به روز شده در: ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۹
قالیباف:
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در حوزه اقتصادی، کشور نیاز به یک عزم و اراده ملی و کار جهادی شبانه‌روزی دارد.
کد خبر: ۴۰۹۱۵۳
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۳ - 04August 2020

کشور نیاز به یک عزم و اراده ملی و کار جهادی شبانه‌روزی داردبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «محمدباقر قالیباف» امروز (سه‌شنبه) در نشست مشترک مسئولان اقتصادی با رئیس مجلس و روسای کمیسیون های اقتصادی که در محل تالار «آیینه» مجلس برگزار شد، بر ضرروت هم‌افزایی دولت و مجلس در موضوع مدیریت عرصه تجارت خارجی، بازگشت ارز صادراتی و تامین کالاهای اساسی تاکید کرد و اظهار داشت: در حوزه اقتصادی، کشور نیاز به یک عزم و اراده ملی و کار جهادی شبانه‌روزی دارد.

وی با اشاره به تعامل بخش‌های مختلف دستگاه‌های اجرایی و مجلس در موضوع اطلاعات و سامانه‌های حوزه تجارت خارجی و به‌ویژه بازگشت ارز، تصریح کرد: اگر شناسایی و اطلاعات دقیقی وجود نداشته باشد، نمی توان تصمیم درستی گرفت. باید اطلاعات به روز و جامع باشد و در اختیار دست اندرکاران امر قرار گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین در موضوع سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی، گفت: باید بین صادرکننده خوش‌حساب و کسانی که به‌صورت اجاره‌ای از کارت بازرگانی دیگران سوءاستفاده می‌کنند و یا از هویت افراد دیگر برای صادرات از طریق دریافت کارت بازرگانی اقدام می‌کنند، تفکیک قائل شد.

قالیباف اعلام آمادگی کرد که در موارد لازم مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قوانین و مقررات مربوط به صدور کارت بازرگانی اقدام کند.  

رئیس مجلس شورای اسلامی بر اقداماتی همچون تنوع بخشیدن به روش‌های ورود ارز و کالا به کشور، ضرورت انجام مذاکره و ایجاد تفاهم با صادرکنندگان عمده و خوش‌حساب، درنظر گرفتن اعتبار مالیاتی اشخاص در موضوع پروانه صادراتی و رصد زنجیره توزیع کالا از گمرک تا مصرف کننده نهایی تاکید کرد.

همچنین در این جلسه رئیس کل بانک مرکزی و معاون ارزی این بانک گزارشی از میزان ارز بازگردانده شده به کشور ارائه کردند و وضعیت فعلی را رو بهبود دانستند که باعث می‌شود تا سیاستگذاری های بانک مرکزی ثبات پیدا کند.

«عبدالناصر همتی» سامانه «نیما» را مرجع اصلی خرید و فروش ارز برای واردات و صادارت عنوان کرد و هرگونه توافق خارج از آن را خلاف دانست. همچنین «مدرس خیابانی» سرپرست وزارت صمت نیز در این دیدار به تشکیل کمیته اقدام ارزی در ۳۱ استان اشاره کرد که با همکاری نمایندگان اتاق‌های بازرگانی و تعاون به تفاهم با صادرکننده‌ها می‌پردازد.

وی همچنین درخصوص تعهدات صادرکنندگان، گفت: ۲۵۰۰ کارت بازرگانی را تعلیق کردیم که هیچ ارزی را برنگرداندند و تولیدی هم نبودند. تا ۱۵ شهریور نیز به کسانی که زیر ۳۰ درصد ارز برگرداندند و تولیدی نیستند، مهلت دادیم که ارز را برگردانند.  

«شافعی» رئیس اتاق بازرگانی نیز در این جلسه درخواست که نگاه به صادرکننده، واقعی باشد و خشک و تر با هم سوزانده نشود. وی تاکید کرد که حتما ممکن است عده‌ای تخلف کنند، اما قاطبه صادرکنندگان، آبرو و حیثیتی که به سختی جمع‌آوری کردند را حراج نمی‌کنند. وی گفت ما از سال گذشته به آقای رییس جمهور پیشنهاد دادیم که برای کارت‌های بازرگانی، درجات مختلفی درنظر بگیرید. اما به پیشنهاد ما توجهی نشد.

«میراشرفی» رئیس کل گمرک نیز به آماری از واردات کالاهای اساسی و ترخیص شده از گمرک اشاره کرد.

در این جلسه، روسای کمیسیون‌های اقتصادی، برنامه و بودجه، صنایع و معادن، کشاورزی و برخی نمایندگان متخصص حوزه اقتصادی نیز حضور داشتند.

انتهای پیام/ 113

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها