به روز شده در: ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۹
تحلیلگر برجسته لبنانی بررسی کرد؛
تحلیلگر برجسته لبنانی به شکست نقشه وزیر خارجه آمریکا علیه مقاومت لبنان اشاره کرد.
کد خبر: ۴۰۸۸۵۵
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۳ - 03August 2020

وقتی نقشه پمپئو علیه لبنان شکست می‌خوردبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، «امین حطیط» کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی و نظامی لبنان در مقاله خود در روزنامه البناء نوشت: بعد از آنکه در مارس ۲۰۱۹ سوریه و محور مقاومت اهداف آمریکا و نقشه این کشور در چارچوب «استراتژی قدرت کور تروریستی» را خنثی کردند مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا طرح جایگزین خود را برای لبنان ارائه داد تا این شکست را جبران کرده و مانع آن شود تا سوریه از پیروزی خود بهره‌مند بشود.

طرح پمپئو در قبال لبنان بر اساس «استراتژی قدرت پنهان و هوشمند» بنا شده بود تا از طریق آن حزب الله و سلاح مقاومت به وسیله ایجاد خلأ‌های امنیتی و جنبش‌های مردمی تضعیف شده و بعد از آن آشوب و فتنه در سایه محاصره اقتصادی آمریکا علیه لبنان به وقوع پیوندد.

مقاومت لبنان امروز بعد از گذشت ۱۶ ماه از آغاز نقشه پمپئو علیه آن در لبنان به بالاترین سطح قدرت خود از سال ۱۹۸۲ تاکنون رسیده است
تمام این مسائل قرار بود با توجه به خلاء سیاسی در لبنان و همچنین ایجاد درگیری‌های داخلی در این کشور انجام شود. نقشه پمپئو در جدا کردن مقاومت از پایگاه خود و هدف قرار دادن روحیه نیرو‌های آن متمرکز بود به طوری که قصد داشت سلاح مقاومت را به سمت داخل لبنان بچرخاند تا حزب الله دیگر مدافع این کشور و حقوق آن نباشد.

البته برخی عناصر در داخل لبنان با پمپئو که گفته می‌شود بدترین وزیر خارجه آمریکا به شمار می‌رود همراه هستند، اما وی تا به این لحظه نتوانسته هدف اصلی خود را در لبنان یعنی محاصره و ضربه زدن به مقاومت از لحاظ مسائل مادی و معنوی محقق کند. بعد از آن بود که نمایش مزارع شبعا و بازی رژیم صهیونیستی در این منطقه به وقوع پیوست که نشان دهنده شکست آن‌ها است.

درست است که واشنگتن در تحریم لبنان و تحت فشار قرار دادن اقتصادی این کشور با کمک برخی عناصر داخلی خود و فساد موجود در حاکمیت، پیروز شده است، اما در ایجاد شکاف میان مقاومت و پایگاه مردمی آن با وجود سختی‌های اقتصادی که لبنانی‌ها به دلیل پایبندی بر مقاومت در برابر آمریکا از آن رنج می‌برند شکست خورده است.

مقاومت لبنان امروز بعد از گذشت ۱۶ ماه از آغاز نقشه پمپئو علیه آن در لبنان به بالاترین سطح قدرت خود از سال ۱۹۸۲ تاکنون رسیده است.

انتهای پیام/ 411

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها