگران و قانون‌شکنان با ایثار و فداکاری فرزندان میهن اسلامی انجام وظیفه کرده و شهدای گرانقدری راطی چهار دهه از عمر بابرکت این نظام مقدس تقدیم کرده است.

معاون اجتماعی ناجا هفته نیروی انتظامی را فرصت مغتنمی برای بازنمایی و معرفی جلوه‌هایی از خدمات و تصویر واقعی اقتدار، کارآمدی، توانمندی، هوشمندی پلیس به آحاد جامعه دانست و تصریح کرد: در طول این هفته تلاش خواهد شد تا با بهره گیری از مشارکت و ظرفیت دستگاه‌های دولتی، سازمان‌های غیردولتی، اقشار مختلف اجتماعی نخبگان و اساتید و چهره‌های شاخص ورزشی، هنری و... نقش و جایگاه پلیس و مردم در حفظ و ارتقای نظم و امنیت را برای شهروندان تبیین نماید.

«با هم برای امنیت و سلامت»؛ شعار هفته ناجا
این مقام انتظامی بیان کرد: با توجه به تغییرات اجتماعی گسترده در عرصه‌های مختلف زندگی بشر و تاثیری که این تغییرات برحوزه امنیت عمومی دارد، همچنین ضرورت تلاش جمعی در پیشگیری از شیوع و غلبه بر ویروس منحوس کرونا موجب شد تا شعار «با هم برای امنیت و سلامت» را برای هفته ناجای امسال انتخاب کرده و امیدواریم با رشد آگاهی‌ها و تبیین صحیح نقش، سهم و مسئولیت‌های آحاد جامعه در حفظ، ارتقاء و کیفی‌بخشی امنیت و سلامت در جامعه، گسترش نقش مشارکت‌جویانه و کنشگری فعالانه مردم، نهادها، دستگاه‌ها و سازمان‌ها را در طول سال شاهد باشیم.

معاون اجتماعی ناجا ترغیب هموطنان به رعایت قانون وفرهنگ خودکنترلی، و تشویق دیگران به رفتار قانونمند و همچنین تقویت رابطه معنادار و متقابل مردم با پلیس در کنار تبیین نقش پلیس در پیشگیری انتظامی و اجتماعی - با اولویت سلامت و امنیت- را از دیگر اهداف کلی برنامه‌های هفته نیروی انتظامی در سال جاری برشمرد و افزود: مردم و پلیس در کنار یکدیگر می‌توانند، احساس امنیت جامعه را گسترش دهند.

اعلام برنامه‌های شاخص هفته ناجا
وی در ادامه با اعلام محور‌ها و برنامه‌های شاخص هفته ناجا به دیدار فرماندهان نیروی انتظامی با علما، روحانیون، مراجع و همچنین برگزاری نشست علمی با اساتید و نخبگان علمی، فرهنگی و هنری در حوزه‌های مختلف ماموریتی پلیس از طریق ویدئوکنفرانس اشاره کرد و افزود: تجدید میثاق فرماندهان، مدیران و کارکنان با آرمان‌های حضرت امام خمینی (ره) و بیعت مجدد با فرماندهی معظم کل قوا و همچنین عطرافشانی و غبارروبی گلزار شهدای انقلاب اسلامی در سراسر کشور نیز از برنامه‌های ما در هفته پیش رو است که با لحاظ شرایط ویژه شیوع ویروس کووید ۱۹ صورت خواهد گرفت.

وی گفت: تجلیل از کارکنان خدوم ناجا و خانواده‌های آنها، بازنشستگان، ایثارگران، پیشکسوتان، نخبگان و چهره‌های فرهیخته دینی، فرهنگی، علمی و ورزشی و همچنین ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و ارج نهادن به مقام شامخ خانواده معظم شهدا و مدافعان حریم نظم و امنیت از دیگر برنامه‌های این هفته است.

رونمایی از کتاب زندگینامه شهدای ناجا و افتتاح پروژه‌های عمرانی
سخنگوی ناجا در ادامه با اشاره به رونمایی از کتاب زندگینامه شهدای ناجا و ۱۰ طرح جدید فناورانه و هوشمندسازی در حوزه‌های مختلف ناجا، افزود: افتتاح بیش از ۱۱۰ پروژه عمرانی در سراسر کشور توسط فرمانده نیروی انتظامی به صورت ویدئوکنفرانس، همچنین برگزاری نمایشگاه تخصصی گام دوم انقلاب با محوریت پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی ناجا ازجمله برنامه‌های این هفته است.

وی «امنیت نرم‌افزاری» را رویکرد غالب در تولیدات هنری و رسانه‌ای هفته ناجا برشمرد و از تولید و پخش شش تله فیلم در قالب جشنواره فیلم‌های پلیسی هفته ناجا با عناوین «نقاب، لارو، چشم سوم، دختر الهام، کارتون خواب و...» از شبکه سه سیما خبر داد و خاطرنشان کرد: به دلیل شیوع بیماری منحوس کرونا و کاهش فعالیت‌های میدانی در هفته ناجا، با همکاری صدا و سیما، رسانه‌های جمعی، گروه‌های فعال هنری و فرهنگی، افزایش تولیدات رسانه‌ای و هنری اعم از انواع موشن‌گرافی، انیمیشن، مستند گزارشی، تله فیلم و محصولات چند رسانه‌ای را محور و مبنا فعالیت‌ها قرار داده ایم.

برگزاری میزگرد‌های تخصصی و برنامه‌های «گفت‌وگومحور» تلویزیونی
وی در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: تحقق اصل جامعه محوری در تامین، حفظ و توسعه امنیت عمومی و همچنین تحول در نگاه پلیس به جامعه، مستلزم تبیین ابعاد مختلف همکاری ونقش مردم ورسانه در ایجاد آرامش عمومی و امنیت مردم‌پایه است به همین منظور، دبیرخانه ستاد برگزاری هفته ناجا با همکاری رسانه ملی اقدام به برگزاری سلسله میزگرد‌های تخصصی و برنامه‌های گفت‌وگومحور تلویزیونی با حضور کارشناسان و پلیس‌های تخصصی خواهد کرد.

سردار نوریان در خصوص اجرای طرح‌های مردم‌یاری گفت: ارائه خدمات درمانی و بهداشتی در مناطق محروم و مرزی با همکاری دستگاه‌های دولتی ذیربط، همچنین آموزش همگانی و آگاه‌سازی نسبت به آسیب‌های اجتماعی و جرایم در رسانه‌ها و فضای مجازی از دیگر برنامه‌های این هفته است.

ارائه خدمات مشاوره به مشمولان مراکز آموزشی ناجا
سردار نوریان در بخش دیگری از صحبت‌های خود از آموزش مهارت‌های زندگی به همراه ارائه خدمات تخصصی روانشناختی به مشمولان مراکز آموزشی ناجا خبر داد و افزود: دوران سربازی به عنوان یک مرحله انتقالی جهت آماده‌سازی نسل جوان برای ورود جدی به عرصه‌های واقعی زندگی و تسهیل روند جامعه‌پذیری است که غالبا افراد در این سن به دلیل نگرانی نسبت به آینده شغلی، تحصیلی، ازدواج و... با فشار‌ها و استرس مواجه هستند، باید به این موضوع، دغدغه و نگرانی خانواده‌ها برای اعزام فرزندان به خدمت مقدس سربازی را نیز اضافه کرد؛ بنابراین ناجا در بدو ورود مشمولان به مراکز آموزشی، با انجام مصاحبه‌های روانشناختی و سایر اقدامات ارزیابانه، نسبت به تشکیل «پرونده سلامت روان مشمولان» اقدام می‌کند تا منطبق با شرایط و توانمندی افراد نسبت به جانمایی آن‌ها اقدام شود.

وی افزود: از طرفی با این سازوکار در صورت شناسایی افراد دارای زمینه‌های مشکلات روانشناختی، نسبت به ارجاع آن‌ها به مراکز درمانی، طرح موضوع در کمیسیون پزشکی ناجا و... اقدام خواهد شد.

سردار نوریان یادآور شد: همچنین در راستای توانمندسازی سربازان عزیز در زمینه مهارت‌های فردی و اجتماعی، تاب‌آوری و سازگاری؛ آموزش سبک زندگی اسلامی – ایرانی، آ موزش فرهنگ سازمانی پلیس و همچنین تقویت رشد اخلاقی و معنوی مشمولان اقدام می‌شود.

وی گفت: در ضمن مشاوران و روانشناسان مستقر در این مراکز آماده ارائه خدمات تخصصی روانشناختی به سربازان در طول دوره مقدس سربازی هستند.

تشریح روزشمار هفته نیروی انتظامی
وی در بخش پایانی سخنان خود به تشریح روزشمار هفته نیروی انتظامی پرداخت و گفت:روز‌های هفته ناجا سال جاری باعنوان «حفظ ارزش‌ها، ولایتمداری، پلیس در تراز انقلاب اسلامی» آغاز می‌شود، برنامه‌های روز یکشنبه ۲۷ مهرماه با شعار «اقتدار توام با رأفت، هوشمندی و خدمت صادقانه» دنبال و برای روز دوشنبه ۲۸ مهرماه شعار «مشارکت عمومی، پیشگیری اجتماعی و توسعه امنیت» برگزیده شده است.

این مقام انتظامی اضافه کرد: عنوان روز سه شنبه ۲۹ مهرماه «امنیت اقتصادی، کمک به تولید، آسایش عمومی» است، روز چهارشنبه ۳۰ مهرماه نیز «آموزش همگانی، نظم و قانون مداری، فرهنگ ترافیک» نامگذاری شده است.

سخنگوی ناجا بیان کرد: برای پنجشنبه اول آبان ماه در روز شمار هفته ناجا، شعار «مرزبانی، ایثار وجوانمردی، همگامی با مرزنشینان» و برای روز جمعه دوم آبان ماه نیز عنوان «سلامت خانواده، فضای مجازی پاک، جامعه امن» را برگزیده ایم.

اجرای ۱۵۵ برنامه محوری با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی
سردار نوریان در پایان با اشاره به اجرای ۱۵۵ برنامه محوری با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در طول هفته ناجا عنوان کرد: به منظور رفاه حال هموطنان و طبق سنوات گذشته، بسته‌های خدمات مضاعف برای هفته ناجا پیش بینی شده است که متعاقبا اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها