به روز شده در: ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۱
چهل‌سالگی سرو/ یادداشت/ مریم مجتهدزاده
حضور زن در عرصه‌های مختلف به‌ویژه دفاع مقدس یک نقشه مهندسی‌شده برای ساختار هویتی، خانوادگی و اجتماعی زن در ساختار حکومت اسلامی و دست برتر این نهضت و جبهه انقلاب اسلامی در برابر تلقی و نگاه به زن در نظام جهانی است.
کد خبر: ۴۱۶۷۵۴
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۴ - 20September 2020

نقش زن در دفاع مقدس دست برتر نهضت انقلاب اسلامیگروه حماسه و جهاد دفاع‌پرس ـ مریم مجتهدزاده؛ تاریخ بلند انقلاب اسلامی مرهون مجاهدت ها و تلاش بی وقفه زنان و مردانی است که با فهم ایدئولوژی انقلاب اسلامی و تکیه بر خرد و شور مجاهدانه، عرصه های بی بدیل انقلابی گری و مبارزه با ظلم را شناختند و دریچه های یک نظام معرفتی الگویی را پیش چشم جهانیان گشودند.

این حرکت های اصیل و الهام بخش به مدد رهبری پیشوای راحل نهضت جهانی انقلاب اسلامی و شور مجاهدانه و وحدت کلمه مردم، نمایشی بی‌تکرار را از استقرار یک نظام مردم سالار دینی به نمایش گذاشت که مایه افتخار و مباهات دوستان انقلاب و خشم و رعب و ترس دشمنان را فراهم کرد.

در این میان حضور و نقش آفرینی زنان مسلمان ایرانی به تعبیر بنیانگذار راحل انقلاب اسلامی یک نقش تعیین کننده بود چنانچه به تعبیر ایشان «این پیروزی را ما از بانوان داریم قبل از اینکه از مردها داشته باشیم. بانوان محترم ما در صف جلو واقع بودند. بانوان عزیز ما اسباب این شدند که مردها هم جرأت و شجاعت پیدا کنند».

این نگاه و تلقی در حقیقت یک نقشه مهندسی شده برای ساختار هویتی، خانوادگی و اجتماعی زن در ساختار حکومت اسلامی است و دست برتر این نهضت و جبهه انقلاب اسلامی در برابر تلقی و نگاه به زن در نظام جهانی است.

بدون تردید رکن اصلی این نقشه جایگاه و نقش تعالی بخش زن در خانواده است. نقشی که به مدد ساختار هویتی بی نقص زنان شکل گرفته و به اصلاح اجتماع می انجامد.

اکنون و در آستانه ی چهلمین سالگرد دفاع مقدس، بازخوانی این نقش می تواند سبب بازآرایی دوباره اثر نهضت بخش بانوانی باشد که به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی «نشان دادند که می توان زن بود، عفیف بود، محجبه و شریف بود و در عین حال در متن و مرکز بود.»

به برکت چنین حضور و نقش آفرینی است که اکنون با مجد و افتخار از چهلمین سالگرد دفاعی سخن می گوییم که سبب عزت ماست و اساس فخر و مباهات ما را در جامعه ی جهانی رقم زده است.

برکت این ایام پرشور از آنجایی افزون می گردد که دیدار رهبر معظم انقلاب اسلامی با هزاران نفر از بانوان و میراث داران فرهنگ شهادت و تلمذ در محضرشان فراهم گشته است و هر چند رویداد بیماری کرونا فرصت دیدار حضوری را سلب کرده است؛ اما سر و جان محو تماشای عزیزی داریم...

این دیدار بدون تردید یک نقطه عطف و یک نقشه راه جدید برای حرکت مجاهدانه دیگر ماست که به زودی آغاز خواهیم کرد.

این دیدار پرشور یک فرصت مغتنم برای بانوانی است که شور مجاهدانه خود را همچنان بر دوش دارند و عزت مندانه بیعتی دوباره با رهبر مکتب خواهند داشت.

چهلمین سالگرد دفاع مقدس به یقین دست مایه ورود به عرصه ی جدیدی از فتح دروازه های تمدن اسلامی برای ما خواهد بود و به یقین سبب پیشتازی و اصالت حرکت زن مسلمان در نظام اسلامی خواهد شد. ان شاالله

انتهای پیام/ 141

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها