به روز شده در: ۰۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۰
سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری:
غلامحسین اسماعیلی در خصوص آخرین وضعیت پرونده طبری گفت: امروز آخرین جلسه دادگاه برگزار می‌شود و آخرین دفاع هفته قبل گرفته شد و این هفته آخرین دفاع‌ها اخذ می‌شود و ختم رسیدگی اعلام خواهد شد.
کد خبر: ۴۱۰۲۱۶
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۴ - 11August 2020

نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه آغاز شدبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، «غلامحسین اسماعیلی» سخنگوی قوه قضاییه پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، ضمن تبریک اعیاد ماه ذی‌الحجه و روز خبرنگار، یاد و خاطره تمام خبرنگاران شهید خصوصاً شهید صارمی و شهید آوینی را گرامی داشت.

وی در ادامه گفت: از خدمات و زحمات جامعه رسانه‌ای کشور به‌ویژه خبرنگاران حوزه حقوقی و قضایی تشکر می‌کنم و ما امروز در قوه قضاییه این جمع را همکاران خود می‌دانیم.

خبرنگاران با رعایت صداقت و امیدآفرینی، خنثی‌کننده تهاجم رسانه‌ای دشمن هستند

اسماعیلی اضافه کرد: امروز جامعه ما از سوی دشمنان با دوگانه تحریف و تحریم روبه‌رو است و همان‌طور که با جنگ اقتصادی مواجهیم، شاهد جنگ تمام‌عیار امپراطوری رسانه‌ای دشمن با استفاده از ابزار تحریف در مقابل نظام جمهوری اسلامی هستیم و در همین راستا اهمیت حرفه خبرنگاری در جامعه امروز و در مواجهه با جنگ رسانه‌ای از ناحیه دشمنان بیش از پیش آشکار می‌شود.

وی با بیان اینکه خبرنگاران با رعایت امانت، صداقت، شفافیت و امیدآفرینی، خنثی‌کننده تهاجم رسانه‌ای دشمن هستند، گفت: در حوزه داخلی و به‌ویژه در قوه قضاییه، آن هم در دوران تحول، جلب مشارکت گروه‌های مختلف مردمی به‌ویژه گروه‌های نخبگانی و تأثیرگذار از برنامه‌های اولویت‌دار قوه قضاییه بوده است.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: در این برنامه تحولی، خبرنگاران و جامعه رسانه‌ای کشور در حوزه تبلیغ و ترویج گفتمان عدالت و مبارزه با مظاهر فساد نقش مهمی دارند و ما در ماه‌های اخیر شاهد نمونه‌های بسیار خوبی از گزارشگری فساد توسط جامعه رسانه‌ای کشور بوده‌ایم؛ در این حوزه خبرنگاران ما را همکاران خود بدانند و ما آن‌ها را همکار خود می‌دانیم.

وی با تأکید بر اینکه خبرنگاران را چشم و گوش دستگاه قضایی برای یافتن مشکلات می‌دانیم، ادامه داد: رویکرد قوه قضاییه در رسیدگی به تخلفات جامعه رسانه‌ای با این فرض است که می‌دانیم در هر جامعه‌ای احتمال وقوع جرم و فساد از ناحیه گروهی اندک وجود دارد و دشمن تلاش زیادی می‌کند تا در هر یک از این جوامع عامل نفوذی داشته باشد و در نتیجه گاهی اوقات تشکیل پرونده و رسیدگی قضایی امری اجتناب‌ناپذیر خواهد بود، اما آنچه مهم است، سیاست و رویکرد دستگاه قضایی در رسیدگی به جرایم و تخلفات حوزه رسانه است.

در یک سال اخیر هیچ رسانه‌ای توبیخ نشده است

اسماعیلی افزود: در دوره تحول تلاش شده است به جای رویکرد سختگیرانه به رویکردی توأم با مدارا، اصلاحی و اقناعی حرکت کنیم و این رویکرد، سرلوحه کار ما باشد؛ این را باید اضافه کنم که سیاست اصلی ما این است که اولاً رسانه‌ها و خبرنگاران محترم خودشان قانون و مقررات را رعایت کنند و ثانیاً با اعمال نظارت‌های صنفی و انجمن‌های صنفی مربوطه اگر تخلفی رخ می‌دهد در واحد‌های صنفی مورد رسیدگی قرار گیرد و در نهایت هیأت نظارت بر مطبوعات و وزارت ارشاد به‌عنوان نهاد‌های متولی در این حوزه، قبل از ورود دستگاه قضایی، مأموریت‌های قانونی خودشان را به نحو شایسته انجام دهند تا نوبت به رسیدگی‌های قضایی نرسد.

وی تصریح کرد: در یک ساله اخیر اقدامات خاص و ویژه‌ای در در دستگاه قضایی رخ داده است که یکی از آن‌ها فعال شدن شورای حل اختلاف ویژه اصحاب فرهنگ و رسانه و برگزاری جلسات توجیهی برای مدیران رسانه‌ها بوده است؛ همچنین صدور بخشنامه رئیس قوه قضاییه در زمینه رسیدگی به جرایم سیاسی و ترویج این رویکرد هم یکی دیگر از اقدامات قوه قضاییه در حوزه مربوط به رسانه‌ها بوده است.

سخنگوی قوه قضاییه اظهار کرد: در چند ماه اخیر در چندین پرونده کیفرخواست با توجه به جرایم سیاسی صادر شده است و دادگاه با حضور هیأت منصفه برگزار شده است و در یک سال اخیر هیچ رسانه‌ای توبیخ نشده است و حتی تعدادی از خبرنگاران از عفو رهبری برخوردار شده‌اند.

وی تصریح کرد: توصیه ما این است که جامعه رسانه‌ای حوزه مسائل امنیتی کشور و خط قرمز‌های نظام را رعایت کنند و از آن فراتر نرود؛ چاره‌ای نیست اگر جرمی رخ داده شود به خصوص در حوزه امنیت، باید رسیدگی کرده و به آن موضوع ورود کنیم.

۱۶۶ محکوم به قصاص با گذشت اولیای دم، حیات جدیدی پیدا کردند

اسماعیلی گفت: از آغاز سال ۱۳۹۹ تا امروز ۱۶۶ مورد از پرونده‌های محکومیت به قصاص با گذشت اولیای دم، اجرای قصاص منتفی شده است و محکومان به قصاص حیات جدیدی پیدا کردند.

وی ادامه داد: در یک سال اخیر تمام تلاشمان این بوده است که ضمن رسیدگی به پرونده‌های قضایی، هیچ کارگاه و کارخانه و واحد صنعتی و تولیدی تعطیل نشود و کارگری بیکار نشود و استیفای حقوق کارگران در اولویت قرار گیرد.

سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: در سال گذشته هیچ واحد تولیدی با حکم قضایی تعطیل نشده است و در جای دیگر حتی اگر افرادی هم قصد تعطیل کردن داشته‌اند از تعطیلی جلوگیری کرده‌ایم؛ چرا که تعطیلی کارخانه و واحد تولیدی را برنمی‌تابیم.

برگزاری دادگاه الکترونیکی در سال جاری

اسماعیلی به موضوع شیوع کرونا اشاره کرد و گفت: همچنان این ویروس مشکل کل دنیاست، اما در قوه قضاییه اقدامات خوبی اجرا شد؛ برای مثال برگزاری دادگاه الکترونیک بوده است و برای اجرای درست آن، زیرساخت‌های لازم هم فراهم شده است؛ این امر در این راستا اجرا شد تا تردد‌های کمتر شده و مشکلی برای سلامتی اصحاب پرونده ایجاد نشود.

وی ادامه داد: تنها در یکی از استان‌های کوچک کشور یعنی خراسان جنوبی که نسبتا کوچک محسوب می‌شود در سه ماهه اول امسال، پنج هزار و ۸۹۸ مورد دادگاه الکترونیکی با استفاده از فناوری‌های نوین برگزار شده است؛ اصحاب پرونده در منازل و دفاتر کار خود بودند که دادگاه تشکیل شد آن هم به صورت الکترونیک؛ و جالب است در همین استان، چهار پرونده با طرفین حاضر در خارج از کشور به صورت الکترونیکی برگزار شد.

سخنگوی قوه قضاییه اضافه کرد: ۹۰ درصد از شرکت‌کنندگان در جلسات، وضعیت را خوب ارزیابی کرده و ۹ درصد، آن را متوسط و تنها یک درصد این دادگاه‌ها را نامناسب ارزیابی کردند؛ بر این اساس، کرونا ضمن اینکه تهدید محسوب می‌شود یک فرصت هم هست و ما از این فرصت برای توسعه دادرسی‌های الکترونیک استفاده کردیم.

اخذ بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان مالیات از بدهکاران عمده

سخنگوی دستگاه قضا در خصوص بدهکاران بانکی هم گفت: وضعیت کشور ایجاب می‌کند که یقه بدهکاران بزرگ بانکی و آن‌ها که از دادن مالیات فراری هستند را بگیریم و استیفای حقوق شهروندان را کنیم؛ البته در این مسیر باید از بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی هم کمک می‌گرفتیم که از همکاری این دو سازمان و نهاد هم تشکر می‌کنیم.

وی ادامه داد: از اوایل سال گذشته تا امروز در تهران با پیگیری سازمان امور مالیاتی بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان مالیات از بدهکاران عمده اخذ شده است؛ البته ما به سمت کسبه جزء نرفتیم، بلکه بدهکاران بزرگ را به سراغشان رفته و از آن‌ها بازخواست کردیم.

اسماعیلی تصریح کرد: حدود شش هزار میلیارد تومان هم بدهی مالیات در استان‌ها اخذ شد که مجموعاً حدود ۲۹ هزار میلیارد تومان بدهی مالیاتی وصول شده است.

وی اضافه کرد: اخیرا در حوزه بدهی بانکی هم در حوزه گروه فرزانه راد ۱۴۰ میلیارد تومان بدهی این گروه به بانک مسکن را تسویه کردیم و ۲۳۰ میلیارد بدهی به بانک رفاه را هم در دست وصول داریم.

پرونده جنگل‌های هیرکانی مجدد بررسی می‌شود

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص موضوع درخواست سازمان جنگل‌ها و موضوع جنگل‌های هیرکانی اظهار کرد: ما قبل از ورود سازمان جنگل‌ها به موضوع ورود کردیم و موضوع را بازدید میدانی کرده و اسناد و مدارک را بررسی کردیم.

وی افزود: گزارشی از سوی رئیس کل دادگستری استان مازندران ارائه شد که حکم اولیه را صحیح نمی‌دانستند و همین امر باعث شد با دستور رئیس قوه قضاییه، اعمال ماده ۴۷۷ شد تا موضوع مجدد بررسی شود.

اسماعیلی تصریح کرد: هر کجا که حقی از مردم ضایع شده باشد ما ورود می‌کنیم و حتی اگر حکمی هم قطعی شده باشد، آن را لغو کرده و مجدد بررسی می‌کنیم؛ البته این حکم براساس یک سری اظهار نظر کارشناسی صادر شده بود که مشخص شد این اظهار نظر‌ها کارشناسی درستی نشده بود.

سخنگوی قوه قضاییه درخصوص پرونده سرمربی سابق تیم فوتبال کشور هم گفت: این قرارداد از سوی سازمان بازرسی بررسی شد و مشخص شد که یک سری اشتباهاتی داشته است.

وی ادامه داد: برای حضور ۶۳ روزه این مربی هزینه سنگینی به کشور وارد شد و ایرادات و اشکالات کار بررسی شده است و تصمیم مقتضی به سرعت اتخاذ خواهد شد.

افراد تحت تعقیب از طریق اینترپل به کشور بازگردانده می‌شوند

اسماعیلی درخصوص بازگشت تعدادی از متهمان در خارج از کشور گفت: سه نفر از افراد پیش از تشکیل پرونده به خارج از کشور رفته بودند و تنها یک نفر که آن هم شریفی نیک‌نفس بوده است از کشور خارج شده بوده است؛ زیرا در آن زمان ممنوع الخروج نبوده است. ریاحی هم ممنوع الخروج بوده است، اما با اسناد جعلی از کشور خارج شده است.

وی تصریح کرد: بار‌ها اعلام کرده‌ایم افرادی که تحت تعقیب دستگاه قضایی هستند از طریق اینترپل به کشور بازگردانده خواهند شد و این افراد هم در اسرع وقت به کشور بازگردانده خواهند شد.

پیگیری پرونده‌های خودرویی در قوه قضاییه

سخنگوی قوه قضاییه همچنین در پاسخ به این سؤال که اخیرا در حوزه خودرو مشکلاتی وجود دارد، آیا تخلفی از سوی خودروسازان، رخ داده است، گفت: در حوزه خودرو که مشکل امروز کشور شده است، گرانی افسارگسیخته‌ای را شاهد هستیم.

وی ادامه داد: در حوزه قیمت‌گذاری ورود کردیم و تلاش کردیم شورای رقابت قیمت گذاری درستی انجام دهد؛ البته در حوزه برخی از شرکت‌های خودرویی هم که باعث ایجاد بازار سیاه می‌شدند افرادی را تحت تعقیب قرار دادیم.

اسماعیلی اضافه کرد: مدیران قبلی هر دو شرکت خودروساز هم تحت تعقیب قرار گرفتند و در زمره متهمین پرونده‌های ما هستند و سازمان بازرسی کل کشور یک ورود جدی به این موضوع داشته است.

وی افزود: در حوزه خودروسازی ایران‌خودرو مشخص شد که یک قطعه‌ساز با تبانی، مبادرت به گرانفروشی و گران‌نمایی می‌کرده است و به جای استفاده از تولید داخلی از خارج واردات انجام می‌دادند تا سود بیشتری نصیبشان شود. ۵۳۳ میلیارد از گران‌فروشی این قطعه‌سازی به شرکت خودرویی عودت داده شده است.

صدور حکم دادگاه طبری تا ۲ هفته دیگر

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص آخرین وضعیت پرونده طبری نیز گفت: امروز آخرین جلسه دادگاه برگزار می‌شود و آخرین دفاع هفته قبل گرفته شد و این هفته آخرین دفاع‌ها اخذ می‌شود و ختم رسیدگی اعلام خواهد شد.

وی ادامه داد: بخشی از وکلا برای تنظیم دفاعیه مهلت خواسته‌اند، اما در اولین فرصت حکم دادگاه صادر خواهد شد و به نظرم نهایتاً ظرف دو هفته حکم صادر خواهد شد؛ آنچه در دادگاه رسیدگی شد همه موارد اتهامی طبری نبود و علاوه بر آنچه رسیدگی شد، بخش‌های دیگری در دادسرا مفتوح است و به زودی بخش دوم پرونده به دادگاه می‌آید.

بررسی ادعای میرسلیم

اسماعیلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «چند ماه است که آقای میرسلیم ادعایی را مطرح کرده است مبنی بر اینکه رئیس کمیسیون عمران وقت مجلس دهم از شهرداری تهران ۶۵ میلیارد تومان رشوه گرفته و تحقیق و تفحص از شهرداری تهران رأی نیاورده است؛ آقای میرسلیم اخیرا اعلام کرده است مدارک این ادعا را به قوه قضاییه داده است. می‌خواستم بدانم که چرا درستی یا نادرستی این ادعا اعلام نمی‌شود؟ اگر اتهام فسادی علیه مسؤولی مطرح می‌شود قوه قضاییه باید سریع بررسی کند و اگر اتهام درست بود با مسؤول فاسد برخورد کند و اگر نادرست بود با کسی که تعدی کرده است برخورد کند. مقام معظم رهبری در دیدار مسئولان قضایی تعدی کردن را بدتر از فساد اعلام کردند؛ سوال مشخص من این است که این ادعای آقای میرسلیم آیا صحت دارد و چرا قوه قضاییه در این باره اقدام فوری نمی‌کند»، گفت: ادعای میرسلیم مطرح شد و گزارشی به قوه قضاییه واصل شد و در حال بررسی این ادعا هستیم و رسیدگی‌ها شروع شده است.

وی ادامه داد: یکی از نمایندگان بازداشت شده است، اما این آغاز کار است و هنوز ماهیت موضوع و جزئیات آن روشن نشده است و نمی‌شود بدون جمع‌بندی، اطلاع‌رسانی کرده و سخنی بگوییم، اما مطمئن باشید ما در رسیدگی‌ها، آنچه از تخلفات به دستمان برسد رسیدگی خواهیم کرد و حتما مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت و رئیس قوه قضاییه گفته‌اند که پرونده زیر میز نداریم و همه پرونده‌ها روی میز است.

اسماعیلی تصریح کرد: نتیجه پرونده نیازمند رسیدگی‌های قضایی است و نتیجه آن به سمع مردم خواهد رسید. موضوعی که هنوز رسیدگی نشده است، به جای پرداختن در رسانه، با اعتماد به ما اجازه بدهند در دستگاه قضایی رسیدگی شود.

هیچ خبرنگاری را بازداشت نکرده‌ایم

سخنگوی دستگاه قضا همچنین در پاسخ به این پرسش که در روز خبرنگار متاسفانه برخی از خبرنگاران بازداشت شده‌اند، گفت: این موضوع صحت ندارد و ما هیچ کسی را بازداشت نکرده‌ایم؛ یک‌بار گفتم که خبرنگاران نباید اجازه بدهند عده‌ای غیر خبرنگار سر سفره خودشان بنشینند و از این سفره به نفع خود استفاده کنند.

وی درخصوص عفو ادامه‌دار تعدادی دیگر از محکومان گفت در بین این لیست که مورد تایید رهبری بود همیشه گروه‌های مختلفی از محکومان حضور دارند و در لیست قرار دارند؛ در دوره اخیر هم تعدادی از محکومان امنیتی در لیست وجود داشتند که تعدادی از آن‌ها عفو شدند و در آینده هم اگر به این نتیجه برسیم که محکومی اصلاح شده و می‌تواند عفو شود، برای آن‌ها پیشنهاد عفو اعلام خواهیم کرد.

اسماعیلی در خصوص پرونده شرکت کروز هم گفت: این پرونده هنوز در مرحله تحقیقات دادسرایی است و هنوز به دادگاه نرفته است و نمی‌توانم اطلاعات بیشتری بدهم.

وی درخصوص موضوع تسهیل در ازدواج جوانان هم اظهار کرد: از هر کسی که در تسهیل ازدواج جوانان قدم بردارد استقبال می‌کنیم، اما هنوز شکایتی از سوی مجلس درخصوص عدم اجرای قانون تسهیل در ازدواج جوانان به دست ما نرسیده است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این پرسش گفته شده است رئیس سابق یکی از فدراسیون‌های ورزشی فساد مالی داشته است و استعفای وی به دلیل همین موضوع بوده است یا خیر، گفت: اگر منظورتان همان فردی است که در ذهن من است موضوع ابربدهکاری نداریم.

وی افزود: پسر یکی از رؤسای فدراسیون‌ها مشکلاتی داشته که برایش پرونده‌ای تشکیل شده است و استعفا و عدم استعفا، تاثیری در رسیدگی‌های قضایی ندارد.

اسماعیلی در پاسخ به پرسشی درخصوص پرونده رئیس سابق سازمان تعزیرات البرز هم اظهار کرد: اینکه گفته می‌شود ایشان جرم دارد، صحیح نیست؛ چون تا پایان رسیدگی نمی‌شود لفظ جرم را به کار برد؛ در البرز کار‌هایی در این خصوص انجام شده است و بررسی‌ها آغاز شده است و پرونده‌ای تشکیل شده و از ضابط خواسته شده است، مستندات خود را ارایه کنند.

وی درخصوص آخرین وضعیت پرونده علی اشرف ریاحی از متهمان پرونده فساد در پتروشیمی و چرایی فرار این فرد، گفت: من یک‌بار این سوال را توضیح دادم؛ این فرد ممنوع الخروج بوده، اما با اسناد جعلی و غیر گذرنامه خود از کشور خارج شده است، اما پیگیری‌های قضایی در حال انجام است.

با تبصره‌های ماده ۱۰۰ مخالفیم

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص موضوع آرای کمیسیون ماده صد و نحوه اخذ جریمه هم گفت: ما صراحتاً اعلام کردیم که با تبصره‌های ماده صد که به گونه‌ای اجازه بروز تخلف و خرید تخلف را می‌دهد از ابتدا مخالفیم و در حال پیگیری این موضوع هستیم که این ماده و تبصره هایش اصلاح شود.

وی ادامه داد: نباید به افراد اجازه ارتکاب تخلف بدهیم، بعد آن‌ها را جریمه کنیم و از آن‌ها پول بگیریم این چنین نباید باشد و پیگیری‌هایی هم در این زمینه در حال انجام داریم.

اسماعیلی در خصوص آخرین وضعیت تعطیلی کارخانه‌ای با ۵۰۰ کارگر گفت: این خبر بخش‌های غلطی داشت برای مثال این کارخانه با حکم دستگاه قضایی تعطیل نشد و به دلیل بدهی بانکی بود؛ البته خدا را شکر موضوع همین روز گذشته فیصله داده شد و مهلتی یک‌ساله برای کارخانه گرفته شد تا پول‌هایش را پرداخت کند و سیاست ما هم حفظ کارخانه‌هاست.

سخنگوی دستگاه قضا در خصوص دستگیری تعدادی جاسوس اظهار کرد: در روز‌های اخیر تعدادی از جاسوسان و عناصر خودفروخته را توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) تعقیب کرده و دستگیر کردیم.

وی ادامه داد: مورد دستگیری داشتیم که افرادی از وزارت امور خارجه و دستگاه‌های تأمین‌کننده قطعات وزارت دفاع و سازمان انرژی اتمی بودند؛ یکی از افرادی که دستگیری وی خیلی خوب بود، سردسته گروه تندر بود که اقدام تروریستی انجام داده بود.

اسماعیلی افزود: عجیب این است که کشور‌های مدعی حقوق بشر مأمن افراد تروریست شده‌اند و کسانی که دستشان به خون مردم آلوده است را پناه می‌دهند و به آن‌ها امکانات و رسانه می‌دهند.

وی گفت: اخیرا حکم دو جاسوس هم به نام‌های مسعود مصاحب که در قالب دبیر کل انجمن دوستی اتریش و ایران فعال بود و با سرویس‌های جاسوسی ارتباط داشت، صادر و تأیید شده است و نفر دوم هم فردی به نام شیرخانی بود که جاسوس بود و برای انگلیس در حوزه‌های مختلف اطلاعات می‌فروخت و دنبال آلوده‌سازی مدیران داخلی بود که این فرد هم به ۱۰ سال حبس محکوم شد.

آخرین وضعیت پرونده هفت‌تپه

سخنگوی قوه قضاییه درخصوص پرونده هفت‌تپه گفت: ما در موضوع هفت‌تپه چند نکته را باید بگوییم؛ نکته اول، تداوم فعالیت شرکت نیشکر هفت‌تپه است و برای این موضوع هم پیگیری جدی کردیم؛ موضوع دوم رسیدگی به اتهامات مدیران شرکت است که با جدیت در حال بررسی هستیم و در حال رسیدگی به اتهامات هستیم و اخیراً هم بخشی از پرونده به کارشناس ارجاع داده شده است.

وی ادامه داد: بخش دیگر اعتراض به خصوصی‌سازی است که از سوی کارگران و برخی افراد دیگر مطرح شده که این موضوع هم در دست بررسی است و باید سریع‌تر تعیین تکلیف شود؛ با دستور رئیس قوه قضاییه جلسه‌ای در محضر ایشان برگزار شد و به دادستان کل کشور مأموریت ویژه داده شد تا این پرونده به‌صورت تخصصی بررسی شود و دادستان کل کشور هم چندین جلسه در همین هفته برگزار کرده‌اند.

اسماعیلی درخصوص ماه محرم و تأثیر کرونا هم گفت: جامعه مذهبی ما و مومنین و کسانی که اهل محافل دعا و عزاداری هستند، بیش از سایر هموطنان پروتکل‌های بهداشتی را اجرا می‌کنند و بهترین الگوی رعایت پروتکل‌ها محافل مذهبی ما بوده‌اند.

سخنگوی قوه قضاییه اضافه کرد: دعای غرفه و ماه رمضان این ادعا را ثابت کرد و قرار است در محرم هم جامعه عزادار، پروتکل‌های بهداشتی را به نحو شایسته مراعات کنند و حتماً همان‌طور که تا امروز این جامعه الگو بوده است، در محرم هم الگوی دیگری از خودشان نشان خواهند داد؛ احیای محرم و صفر، احیای دین و انقلاب و حیات جامعه خواهد بود و ما مدیون امام حسین (ع) هستیم. از شب اول محرم شاهد اجرای پروتکل‌ها خواهیم بود و حسینیه‌ای به وسعت ایران اسلامی برپا خواهد شد.

انتهای پیام/ 200

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار