به روز شده در: ۰۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۴
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص):
سردار سعید محمد گفت: با نزدیک شدن به زمان بهره‌برداری از پروژه NGL غرب کارون، رکورد شرکت توتال در صنعت نفت کشورمان به دست متخصصان قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) شکسته شد.
کد خبر: ۴۲۰۳۳۲
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۰ - 05October 2020

قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) در اوج تحریم رکورد «توتال» در صنعت نفت ایران را شکستبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، سردار سرتیپ دوم پاسدار «سعید محمد» فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) سپاه با بیان این مطلب اظهار داشت: این پروژه در راستای تحقق دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی در جریان بازدید از پارس جنوبی در سال‌های گذشته وارد مرحله اجرایی شده است و ایشان با اشاره به فلر‌های روشن در این منطقه، از مسئولان وزارت نفت خواسته بودند که این مشعل‌ها هرچه زودتر خاموش شود تا هم آلودگی زیست‌محیطی ایجاد نشود و هم بتوان از این گاز که سوزانده می‌شود، استفاده بهینه کرد.

وی افزود: پروژه جمع‌آوری گاز‌های همراه نفت در غرب کارون موسوم به ‏NGL کارون، ابرپروژه‌ای نفتی است که با عملیاتی شدن آن، گاز‌های استخراج شده از چاه‌های نفتی که تقریباً از زمان اولین مراحل استخراج نفت در مسجدسلیمان، اقدام مهم و جدی برای بهره‌وری بهینه از آن‌ها انجام نشده و فقط سوزانده می‌شدند، تبدیل به گاز قابل استفاده در شبکه گازرسانی شهری و مواد اولیه صنایع پتروشیمی خواهند شد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) گفت: این اقدام علاوه بر جلوگیری از مشکلات زیست‌محیطی و دربرداشتن حدود ۵۰۰ میلیون دلار درآمد سالانه برای کشور، یک دستاورد بزرگ دیگر نیز به همراه دارد و آن، شکسته شدن رکورد شرکت معروف و بزرگ نفتی دنیا یعنی توتال است که با امتیاز‌های خاص در سال‌های گذشته در کشور فعالیت داشته است؛ بدون آن که سود خاصی نصیب کشورمان کند.

سردار محمد در توضیح این مطلب افزود: شرکت توتال در یکی از پروژه‌های قبلی خود در جنوب کشور، به رکورد سه درصد پیشرفت فیزیکی در ماه رسیده بود و تا سال‌ها، برخی از این موضوع، به عنوان یک اتفاق مهم و نشان‌دهنده کیفیت و سرعت عمل این شرکت بدعهد اروپایی یاد می‌کردند. اما سرعت عمل قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) سپاه با وجود شدیدترین تحریم‌های ظالمانه در یک ابرپروژه نفتی با سه و نیم درصد پیشرفت فیزیکی ماهانه، رکورد جدیدی در صنعت نفت کشورمان ثبت کرده تا مشخص شود توان فنی و اراده متخصصان کشورمان، بالاتر از پیمانکاران خارجی است و این حاصل تلاش و همدلی همه ارکان طرح، اعم از کارفرما، مشاور و پیمانکار بوده است.

وی با اشاره به اینکه ایران در سال ۲۰۱۹، در جایگاه چهارم کشور‌های جهان از نظر سوزاندن گاز مشعل بوده و ۱۳ میلیارد متر مکعب گاز همراه نابود شده و کاهش درآمد‌های کشور و آلودگی زیست‌محیطی را در پی داشته است، گفت: این موضوع برای متخصصان قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) سپاه قابل قبول نبود که شدت سوزاندن گاز در کشورمان، ۱۰ برابر برخی کشور‌های همسایه باشد؛ چراکه به عنوان مثال، میزان گاز طبیعی تولیدی در پالایشگاه فاز یک پارس جنوبی در سال ۲۰۱۵، حدود ۹ میلیارد مترمکعب بوده و چنین حجم قابل توجهی، هدر رفته است.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) با بیان اینکه از اواسط سال گذشته، روند پیشرفت این پروژه سرعت قابل قبولی پیدا کرد، اظهار داشت: با روند فعلی و تا پیش از پایان سال جاری، فاز اول این ابرپروژه، عملیاتی خواهد شد که علاوه بر درآمد قابل توجه ارزی، موجبات اشتغال‌زایی پایدار برای جوانان و متخصصان کشور در سال جهش تولید را فراهم می‌کند.

به گفته محمد، هم‌اکنون حدود سه هزار و ۲۰۰ متخصص و نیروی کار که عمده آن‌ها از جوانان بومی خوزستان محسوب می‌شوند، در پروژه NGL کارون مشغول به کار هستند و با افتتاح رسمی آن، بخش قابل توجهی از ظرفیت بدون استفاده پتروشیمی‌های ماهشهر، به چرخه تولید بازمی‌گردند.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت خوراک کارخانه در فاز اول ۲۵۰ میلیون فوت مکعب در روز و در فاز دوم به ۵۰۰ میلیون فوت مکعب در روز خواهد رسید، افزود: خوراک این مجموعه صنعتی، گاز‌هایی هستند که ده‌ها سال است در طبیعت رها شده و به محیط زیست آسیب می‌رساندند، اما با بهره‌برداری از این پروژه، روزانه حدود ۱۰۰ هزار بشکه سیتوپلاس یعنی مواد اولیه پتروشیمی تهیه می‌شود که در اختیار صنایع مربوط قرار خواهد گرفت.

محمد در ادامه خاطرنشان کرد: در پروژه NGL کارون روزانه ۳۴۰ میلیون فوت مکعب گاز شیرین و ۴۱ تن گوگرد جامد تولید خواهد شد که علاوه بر افزایش تولید این محصولات در کشور، امکان درآمد ارزی برای کشور را فراهم می‌کند. در کنار این اقدامات مهم، گام بلندی نیز برای بهبود کیفیت هوای این مناطق برداشته خواهد شد که سال‌هاست ساکنان آن، دود ناشی از سوزاندن گاز‌های فلر را استنشاق می‌کنند.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) از به‌کارگیری بیش از ۳۷۰ وسیله نقلیه سبک، نیمه‌سنگین و سنگین برای اتمام این پروژه مهم خبر داد و اضافه کرد: بیش از ۱۵۶ هزار متر مکعب بتن ریزی، ۲۶۵ کیلومتر کابل کشی برق، ۲۴۰ کیلومتر احداث خط لوله و نصب ۲۶ هزار تن استراکچر فلزی در این پروژه انجام شده است که با توجه به شرایط آب و هوایی استان خوزستان و حساسیت فنی و صنعتی پروژه، در جای خود قابل اهمیت و توجه است.

وی رکوردشکنی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) به‌عنوان یک پیمانکار ایرانی در صنعت پیچیده و خاص نفتی را حاصل نگاه به توانمندی‌های داخلی و اطمینان به جوانان متخصص در اوج تلاش دشمنان برای تحریم صنعتی و نفتی جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: اگر این ظرفیت در سال‌های آینده به درستی عملیاتی شود، علاوه بر اشتغال قابل توجه، درآمدزایی ارزی بسیار زیادی را به همراه دارد و هیچ کشوری نمی‌تواند محصولات با ارزش ایرانی را تحریم یا از بازار منطقه و جهان حذف کند.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در ارتباط تصویری با مجموعه‌های تولیدی در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ۹۹ که تاکید کرده بودند در جهش تولید برخی از بخش‌ها مانند بخش نفت و توسعه ظرفیت پالایشگاهی پیشرو هستند، یادآور شد: با توجه به این تدابیر، این عرصه‌ها در اولویت تکمیل توسط قرارگاه سازندگی قرار گرفته‌اند؛ زیرا ارتقای ظرفیت تولید فرآورده‌های نفتی در کشور و توسعه ظرفیت‌های پالایشگاهی، جمهوری اسلامی ایران را در مقابله با تحریم‌ها قدرتمندتر می‌کند که این موضوع نیز مورد تاکید و توجه رهبر معظم انقلاب اسلامی بوده است.

انتهای پیام/ 200

پربیننده ها