به روز شده در: ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۹
رای الیوم بررسی کرد؛
یک رسانه عرب زبان در مطلبی از اهمیت بسیار مهمی که برگ ایران در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای ترامپ و رئیس جمهور بعدی این کشور ایفا می‌کند، پرده برداشته است.
کد خبر: ۴۰۳۲۲۷
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۳ - 27June 2020

برگ ایران و فرصت‌های ترامپ در دور دوم انتخاباتبه گزارش گروه بین الملل دفاع‌پرس، روزنامه فرامرزی رای الیوم در مطلبی به قلم «علاء الخطیب» با عنوان «برگ ایران و فرصت‌های ترامپ در دور دوم انتخابات» آورده است: برگ ایران از اهمیت بسیار مهمی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای ترامپ و شاید رئیس جمهور بعدی برخوردار است.

این نویسنده در ادامه می‌نویسد: روابط آمریکا-ایران بسیار پیچیده و دارای جایگاه ویژه‌ای در سیاست واشنگتن در خاورمیانه است چرا که آمریکا ایران را مانع بسیاری از نقشه‌های خود در این منطقه می‌داند. از این رو تلاش دارد برای این بحران راه حلی بیابد.

الخطیب تاکید می‌کند: ایران نیز سیاست آمریکا را علیه خود خصمانه می‌داند. سیاستی که به ضرر کشور‌های منطقه بوده و به سمت اسرائیل گرایش دارد و باعث تنش و بی ثباتی شده است. همچنین از دیدگاه این کشور این سیاست آمریکا باعث بحران روابطش با کشور‌های عربی شده است.

وی می‌نویسد: محبوبیت ترامپ پس از بحران تظاهرات‌ها و قیام داخلی علیه سیاست هایش از ۴۳ درصد به ۳۵ درصد کاهش یافت و جو بایدن ۱۸ درصد از او پیشی گرفت. از این رو او تصمیم گرفت با برگ ایران بازی کند و در این راستا زمانی که ایران مایکل وایت، سرباز سابق آمریکایی را آزاد کرد؛ خواستار مذاکره با این کشور شد.

الخطیب آورده است: وی همچنین به عنوان پیامی در جهت آتش بس سامانه پاتریوت را از منطقه خارج کرد. اجازه دریافت بهای ۴۰۰ میلیون دلار صادرات نفت این کشور به عراق را صادر کرد، صادرات برق را به مدت دو سال تمدید کرد و حرکت کشتی‌های ایران به سمت ونزوئلا را نادیده گرفت.

وی بیان کرد: ترامپ خواستار مذاکره شد و به امکان امضای پروتکل الحاقی اشاره کرد؛ ایران با این پیشنهاد مخالفت نکرد؛ اما امضای آن را به پس از انتخابات آمریکا مشروط کرد. این مسئله خشم ترامپ را برانگیخت و تحریم‌ها را شدت بخشید. تمام این‌ها ورشکستگی ترامپ و عدم توانایی او برای بازی با برگ ایران را نشان می‌دهد
تمام این‌ها ورشکستگی ترامپ و عدم توانایی او برای بازی با برگ ایران را نشان می‌دهد.

این نویسنده در ادامه می‌نویسد: برخی می‌گویند رویداد‌های لحظه‌ای باعث نمی‌شود در انتخابات آمریکا تغییری ایجاد شود. بلکه این انتخابات یک سیستم یکپارچه است. ترامپ احساسات سفید‌ها یعنی دو سوم جمعیت آمریکا را برانگیخته و میلیون‌ها فرصت شغلی ایجاد کرده است. مهاجرت را متوقف کرده و اقتصاد آمریکا را تکان داده است و از سوی دیگر اسرائیل به حضور او نیاز دارد.

الخطیب تاکید کرد: تمام این عوامل را باید مد نظر قرار داد؛ اما عوامل مهمی را صاحبان این نظریه نادیده گرفته اند. به این ترتیب که او تنها رئیس جمهوری نیست که از اسرائیل حمایت می‌کند. بلکه این حمایت از اصول ثابت سیاست آمریکا است. احساسات سفید پوستان نیز نکته مهمی نیست، زیرا اکثریت دشمنان او سفید هستند و دارای حامیانی در میان توده مردم هستند. از سوی دیگر دشمنی که او در شبکه‌ها اجتماعی برانگیخت، به نفع او در انتخابات نخواهد بود.

وی در پایان آورده است: در هر صورت برگ ایران حلقه نجات او در انتخابات خواهد بود، اما آیا ترامپ به مقصود خود خواهد رسید؟

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها