به روز شده در: ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۵
رئیس قوه قضائیه در جمع مردم بیرجند:
رئیس قوه قضاییه گفت: امروز مکتب شهید «حاج قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» به‌عنوان امتداد جریان عاشورا معرفی می‌شود؛ لذا این مکتب در امتداد راهبردی جریان عاشوراست و همچنانی که عاشورا و پیام عاشورا جاری است، این پیام باقی خواهد بود و ابعاد آن برای بشر بیشتر بازشناسی می‌شود.
کد خبر: ۴۲۰۷۳۷
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۶ - 07October 2020

مکتب شهید «حاج قاسم سلیمانی» در امتداد جریان عاشورا استبه گزارش خبرنگار دفاع‌پرس از بیرجند، آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» رئیس قوه قضاییه، امشب (چهارشنبه) در جمع مردم بیرجند در حسینیه «جماران» این شهر، با بیان اینکه اربعین در ارزش‌های دینی ما جایگاهی خاص دارد، اظهار داشت: جایگاه اربعین بحث مفصلی دارد؛ اما اینکه چرا تنها برای وجود امام حسین (ع) است، دلایل مختلفی دارد.

وی با تأکید بر اینکه اربعین پرچم و نشانی است که عاشورا گم نشود و پیروزی مقاومت را بر تسلیم نشان دهد، بیان داشت: اربعین نماد و نمودی است که پیام امام حسین (ع) را منتقل کند تا این نماد توسط سلاطین و جاهلان از بین نرود.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه عاشورا تولد عاشوراییان را رقم زد، مطرح کرد: اربعین نماد و نمودی است که عاشورائیان را معرفی کند و زندگی انسان با این ارتباط و زیارت اربعین حسینی رقم می‌خورد.

رئیسی با تأکید بر اینکه بهترین زمان انسان باید با عاشورا رقم بخورد و عاشورا در متن زندگی انسان قرار بگیرد، تبیین کرد: مکتب عاشورا مکتب انسان‌ساز، مقاوم‌ساز و موحدساز است و انسان‌های موحد و انقلابی و در میدان می‌سازد و خون امام حسین در رگ‌های جوامع بشری، انسان را ظلم‌شناس و ظلم‌ستیز می‌سازد.

وی با اشاره به اهمیت جریان اربعین، مطرح کرد: جریان اربعین روز به روز بیشتر رونق می‌گیرد و دل‌های را بیشتر متوجه عاشورا کرده و عاشوراییان و ملت‌ها و دل‌های بیشتری را جذب عاشورا و دین خواهد کرد.

رئیس قوه قضاییه مهم‌ترین پیام اربعین حسینی را انسان‌سازی، جامعه‌سازی قرآنی و جامعه‌سازی و مدنیتی به‌نام دین و ارزش‌های دینی ذکر و عنوان کرد: اگرچه امسال با وجود ویروس کرونا نمی‌توان جریان اربعین را همانند سال‌های گذشته برگزار کرد؛ اما عاشورا یک امتداد راهبردی دارد و آن هم ایجاد مکاتب بسیاری در طول تاریخ است.

رئیسی اضافه کرد: امروز مکتب شهید «حاج قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» به‌عنوان امتداد جریان عاشورا معرفی می‌شود؛ لذا این مکتب در امتداد راهبردی جریان عاشوراست و همچنانی که عاشورا و پیام عاشورا جاری است، این پیام نیز باقی است و ابعاد آن برای بشر بیشتر بازشناسی می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه خون‌خواه شهدا پروردگار متعال است و خون آن‌هایی که در مسیر و امتداد عاشورا بر زمین ریخته شده، هرگز ضایع نخواهد شد، مطرح کرد: به خانواده شهدا و ایثارگران می‌گویم خون فرزندان شما کارهای زیادی می‌کند و دارای جلوه‌های زیادی است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه امروزه عالم گرفتار جهل علمی و جهالت عملی است و خون امام حسین (ع) این دو را از جامعه بشری می‌زداید و به جای آن تعقل و تدبر شکل می‌گیرد، عنوان کرد: امام حسین (ع) می‌خواهد جامعه گرفتار تعطیلی قدرت تعقل و تدبر نشده و اهل تحلیل شود.

رئیسی با تأکید بر اینکه خون شهدا جهل‌زدایی می‌کند، تصریح کرد: امروز عالم گرفتار جاهلیت مدرن است؛ همچنانی که دیروز در جریان اموی و عباسی گرفتار جاهلیت بود، جاهلیت مدرن مجهز به قدرت علم و فناوری است و قدرت رسانه‌ای دقیق دارد و قدرت‌های سلطه‌گر دنبال آن هستند.

وی با بیان اینکه زشت‌ترین اخلاق به‌نام مدنیت و تمدن در جامعه معرفی می‌شود و بزرگ‌ترین ظلم ‌بر جوامع بشری به‌عنوان خیرخواهی و عدالت معرفی می‌شود، تصریح کرد: 70 سال ظلم به مردم فلسطین به نام حمایت معرفی می‌شود و داعش هم یکی از دست پروده‌های جاهلیت مدرن است.

رئیس قوه قضاییه در خصوص تشکیل داعش و سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در این خصوص، گفت: ابتدا که رهبر بصیرت‌آفرین فریاد زدند جنس داعش صهیونیستی است، متأسفانه برخی در داخل و خارج از کشور متوجه آن نشدند، جنایت‌های هولناکی به دست داعش انجام و پول و سلاح و آموزش آن توسط جریان جاهلیت مدرن انجام شد و مولود آن هم گروه‌هایی نظیر القاعده بودند که به جان مسلمانان انداختند.

رئیسی با بیان اینکه امروز بیش از هر زمانی رئیس جمهور بی‌خرد آمریکا و اسرائیل نزد عالم منفور است و در دل تمام مردم آمریکایی و اروپایی این نفرت وجود دارد، اضافه کرد: این جهل‌زدایی و بصیرت را هیچ‌چیز جز خون شهدا محقق نکرد؛ لذا مردم امروز همان مردم پیشین هستند و در برابر جریان صعودی ایستادگی می‌کنند.

وی مطرح کرد: متأسفانه امپراطوری خبری و رسانه‌ای دشمن از دانش و فهم واقعی مردم جلوگیری می‌کند و هرگونه بصیرت‌افزایی را برای خود مضر می‌داند، تا به امیال پلید خود برسد و بصیرت‌افزایی را برای خود مفید نمی‌داند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه امروز بناست تا در عالم روشنگری شود، اضافه کرد: علی‌رغم تمام پوشش‌های خبری و رسانه‌ای دشمن، باید چهره ظالم برای عالم روشن شود؛ همچنان که جریان کربلا روشنگری را رقم زد.

رئیسی عاشورا را جلوه امید دانست و با اشاره به اینکه این شرایط نویددهنده روزنه‌های امید برای جامعه، به برکت عاشوراست، تبیین کرد: اربعین پیام امیدبخش به انسان‌های مظلوم می‌دهد و می‌گوید ظلم ماندگاری ندارد و مقاومت و ایستادگی در هدف کار حسین (ع) بوده و این نگاه جواب می‌دهد.

وی مطرح کرد: جریان اربعین جریان بسیار مهمی در تاریخ و فرهنگ دینی است، تا برای اینکه این علم برافراشته بماند و ظلم در عالم پا نگیرد، تا مصلح کل جهان بشریت در عالم اصلاح‌گری کند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به قدرت گرفتن جریان مقاومت در لبنان و تشکیل جبهه‌های مقاومت در اقصی نقاط جهان، بیان داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند؛ «در منطقه دشمن خواست و نتوانست و ما خواستیم و توانستیم»؛ بنابراین این قدرت و توانایی از امتداد جریان عاشورا سرچشمه گرفت.

رئیسی به تشریح راهبرد دشمن پرداخت و توضیح داد: امتداد راهبردی جریان یزیدی، راهبرد دشمن است و از مردم و خدا و آحاد بشر خجالت نمی‌کشد و به‌عنوان قاتل سردار شهیدمان اعلام می‌کند که با این جنایت هولناک به تروریست‌ها خدمت می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه چهره شهید سلیمانی در دنیا به چهره جریان ضدتروریستی معروف است، عنوان کرد: سردار سلیمانی تنها به ملت ایران تعلق نداشت و به عنوان یک قهرمان ضد تروریست بود.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه امتداد راهبردی دشمن، دست پلید سعودی‌هاست، متذکر شد: همچنان که عاشورا نشان داد و اربعین اثبات کرد؛ امتداد جریان عاشورا ماندگار و امتداد جریان دشمن ماندگار نیست، ممکن است زمانی طول بکشد و برخی حوصله‌شان از بین برود؛ اما بدانید منظومه نظام هستی بر حق بنا شده و این نظام باطل نمی‌پذیرد؛ آن‌چه قرار واقعی عالم هستی است، حق است و ماندگاری دارد.

رئیسی امام حسین (ع) را مظهر حق و اربعین را جلوه عاشورای حسینی دانست و با تأکید بر اینکه این حرارت هرگز به سردی نمی‌گراید و روز به روز جلوه عاشورا بیشتر و بیشتر خواهد شد، خاطرنشان کرد: اگر کسی بخواهد سعادتش تضمین شود، ارتباط با حسین (ع) تنها راه آن است و ارتباط جهان هستی با عاشوراست.

وی در پایان گفت: انقلاب اسلامی از جلوه‌های عاشورای حسینی است و بسیاری از بیداری‌های موجود از برکات عاشوراست و روز به روز جلوه‌های آن نمایان خواهد شد.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها