به روز شده در: ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۶
روحانی در جلسه هیات دولت:
رئیس جمهور با بیان اینکه ۱۱۴ سال پیش فرمان مشروطیت صادر شد و مجلس کار خود را آغاز کرد، گفت: انقلاب اسلامی انقلاب مشروطه را کامل کرد و ما مردم‌سالاری دینی را شاهد هستیم.
کد خبر: ۴۰۹۲۶۱
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۹ - 05August 2020

انقلاب اسلامی انقلاب مشروطه را کامل کردبه گزارش خبرنگار اخبار داخلی دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه هیات دولت با اشاره به فرا رسیدن عید غدیر اظهار داشت: عید غدیر، عید مردم‌سالاری، حکمت و دین‌داری است که پیامبر نه در یک جمع معمولی بلکه در یک جمعیت گسترده و میان حاجیان، حضرت فرمان قاطع الهی را به مردم ابلاغ کردند.

رئیس جمهور با بیان اینکه اهمیت عید غدیر بر کسی پوشیده نیست، افزود: امیدواریم که بتوانیم در مسیر امامتِ اهل بیت (ع) ثابت قدم باشیم و به خوبی عمل کنیم.

روحانی با اشاره به سالگرد انقلاب مشروطه اظهار کرد: ایران به عنوان پیشگام در مردم سالاری در منطقه و تاسیس پارلمان و مجلس شوراست. قبل از اینکه در این مطقه پارلمان و صندوق آرائی وجود داشته باشد، ۱۱۴ سال پیش فرمان مشروطیت صادر شد. ملت در طول این ۱۱۴ سال روزهای سخت و راحتی داشتند اما تا پیروزی انقلاب با اینکه حکومت مشروطه بود و ما دارای مجلس شورا و قانون اساسی بودیم اما مشروطه فقط به نام بود و این انقلاب اسلامی بود که انقلاب مشروطه را کامل کرد.

وی ادامه داد: همه ما باید بدانیم تا زمانی که به صندوق رای، انتخابات و آراء مردم احترام بگذاریم هیچ قدرتی نمی‌تواند به ما صدمه‌ای بزند. وقتی حکومت و دولت و مجلس ما و بقیه ارکان حکومت به صورت مستقیم و غیر مستقیم توسط مردم انتخاب می‌شوند، دیگر معنی ندارد یک کسی از یک کاخی از آن طرف دنیا درباره پایان حکومت مردم در ایران و اغتشاش در کشور ما تصمیم بگیرد.

روحانی با به توجه به این نکته که تا زمانی که صندوق رای و انتخابات وجود دارد، جمهوری اسلامی ایران باقی خواهد ماند، گفت: البته دشمنان می‌توانند ما را اذیت کنند اما نمی‌توانند اصل این حکومت مردم‌سالار را از مردم بگیرند؛ دشمن در مقابل قدرت ملت ایران ناتوان است.

وی افزود: ما وارد آخرین سال خدمت به مردم شدیم، هشت سال خدا برای خدمت به مردم به ما توفیق داد و هفت سال آن تمام شد و خدا به توفیق دهد که در این یکسال هم برای مردم خادم باشیم. برای ما افتخار آمیز است که ما بتوانیم گرهی از مشکلات زندگی مردم باز کنیم.

رئیس‌ جمهور با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز عید قربان اظهار کرد: امام خامنه‌ای غیر از بحث کرونا دو مشکل مهم تحریم و تحریف را مطرح کردند. تحریم بسیار زجرآور است ولی تحریف دردآور است. تحریم را دشمن انجام می‌دهد و ما آثار آن را لمس می‌کنیم و تحریف را گاهی دشمن انجام می دهد و گاهی تحریف در درون کشور رخ می‌دهد. این یکی درناک‌تر است. اینکه ما در یک میدان جنگ باشیم و بجنگیم و کسی در بیرون بایستد و طعنه به زخمی بزند که در جنگ با دشمن بر ما وارد آمده است. آیا در میدان جنگ کسی می‌آید که به نیروی خودی لبخند بزند و بگوید دستت خون می‌آید؟ این آدم درک نمی‌کند که این سرباز در میدان جنگ است و با دشمنان میجنگد، میدان جنگ خیلی مشکلات و رنج دارد.

روحانی افزود: اگر می‌خواهیم با دشمن نجنگیم و در برابر دشمن تسلیم شویم یک بحث دیگری است اما ملت ایران حاضر به تسلیم نیست. اگر حاضر به تسلیم نیستیم، زخم هم برمی‌داریم و مشکلات هم پیش پای ما ایجاد می‌شود. شما می‌بینید کشورهایی هستند که هیچ تحریمی ندارند و دشمنی این چنینی هم در کشور آنها وجو ندارد و در عین حال در رشد اقتصادی دارای ۳۰ درصد کاهش هستند و اقتصاد جهانی نیز دچار پنج درصد کاهش شده است. ما اگر امسال با همه توان تا پایان سال برویم شاید بتوانیمدر اقتصاد منفی نباشیم.

وی افزود: ما علیرغم اینکه تحریم و فشار داریم و مشکلات برای ما درست می‌کنند، اما قطعا منفی های بالایی در اقتصاد نخواهیم داشت. برخی می‌خواهند تحریم را نبینند، می‌گویند دولت چه کار کرده است چرا آن کار را نکرده است. مهم است که دولت در چه شرایطی کار را انجام می‌دهد باید میدان را تشخیص دهیم. این دولت در میدان جنگ تلاش می‌کند یا در یک بیایان سبز در حال استراحت است؟

رئیس‌ جمهور گفت: یک زمانی ما این دولت را در یک شرایط تحریمی بسیار سخت تحویل گرفتیم و اولین هدفی که به مردم اعلام کردیم این بود که ما می‌خواهیم تحریم را بشکنیم. دو کار باید در تحریم انجام داد، یک اینکه باید تحریم را نابود کنیم و دست تحریم کننده را ببریم و نباید بگذاریم دشمن شمشیر بزند و دست ما زخمی شود. ما توانستیم تحریم را به صورت موقت در دولت یازدهم صرف ۱۰۰ روز بشکنیم که این از جمله افتخارات دولت یازدهم است. ما ظرف ۱۰۰ روز به یک توافق کوتاه مدت رسیدیم و برای اولین بار بعد از ۱۰ سال تحریم را شکستیم.

روحانی گفت: بعد از اینکه تحریم موقت را شکاندیم رفتیم تحریم بالاتر را بشکانیم و دنبال توافق دائم رفتیم. دو سال کار کردیم و در این دوسال دوران تنفس ما بود گرچه آنهایی که توافق را امضا کرده بودند به صورت ۱۰۰ درصد به توافق عمل نکردند ولی به طور معمول ما می‌توانستیم نفت و کالاهایمان را بفروشیم و بانک های ما کارهای خودشان را انجام می‌دادند و حتی درحال آماده شدن بودیم که از کشورهای مختلف بتوانیم اعتبار اخذ کنیم و کشورهایی صف بسته بودند که در ایران سرمایه‌گذاری کنند.

وی تصریح کرد: این دو سال دوران تنفس ما بود تا اینکه رسیدیم به اینکه این آدم‌های ناشی در کاخ سفید بر سر کار آمدند. همه فکرشان این بود که یک تحریم شدید برای ایران درست می‌کنیم تا نظام جمهوری اسلام نباشد. هیچ وقت با این صراحت کاخ سفید نگفته بود که من یک تحریم شدید را آغاز کردم تا این نظام را زمین بزنم تا در ۲۲ بهمن جشن پیروزی نداشته باشد. می‌گفتند ما در ۲۲ بهمن ما به ایران بازمی‌گردیم.

روحانی گفت: ظاهر محاسبه این بود که شاید درست می‌گفتند زیرا کشوری که در محاصره قرار می‌گیرد و حتی دوستان ایران هم جرات نمی‌کنند به طرف ایران بیایند خب این کشور چطوری می‌خواهد خود را اداره کند؟

رئیس‌ جمهور ادامه داد: یک رئیس جمهور اروپایی به من در مهر سال ۹۷ گفت آقای ترامپ دیشب به من گفته است که شما اروپایی ها فقط سه ما صبر کنید، بعد از آن دیگر جمهوری اسلامی نخواهد بود. من آنجا خندیدم و گفتم سه ماه دیگر ما هستیم شما هم هستی و همدیگر را می‌بینیم. سال بعد در نیویورک آن رئیس‌ جمهور را دیدم و به او یادآوری کردم.

روحانی تاکید کرد: آنها خودشان ملعبه شدند. آنها به میدان آمدند که نظام را بشکنند. ببینید دشمن دنبال چه بوده و ما الان کجا هستیم. دشمن می‌خواست نظامی را در این کشور حاکم کند که نوکر آمریکا باشد. ما امروز قوی‌تر از دیروز هستیم، این معجزه ای است که خداوند با عنایت خودش برای ما آفریده است و الا هیچ کشوری در این سه سال نمی‌توانست با چنین تحریمی تاب بیاورد. شرایط امروز ما خیلی بهتر از دیروز است.

وی در ادامه گفت: آن‌هایی که می‌گویند مجلس یا قوه قضائیه به دنبال زمین زدن دولت است به دنبال اختلاف‌افکنی هستند درحالی که ما در جلسات چنین چیزی را نمی‌بینیم و نظرات به هم نزدیک هستند.

رئیس‌ جمهور در ادامه گفت: پس ما قوی‌تر شدیم و ضعیف‌تر نشدیم. پتروشیمی، فولاد، آب، برق، تصفیه خانه‌ها، کشاورزی و بورس ما نشان می‌دهد که ما امروز قوی‌تر شده‌ایم. آنها فکر می‌کردند که ما از بین می‌رویم اما ما از بین نرفتیم. ما ایستادیم و من تشکر می‌کنم از رهبر معظم انقلاب اسلامی که با یک بیان روشن و صریح فرمودند که ما در برابر تحریم و تحریف می‌ایستیم.

وی افزود: تحریف گاهی دردناک‌تر از تحریم است. شما گاهی مشکل را می‌بینی، لمس می‌کنی و آن را حل می‌کنی، اگر چه گاهی بخشی از مشکل باقی می‌ماند و صد در صد حل نمی‌شود، آن وقت بعضی‌ها می‌آیند و مستقیم روی نقطه ضعف و درد می نشینند و می گویند چرا این هنوز درست نشده است؟ آنهایی که درست شده است را چرا نمی‌گویید؟ ۱۰۰ تا مسئله بوده و ۸۰ تای آن در شرایط تحریم و مشکلات درست شده است، چرا آنها را نمی‌گویید؟ عیب ندارد، آن ۲۰ درصدی که باقی مانده را هم بگو اما اگر ۸۰ درصد را نمی‌گویی و فقط ۲۰ درصد باقی مانده را می‌گویی این منصفانه نیست.

روحانی در ادامه گفت: من یک نکته را خدمت همه دوستان و سیاسیون و نخبگان عرض کنم، ما یک اشکال بزرگ در جمهوری اسلامی ایران داریم، اینکه ما تاریخ انتخابات داریم؛ یعنی وزیر کشور ما یک روز می‌آید و اعلام می‌کند که انتخابات در روز فلان و تاریخ فلان در سال ۱۴۰۰ برگزار می‌شود، اما پایانش را نمی تواند اعلام کند، این مشکل ماست. ما انتخابات را شروع می‌کنیم اما این انتخابات پایان ندارد، همینطور انتخابات و فضای انتخابات و دعوا و رقابت است. درحالی که انتخابات دوره دارد، از روزی که زمان آن اعلام می‌شود تا روزی که استعفا داده می‌شود_برای آنها که باید استعفا بدهند_ تا روز ثبت‌نام تا روز انتخابات پای صندوق، تا روزی که انتخابات تایید می‌شود و تا روزی که منتخب اعلام می‌شود، تمام! روزی که منتخب اعلام شد پایان انتخابات است، دیگر رقابت و تبلیغات نداریم، دیگر صحبت کردن علیه هم نداریم. اینها برای زمان انتخابات است، در دوره انتخابات اینها هست، این از آن انتقاد می‌کند، آن از این انتقاد می‌کند، این در دوره انتخابات است و قابل قبول است. در دوره انتخابات چیزهایی قابل گذشت است، اشکال ما این است که پایان انتخابات را اعلام نمی‌کنیم. حالا انتخابات تمام شد بیایید با هم کار کنیم.

روحانی همچنین تاکید کرد: من اعلام می‌کنم اگر کسی فکر می‌کند دولت به تنهایی می‌تواند تمام مشکلات نظام را حل کند، این تصور دقیق نیست. دولت می تواند مشکلات را حل کند به شرطی که مجلس، قوه قضاییه، نیروهای مسلح، صدا و سیما در کنار او باشند. ما با هم می‌توانیم با دشمن بجنگیم. دشمن که برای نابودی دولت نیامده، دشمن برای نابودی نظام آمده است، بنابراین همه باید در کنار هم قرار بگیریم.

رئیس‌ جمهور اظهار داشت: پس بیاییم در کنار تحریم حداقل تحریف درست نکنیم. اگر هم دشمنان درست می‌کنند ما آن را دنبال و بیان نکنیم. اشکال از تحریم آمریکا است، کسی این تحریم را نمی‌بیند و می‌گوید اشکال از فلان جا است. بله ممکن است اشکال از اینجا و آنجا هم باشد اما اشکال تحریم را باید ببینیم، علت و شرایط تحریم را هم باید ببینیم. شرایط اقدامات مثبت و منفی را هم ما باید به خوبی ببینیم. با وجود همه سختی‌ها ما قادریم تحریم را بشکنیم. به شرط اینکه اول تحریف را بشکنیم، اگر تحریف را نشکنیم، اگر سخنان ناروا گفته شود، اگر قضاوت‌های ناصحیح شود، اگر ذهن مردم مشغول شود، اگر شادابی مردم گرفته شود، اگر مردم را نگران و مایوس کنیم موفق نمی‌شویم و شکست خواهیم خورد.

وی افزود: اما اگر ما تحریف را کنار بگذاریم و بشکنیم و واقعیت‌ها را زیر خنجر تحریف ذبح نکنیم و بگذاریم که مردم آشنا و آگاه باشند، آن وقت می‌توانیم تحریم را از بین ببریم. البته با تحریم جنگیدن سخت است اما در عین حال هر جا فرصت پیدا کنیم و از لحاظ سیاسی بتوانیم تحریم را بشکنیم می رویم و هیچ تردید نمی کنیم. وزارت خارجه، رییس جمهور، وزرا و دولت ما و تمام مقامات ما هر کجا که بتوانیم وارد می شویم. چون تحریم ظلم دشمن است و هر کجا بتوانیم ظلم دشمن را برداریم اقدام می‌کنیم. تحریم شمشیر دشمن است و جایی که بتوانیم شمشیر دشمن را می‌شکنیم. اما در عین حال در چنین شرایطی ما باید یکدیگر را یاری کنیم و با یاری هم به نقطه مطلوب می‌رسیم.

روحانی ادامه داد: اینکه وزیر صمت ما_ که هنوز سرپرست است و ان‌شالله هفته آینده مجلس شورای اسلامی کمک کند و ایشان وزیر صمت شود_می‌گوید که توانسته ام در ظرف پنج، شش ماه ۹۰ میلیون دلار از قطعاتی که از خارج می‌خریدم را در داخل تولید کنم و خودکفایی ۹۰ میلیون دلاری را در شرایط تحریم و کرونا ایجاد کنم، این جای افتخار دارد. وقتی اعلام می‌کند که توانسته‌ام ۴۳۲ بنگاهی که در این پنج ماه خوابیده بود را راه‌اندازی کنم، این جای افتخار دارد. یعنی علی‌رغم تحریم و تمام فشارها ما داریم تلاش می‌کنیم و قدم به جلو بر می‌داریم.

وی افزود: البته رهبر معظم انقلاب اسلامی دستوراتی به ما دادند که ما باید به آن عمل کنیم. ایشان برخی از دستورات را به دولت دادند، بعضی را به سه قوه دادند و ما دیروز بر مبنای دستورات ایشان اولین جلسه سه قوه بعد از سخنرانی عید قربان رهبر معظم انلاب اسلامی را تشکیل دادیم و اتفاقا یک موضوع بسیار مهم اقتصادی را در دستور کار قرار دادیم و بخش بزرگ آن بحث را تقریبا انجام دادیم. نظرات بسیار به هم شبیه و نزدیک است. آنهایی که می‌گویند مجلس شورای اسلامی دنبال این است که دولت را زمین بزند، قوه قضائیه دنبال این است که دولت را زمین بزند، ما در جلساتمان چنین چیزی را نمی‌بینیم و من این قضاوت را ناصحیح می‌دانم.

رئیس جمهور اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی کاملا لمس می‌کند و حس می‌کند که ما در چه شرایطی هستیم. قوه قضائیه شرایط سخت کشور را کاملا می‌بیند و من می‌بینم که آنها تلاش می‌کنند برای اینکه ما را یاری کنند و در جلسه دیروز هم من این را دیدیم. هر سه قوه کنار هم بودیم و بحث می‌کردیم و [اتفاقا] بحث‌ها شبیه هم بود و ان‌شالله در هفته آینده که ادامه جلسه دیروز برگزار می‌شود، امیدوارم که آن مباحث به نتیجه برسد، و اگر به نتیجه برسد و رهبر معظم انقلاب اسلامی [هم] موافقت کنند و ما اعلام کنیم، یک گشایشی از لحاظ اقتصادی در کشور به وجود خواهد آمد. بی‌تردید دست دولت مقداری باز خواهد شد و ان‌شالله امیدوارم که آن طرح را کامل‌تر و دقیق‌تر کنیم.

روحانی ادامه داد: البته رهبر معظم انقلاب اسلامی دستورات دیگری هم دادند. گفتند درباره بودجه، اصلاح نظام بانکی، سرمایه‌گذاری، اشتغال و بهبود محیط کسب و کار باید کار کنید. همه اینها به نظر من امکان‌پذیر است و ما می‌توانیم در همین شرایطی که هستیم اینها را حل کنیم و در همین یک سالی که در اختیار ما است اقدامات لازم را انجام دهیم. یک سال فرصت بسیار زیادی است، ما اولین تحریم را در سه ماه شکستیم نه یک سال. ما همان دولتیم و همان امکانات را [در اختیار] داریم. ما یک سال یعنی ۳۶۵ روز فرصت داریم و می توانیم اقدامات زیادی انجام دهیم. من شک ندارم مردم در این ۳۶۵ روز خواهند دید که طرح‌های بسیار زیادی در بخش‌های مختلف افتتاح خواهد شد. نمونه‌اش طرح‌هایی که ما در پنجشنبه‌ها افتتاح می‌کنیم. البته غیر از پنجشنبه‌ها وزرای ما در روزهای دیگر هم طرح‌هایی را افتتاح می‌کنند. همین روزها دیدید که وزیر نفت و وزیر نیرو افتتاح داشتند. افتتاح‌های زیادی هم غیر از پنجشنبه داریم اما پنجشنبه یکی از این افتتاح‌ها است.

وی افزود: من امیدوارم که ما بتوانیم با کمک همدیگر دشمن را وادار کنیم که بفهمد از راه تحریم نمی‌تواند ما را به زانو در بیاورد و ناچار است که با منطق حق را بپذیرد. به نظر من آن روز خیلی دور نیست، صبر و مقاومت ان‌شاالله ما را به آن پیروزی خواهد رساند.

روحانی اظهار داشت: من می‌خواهم از دوستان بورسی هم تشکر کنم که هم در این هفته و هم در هفته‌های گذشته و هم در هفته‌های آینده عرضه‌های اولیه شان بسیار مهم است. من از همه وزرا تقاضا می کنم که عرضه‌های اولیه را انجام دهند.

رئیس جمهور در پایان تاکید کرد: در هفته‌ای که گذشت، در یک عرضه ۶۲۰ میلیارد و در یک عرضه ۷۶۳ میلیارد سهام عرضه شد و باز هم این کار انجام می‌شود. ما ان‌شالله شاهد یک تحول و تحرک بسیار خوب در زمینه مسائل اقتصادی خواهیم بود.

وی ادامه داد: ان‌شالله در ماه محرم و در هفته‌های پیش رو در چارچوب پروتکل‌هایی که مورد نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی بود و وزارت بهداشت و درمان ما هم تاکید کرده است عمل کنیم و روزهای بسیار مهم عاشورایی را پاس بداریم و بتوانیم مفتخر باشیم که امسال هم جزء عزاردارن امام حسین خواهیم بود.

انتهای پیام/ 151

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار