به روز شده در: ۰۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۷
حجت‌الاسلام رئیسی:
رئیس قوه قضاییه گفت: لایحه مرتبط با شورا‌های حل اختلاف طبق گفته وزیر دادگستری طی یک الی دو هفته آینده از کمیسیون لوایح دولت خارج می‌شود و امیدواریم هرچه زودتر به مجلس برای تصویب ارسال شود.
کد خبر: ۴۱۸۲۷۵
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۳ - 24September 2020

ایجاد پلیس قضایی در دستور کار است/ لایحه مرتبط با شورا‌های حل اختلاف کمیسیون لوایح دولت خارج می‌شودبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام «سید ابراهیم رئیسی» رئیس قوه قضاییه در ادامه سفر استانی خود به استان اردبیل در جمع مدیران، قضات و کارکنان بخش‌های مختلف قضایی استان از تلاش شبانه‌روزی آن‌ها برای گره‌گشایی از کار مردم تقدیر کرد و اظهار داشت: خدمتگزاری به مردم و تلاش برای تأمین آسایش و امنیت آن‌ها توفیقی بزرگ برای همه کارگزاران نظام است.

رئیس دستگاه قضا از مردم استان اردبیل به عنوان مردمی مخلص و غیور یا کرد و با اشاره به ایستادگی و رشادت‌های مردم این دیار در برابر مهاجمان روس و عثمانی تصریح کرد: تقدیم سه هزار و ۴۰۰ شهید و هزاران ایثارگر در دوران دفاع مقدس سند افتخار مردم اربیل است که در طول تاریخ کارنامه درخشانی داشته‌اند.

حجت‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه اعلام نواقص و کاستی‌ها باید به اصلاح آن‌ها منجر شود، گفت: افرادی که به دستگاه قضایی مراجعه می‌کنند، دردمند و دغدغه‌مند هستند و نباید بر رنج و نگرانی آن‌ها افزوده شود. اگر به هردلیلی امکان‌پذیر نیست یا نباید نمی‌شود خواسته یک مراجعه‌کننده به عدلیه اجرا شود، اگر منشأ یک تصمیم یا رأی به درستی تبیین شود که چرا حق با او نیست، حتماً این رفتار اثرگذار خواهد بود

وی با اشاره به تقدس کار در نظام اسلامی تصریح کرد: هیچ جایگاه، زمان و مکان و شخصی قداست ندارد، مگر آنکه در پرتو ارتباط با خدا و قدوس به قدسیت برسد و آنچه یک نظام قضایی را مقدس می‌کند، اجرای فرامین الهی و حق و عدالت است.

رئیس قوه قضاییه رمز تقدس نظام جمهوری اسلامی و امور مرتبط با آن را اتصال به وحی ذکر کرد و گفت: ما معتقدیم که در رأس این نظام، ولی فقیه جامع‌الشرایطی قرار دارد که متصل به قدوس است و در زمان غیبت امام عصر (عج)، در جایگاه نبی و امام می‌نشیند.

حجت‌الاسلام رئیسی افزود: همه بخش‌های نظام باید به حرف خدا عمل کنند و دین و آموزه‌های دینی اجرا شود و در قانون اساسی هم تصریح شده که هیچ قانونی نباید در کشور بدون ارتباط با شرع تصویب شود و شورای نگهبان به عنوان نهاد ناظر، انطباق قوانین با شرع را تأیید می‌کند.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به تکلیف قوه قضاییه برای اجرای عدالت بر اساس موازین شرع، گفت: قوه قضاییه و رئیس دیوان عالی کشور مأموریت دارند که مراقب باشند هیچ رأیی خلاف شرع صادر نشود و اگر رأیی در هر کجا و در هر زمان خلاف شرع صادر شد، از درجه اعتبار ساقط است.

وی از عوامل اجرایی به عنوان سومین رمز قدسیت بخشی به نظام یاد کرد و گفت: مجریان در نظام باید باید قدسی بیاندیشند و قدسی عمل کنند؛ در غیر این‌صورت چه نماینده، چه قاضی و چه مدیر یا کارمند قدسی عمل نکند، مانند کسی هستند که به بیان پیامبر اسلام به دلیل آنکه برای خدا کار نمی‌کنند، نمره قابل قبولی نخواهند داشت.

حجت‌الاسلام رئیسی تأکید بر این که قاضی در جایگاه ممتازی می‌نشیند که متعلق به انبیاء و اولیاء است، خطاب به قضات گفت: قاضی نباید به کار به عنوان یک شغل اداری صرف نگاه کند؛ بلکه باید وحیانی بیاندیشد، وحیانی تصمیم بگیرد و وحیانی عمل کند و تصمیم‌گیری بر خلاف شرع و دستورات الهی با جایگاه خطیر قضاوت سازگاری ندارد.

رئیس دستگاه فضا از دفاع مقدس به عنوان نسخه و تابلوی روشن و نورانی پیش روی همکاران دستگاه قضا یاد کرد و گفت: روحیه جهادی و ایثارگرانه رزمندگان اسلام برای ما الگویی است که اگر می‌خواهیم بر مشکلات فائق آییم باید جهادی عمل کنیم و کمبود‌ها و موانع نباید ما را از انجام مسئولیت بازدارد.

وی با اشاره به آثار خیر گره‌کشایی از کار مظلوم در زندگی شخصی قضات و کارکنان دستگاه قضا، تصریح کرد: هر که در دستگاه قضایی خدمت می‌کند، باید خود را صاحبخانه بداند و نسبت به مشکلات درون سیستم حساس باشد و برای رفع آن‌ها تلاش کند و اگر کسی را دیدید که مظلوم واقع شده، اما دستش به جایی نمی‌رسد، او را مسئولانه در احقاق حق یاری دهید.

حجت‌الاسلام رئیسی در ادامه سخنانش با تقدیر از اقدامات دادگستری استان اردبیل در حمایت از کارآفرینان و سرمایه‌گذاران و تلاش‌هایی که برای حل اختلافات و رسیدگی به پرونده‌های معوقه صورت گرفته، رفع نیاز‌ها و مشکلات همکاران دستگاه قضا را مورد تأکید قرار داد.

رئیس قوه قضاییه اجرایی شدن طرح «کاداستر» و ثبت را برای کشور ضروری دانست و خاطرنشان کرد: تعیین حدود مالکیت و صدور سند رسمی که در قوانین و برنامه‌های توسعه و برنامه‌های سنواتی مورد تأکید قرار گرفته، کاهش‌دهنده دعاوی حقوقی است و باید با جدیت دنبال شود.

وی بر لزوم نظارت مستمر بر نظام اداری نیز تأکید کرد و گفت: نظارت برای تداوم اعتماد به مدیران و اجرای صحیح قانون و حسن جریان امور امری ضروری است که مدیران را در انجام بهتر مسئولیت‌هایشان و همچنین شناسایی و رفع موانع کار یاری می‌دهد و به معنای مچ‌گیری نیست.

رئیس قوه قضاییه بار دیگر بر لزوم احیای «پلیس قضایی» تأکید کرد و با اشاره به نقش این پلیس در حسن انجام مأموریت‌های دستگاه قضا، تأکید کرد: تشکیل پلیس قضایی برای قوه قضاییه یک ضرورت است، اما اگر امکان احیای آن وجود ندارد، نیروی انتظامی با تربیت پلیس تخصصی در حوزه حقوقی و قضایی می‌تواند نیاز‌های قوه قضاییه در این حوزه را برطرف کند.

حجت‌الاسلام رئیسی در پایان با تأکید بر همکاری و تعامل بخش‌های قضایی با نظام اجرایی در استان اردبیل تأکید کرد: امیدواریم با قلم توانای همکاران ما مردم در عمل احساس امنیت و عدالت کنند و قدسیت دستگاه قضایی به دلیل اتصال به نظام مقدس ولایی متصل به جایگاه امامت است، همواره مد نظر همکارانمان باشد و اجازه ندهیم اعتبار این مجموعه قدسی خدشه ببیند.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار