به روز شده در: ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۵
سخنگوی هیات رئیسه مجلس در جمع خبرنگاران:
محمدحسین فرهنگی گفت: در جلسه غیرعلنی امروز مجلس شورای اسلامی راهکارهای تحقق مجلس قوی، کارآمد و انقلابی مطرح شد و جمع‌بندی نهایی آن در جلسه سه‌شنبه هفته آینده انجام می‌شود.
کد خبر: ۴۱۶۲۹۷
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۸ - 16September 2020

راهکارهای تحقق مجلس قوی و انقلابی در جلسه غیرعلنی بررسی شدبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، محمدحسین فرهنگی سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی امروز (چهارشنبه) خانه ملت در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: از روزهای ابتدایی تشکیل مجلس یازدهم ایده‌ای بین نمایندگان مطرح شد تا این مجلس قوی، کارآمد و انقلابی باشد. این وصف از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز مورد تأکید قرار گرفت اما طبیعتا با روش جاری و معمول اداره مجلس تحقق این اهداف امکان‌پذیر نبود. همچنین ساز و کارهای آیین‌نامه داخلی مجلس نیز این امکان را ایجاد نمی‌کند.

وی افزود: جلسه امروز غیرعلنی و غیررسمی آغاز شد و به راهکارهای رسیدن به سه ویژگی قوی، کارآمد و انقلابی اختصاص داشت و از هر کمیسیون به انتخاب مسئولان آن افرادی انتخاب شده و توضیحاتی را مطرح کردند، سایر نمایندگان نیز تذکرات و نکاتی را یادآور شدند اما از آنجایی که این مباحث به سرانجام نرسید، به صورت استمزاجی رأی‌گیری شد و با رأی قاطع نمایندگان سه‌شنبه هفته آینده نیز همین بحث ادامه پیدا می‌کند تا به جمع‌بندی برسیم.

تدبیر مجلس برای بررسی طرح‌ها و لوایح ویژه

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: نکاتی که در جلسه امروز مطرح شد شامل چگونگی بررسی فوریت‌ها و اولویت‌ها بود تا به جمع‌بندی برسیم اما از آنجایی که بررسی چنین مسائلی خلاف روال معمول مجلس و برخلاف آیین‌نامه داخلی مجلس است، لازم است در صورت نهایی شدن مباحث جلسات امروز آیین‌نامه داخلی مجلس اصلاح شود که البته این موضوعات اکنون در کمیسیون‌ آیین‌نامه داخلی مجلس مطرح است.

فرهنگی اظهار داشت: اینکه چگونه برخی از موضوعات را به عنوان طرح‌ها و لوایح ویژه به صحن بیاوریم و مطرح کنیم یا مباحث کارشناسی به چه نحوی انجام شود که وقت کمتری از مجلس بگیرد، در کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس بررسی می‌شود.

وی با بیان اینکه جلسه امروز و سه‌شنبه هفته آینده می‌خواهد به ساز و کاری برسد تا امکان تحقق ۳ اصل قوی، کارآمد و انقلابی بودن مجلس را مشخص کند،افزود: البته این موضوعات صرفا اختصاص به قانونگذاری ندارد بلکه در نظارت نیز این اوصاف و تحقق آنها مطرح است. در تلاش هستیم تا تحقیق و تفحص‌های کلی و بی‌نتیجه تبدیل به نظارت‌هایی شود که آثار آنها مستقیما ظاهر شود.

نماینده مردم شهرستان‌های تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون یکی از کمیسیون‌های تخصصی مجلس از ظرفیت ماده ۴۵ آیین‌نامه داخلی استفاده کرده و قرائت گزارش این کمیسیون می‌تواند در بازار مسکن و خودرو تأثیر مستقیم بگذارد، نظایر این موارد را در آینده از سوی مجلس شاهد خواهیم بود.

انتهای پیام/ 151

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار