به روز شده در: ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۰
وزارت امور خارجه ایران با اشاره به تلاش رژیم آمریکا برای مرعوب و ساکت کردن روزنامه‌نگارانی که اعتراضات کنونی در این کشور را پوشش می‌دهند، خطاب به این رژیم اعلام کرد: جهان نظاره‌گر شماست.
کد خبر: ۳۹۹۵۷۷
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۵ - 02June 2020

به گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (سه‌شنبه) در پیامی توئیتری با اشاره به تلاش آمریکا برای مرعوب و ساکت کردن روزنامه‌نگارانی که اعتراضات به قتل جورج فلوید را پوشش می‌دهند، عنوان کرد: «بر اساس گزارش‌ها، پلیس ایالات متحده بیش از ۱۰۰ مرتبه به روزنامه‌نگاران حمله کرده است. رژیم آمریکا تلاش می‌کند تا روزنامه‌نگارانی را که اعتراضات به قتل جورج فلوید را پوشش می‌دهند، مرعوب و ساکت کند.»

در این پیام توئیتری آمده است: «رئیس جمهور امریکا که در پناهگاه پنهان شده، می‌خواهد در حالی که برای «چیره شدن» بر معترضان تلاش می‌کند، خبرنگار‌ها را دور نگهدارد. ـ»

وزارت امور خارجه ایران خطاب به رژیم آمریکا متذکر شده است: «اما اشتباه نکنید: جهان نظاره‌گر شماست.»

در پی برخورد خشونت آمیز یک افسر پلیس در شهر مینیاپولیس با «جورج فلوید» شهروند سیاه‌پوست آمریکایی ۴۶ ساله که در نهایت به مرگ او منجر شد و انتشار تصاویری از برخورد پلیس مذکور با این فرد، شهر‌های مختلف آمریکا صحنه تظاهرات اعتراض آمیز به برخورد خشن با رنگین پوستان بدل شده است. براین اساس، تاکنون ۱۴۰ شهر این کشور شاهد اعتراضات ضدنژادپرستی بوده و در حداقل ۲۱ منطقه حکومت نظامی اعلام و «گارد ملی» در آن‌ها مستقر شده است.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این مدت در پیام‌هایی توئیتری این اقدام را تقبیح کرد و خطاب به دولتمردان آمریکایی عنوان کرده که باید صدای معترضان را بشنوند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران جمعه شب نهم خرداد ماه در توئیتی در این خصوص عنوان کرد: «جمهوری اسلامی ایران از قتل تاسف بار سیاه پوستان ابراز تاسف کرده، تبعیض نژادی مرگ‌آور در آمریکا را تقبیح می‌کند و از مقامات آمریکایی می‌خواهد که عدالت را در خصوص اینگونه قتل‌ها اجرا کنند. صدای معترضان باید شنیده شود. بدین منظور، سرکوب آمریکایی‌های رنج دیده و محدودیت رسانه‌ها باید سریعا متوقف شود.»

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز روز (دوشنبه) ۱۲ خرداد ماه در نشست خبری با خبرنگاران به زبان انگلیسی با مردم و دولت آمریکا سخن گفت و افزود: دنیا صدای مظلومیت شما را شنیده و کنار شما ایستاده است. رژیم آمریکا خشونت و قلدری را همزمان در داخل و خارج از ایالات متحده دنبال می‌کند. از صحنه‌های خشونت باری که این روز‌ها پلیس آمریکا در پیش انظار مردم جهان خلق می‌کند و بی محابا و با حداکثر خشونت مردمی را که به صورت مسالمت آمیز خواستار احترام و توقف خشونت هستند سرکوب می‌کند، بسیار متاسفیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین خطاب به دولت و پلیس آمریکا نیز گفت: خشونت‌ها علیه مردم خود را متوقف کنید و بگذارید آن‌ها نفس بکشند.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار