به روز شده در: ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۰
چهل‌سالگی سرو/ جانشین معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران:
سردار سرتیپ علی فضلی با اشاره به دوران دفاع مقدس گفت: در عملیات‌ها پیشنهاد‌ها و نظر‌های شخصی مطرح می‌شد، اما هیچ عملیاتی بر اساس تصمیم شخصی انجام نمی‌شد.
کد خبر: ۴۱۷۲۳۸
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۷ - 21September 2020

هیچ عملیاتی براساس نظر شخصی انجام نمی‌شدبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، سردار سرتیپ پاسدار «علی فضلی» جانشین معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شامگاه یکشنبه در برنامه تیتر امشب شبکه خبر اظهار داشت: سال ۱۳۵۹ قبل از آغاز رسمی جنگ، کشور درگیر دشمن بود و دشمن بعثی حدود ۳۳۶ بار به مرز‌های ایران اسلامی تعرض کرد و قریب به هزار شهید قبل از آغاز جنگ در شهریور ۱۳۵۹ تقدیم شد.

سردار فضلی افزود: قبل از آغاز جنگ، تحرکات دشمن را در مرز می‌دیدیم، اما کسی حرف ما را باور نمی‌کرد که ممکن است جنگی روی دهد.

وی گفت: تصمیم گرفتیم به محضر حضرت امام خمینی (ره) اطلاع دهیم و مشاهدات خود را به گزارش چندصفحه‌ای تبدیل کردیم و در تهران مسئول حفاظت بیت امام (ره) نیز برای دیدار امام هماهنگی کردند که نسخه‌ای برای امام (ره) و نسخه‌ای برای بنی صدر و نسخه‌ای را هم برای مرحوم آیت الله منتظری بنابر اعلام تکلیف تهیه کردیم.

سردار فضلی افزود: صبح روز ۳۱ شهریور که عازم سومار شدیم، آغاز رسمی جنگ اعلام شد. نیروی مقتدر هوایی جمهوری اسلامی و قرارگاه پدافند مستقر بودند و بعد از تمهیدات لازم عصر به سومار رسیدم که نیرو‌ها از سومار به سمت شهر گچسر به عقب برگشته بودند.

وی درباره تصمیم‌گیری‌های زمان جنگ نیز گفت: در دفاع مقدس ساختار‌ها بر اساس دفاع همه‌جانبه تعریف شده بود و در هیچ عملیاتی تصمیم شخصی گرفته نشد.

جانشین معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران افزود: به طور مثال در عملیات بیت المقدس که از مهمترین عملیات‌های دوران دفاع مقدس است، ارتش معتقد بود باید از خرمشهر وارد شویم و سپاه معتقد بود باید از نقاط ضعیف‌تر وارد شویم که در نهایت نظر سپاه پذیرفته شد و محاصره از اردیبهشت آغاز شد تا در سوم خرداد خرمشهر آزاد شد.

وی گفت: پیشنهاد‌ها و نظر‌های شخصی مطرح می‌شد، اما هیچ عملیاتی بر اساس تصمیم شخصی انجام نمی‌شد.

جانشین معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران تصریح کرد: همه عملیات‌ها سختی خاص خود را داشت و نمی‌توان گفت کدام عملیات سخت‌تر بوده است؛ مثلاً عبور از رودخانه اروند نیاز به کد شناسایی و رسیدن به طرف دیگر اروند داشت که سپاه توانست به آن دسترسی پیدا کند.

وی گفت: در عملیات کربلای ۵ فاصله با دشمن سه۳ کیلومتر گل و لای و باتلاق بود و به علت نزدیکی بصره باید از موانع گوناگون عبور می‌کردیم که این موارد عملیات را بسیار سخت می‌کرد.

انتهای پیام/ 231

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار