به روز شده در: ۰۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۳
عضو شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری گفت: عربستان با صدور اجازه پرواز هواپیماهای اسرائیلی بر فراز این کشور به نوعی برای پیوستن به امارات و بحرین چراغ سبز نشان داده است.
کد خبر: ۴۱۶۴۸۲
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۸ - 17September 2020

چراغ سبز عربستان به منامه و ابوظبی/ترامپ به دنبال«معامله قرن» استبه گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، داریوش قنبری عضو شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری در گفتگویی، درباره اقدام امارات و بحرین به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی گفت: هم اسرائیل و هم کشورهای عرب منطقه روابط بسیار خوبی با آمریکا دارند و با توجه به ناکامی‌های ترامپ در سیاست خارجی او می‌خواست که با این اقدام در آستانه انتخابات آمریکا دستش پر باشد.

وی افزود: به نظر می‌رسد که ترامپ کشورهای عرب منطقه را که همپیمانان او هستند، تحت فشار قرار داده تا روابط خود با اسراییل را رسمیت ببخشند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب اظهار داشت: این ماجرا با امارات شروع شد و بحرین دومین کشور بود و احتمالاً کشورهای دیگر منطقه مثل عمان هم به دنبال عادی سازی روابط با اسرائیل هستند.

قنبری با اشاره به اینکه رقابتی در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس برای برقراری رابطه با اسرائیل شکل گرفته است، تصریح کرد: عربستان هم با صدور اجازه پرواز هواپیماهای اسرائیلی بر فراز این کشور به نوعی برای پیوستن به امارات و بحرین چراغ سبز نشان داده است و اگر چه از مخالفت‌های مردمی می‌ترسد اما تحت فشار آمریکا به دنبال عادی سازی روابط با اسرائیل است.

وی گفت: آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که دعوای دیرینه اسرائیل و مسلمان‌ها را به منازعه ایران و عرب‌ها تبدیل کنند و یک اختلاف تازه‌ای را جایگزین اختلافات قدیمی خاورمیانه کنند تا بتوانند معامله قرن را به نتیجه برسانند.

عضو شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری تاکید کرد: آنطور که خبر می‌رسد تلاش‌هایی در جریان است تا در درون فلسطین هم نیروهای مقاومت را تحت فشار قرار دهند تا آنها هم به سمت مصالحه با اسرائیل بروند.

قنبری افزود: از یک طرف در پیش رو بودن انتخابات آمریکا و از طرف دیگر بحث معامله قرن عوامل اصلی و تاثیرگذار در ماجرای عادی سازی روابط اعراب با اسرائیل هستند.

وی افزود: ترامپ به دنبال این است که یک پیروزی دیپلماتیک را به نام خود ثبت کند تا در انتخابات ریاست جمهور پیش رو بتواند حرفی برای گفتن داشته باشد و در مقابل رقیب چیزی در چنته داشته باشد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره تاثیر این تغییر مناسبات در معادلات منطقه، گفت: با این حرکت‌هایی که صورت گرفته به نظر می‌رسد که فصل جدیدی در معادلات سیاسی خاورمیانه در حال شکل‌گیری است هر چند هنوز نمی‌توان گفت که صلح اعراب و اسرائیل قطعی شده است.

قنبری تاکید کرد: شاید توریست‌های اسرائیلی نتوانند به راحتی در خیابان‌های این کشورهای عربی قدم بزنند، اما قطعاً برخی مناسبات اقتصادی در عرصه‌های فنی بین کشورهای عربی خاورمیانه و اسرائیل به دنبال این توافقات انجام خواهد شد و مهمتر از همه اینکه مانع اخلاقی که قبل از این درباره رابطه با اسرائیل پیش روی کشورهای عربی بود شکسته شده است و از این جهت اقدام آنها یک بار روانی هم ایجاد خواهد کرد.

منبع: مهر

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار