به روز شده در: ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۷
چهل‌سالگی سرو/ امیر قربانی:
فرمانده هوانیروز ارتش گفت: امروز هوانیروز ارتش به جایگاهی رسیده است که می‌تواند در شب هم پرواز کند و در زمان لازم به مردم امداد رسانی کند.
کد خبر: ۴۱۶۷۷۰
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱ - 19September 2020

هوانیروز در دوران جنگ یگانی منحصر به فرد بود/ در شب هم می‌توانیم پرواز کنیمبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفا‌ع‌پرس، امیر سرتیپ دوم خلبان «یوسف قربانی» فرمانده هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران، شنبه ۲۹ شهریورماه در برنامه صبح بخیر ایران، از فعالیت‌های تاثیر گذار هوانیروز در دوران دفاع مقدس و حوادثی، چون زلزله و سیل گفت.

وی بیان کرد: زمانی که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید، مستشاران آمریکایی هنگام فرار از ایران گفتند، ما به زودی باز می‌گردیم، چراکه شما ایرانیان توان مدیریت ناوگان هوایی را ندارید. این جمله مستشاران، غرور هر ایرانی را را خدشه دار می‌کند. الان بیش از ۴۰ سال از آن روز‌ها گذشته و ناوگان ارتش جمهوری اسلامی ایران، ماموریت‌هایش را به بهترین شکل انجام می‌دهد.

فرمانده هوانیروز درباره فعالیت‌های هوانیروز ارتش در دوران هشت سال دفاع مقدس گفت: با آغاز جنگ تحمیلی، هوانیروز در غرب و جنوب غرب، عملیات‌های بزرگی انجام داد. پس از انقلاب اسلامی، بسیاری از نیرو‌های نظامی مشغول فعالیت‌های انقلابی بودند؛ به این دلیل دوران دفاع مقدس، تجربه بزرگی برای ما بود.

وی ادامه داد: هوانیروز در این شرایط کاری کرد که دشمن متحیر ماند. طبق گفته شهید کشوری، صدام فکر همه جای جنگ را کرده بود، جز هوانیروز. هوانیروز در جنگ تحمیلی نقش بی بدیلی داشت. تانک‌های دشمن، لقمه چرب و نرم هوانیروز بودند؛ به طوری که در یک عملیات هوانیروز ارتش بیش از ۴۸ تانک دشمن را منهدم کرد.

امیر قربانی افزود: در بسیاری از عملیات‌ها، مسیر‌های زمینی به دست دشمن مسدود شده بودند؛ در این زمان بالگرد‌های ما با عملیات‌های بزرگ و موفق مسیر پیش روی را برای نیروی زمینی، بسیجیان و سپاهیان فراهم کردند. نمی‌توانید عملیات سنگین و بزرگی را در دوران دفاع مقدس پیدا کنید که هوانیروز نقش تاثیر گذاری در آن نداشته باشد. واقعاً هوانیروز یگانی منحصر به فرد در دوران جنگ بود.

فرمانده یگان هوایی نزاجا در ادامه به پیشرفت این یگان پس از جنگ تحمیلی اشاره کرد و گفت: هوانیروز به صورت تیمی فعالیت می‌کند. برای پرواز بالگرد‌ها تعداد زیادی از افراد دخیل هستند و برنامه ریزی‌های دقیقی انجام می‌شود. ما در ابتدای جنگ شاید ۱۰ استاد خلبان در ۷ پایگاه داشتیم. الان بیشترین و بهترین اساتید آموزشی را داریم. بچه‌های هوانیروز در دوران دفاع مقدس شرایط لازم برای تربیت و آموزش دیدن، نداشتند، اما با شعار «ما می‌توانیم» کار را جلو بردند. نکته قابل توجه اینجاست که هوانیروز در همه عملیات‌ها شرکت کرد و هیچ شکستی نداشت؛ این یک معجزه بزرگ است.

این رزمنده دوران دفاع مقدس ادامه داد: یکی از شکفت انگیزترین کار‌ها که مقام معظم رهبری هم به آن اشاره کردند، این بود که هوانیروز با امکانات کم، یک فروند هواپیمای پیشرفته دشمن را منهدم کرد. مقام معظم رهبری فرمودند هوانیروز تجسمی از نیرو‌های ایده آل در یک ارتش مکتبی، فکری و عقیدتی است. امیر سرلشگر موسوی فرمانده ارتش جمهوری اسلامی ایران فرمودند هوانیروز می‌تواند برای نظام آبرو کسب کنند.

امیر قربانی درباره خودکفایی هوانیروز در دوران تحریم‌های خصمانه دشمن اظهار کرد: ما ۴۰ سال است که از طرف دشمن تحریم‌های مختلفی از جمله تحریم نظامی را تجربه کردیم. سیستم بالگرد‌ها بسیار پیچیده است و تعمیر و نگهداری سختی دارد. خوشبختانه امروز به جایگاهی رسیدیم که نه تنها برای تولید قطعات به کشوری نیاز نداریم، بلکه می‌توانیم به کشور‌های دوست کمک کنیم و قطعاتی را در اختیار آن‌ها قرار دهیم. با کمک دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان به اینجا رسیدیم.

وی درباره دیگر پیشرفت‌های هوانیروز بیان کرد: یکی از دغدغه‌های ما در سال‌های قبل، پروازِ شب بود. در دنیا فقط چند کشور می‌توانند این کار را انجام دهند. الان هوانیروز ارتش به جایگاهی رسیده است که می‌تواند در شب هم پرواز کند و در زمان لازم به کمک مردم برسد.

فرمانده هوانیروز با اشاره به فعالیت‌های این نیرو در زمان وقوع بلایای طبیعی، گفت: هوانیروز برای مقابله با بلا‌های طبیعی از قبل برنامه ریزی کرده است. در دوران وقوع زلزله و سیل اخیر، به اندازه دوران جنگ پرواز کردیم. ما در زمان زلزله بسیاری از مصدومان و زخمی‌ها را نجات دادیم. هوانیروز به عنوان یگان پیش رو در حوادث طبیعی بوده است.

امیر قربانی در پایان ضمن اشاره به قدرت نظامی هوانیروز، گفت: اخیراً رزمایش ذوالفقار انجام شد که خدا را شکر بازدارندگی فراوانی برای همه دشمنان ایران داشت. این رزمایش به دشمنان ما فهماند که در ایران به ویژه در خلیج فارس جای جولان دادن نیست. ارتش و سپاه در کنار هم کاری کردند که ایران به یک کشور امن تبدیل شود. خدا را شکر هوانیروز هیچ ترسی از مقابله با دشمن ندارد.

انتهای پیام/ 221

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار