به روز شده در: ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۴
عبدالباری عطوان:
تحلیلگر معروف جهان عرب با اشاره به رسیدن نفتکش های ایرانی به ونزوئلا آنرا به مثابه پیروزی برای ایران و متحدانش و شکستی برای ترامپ آنهم در حیاط خلوت آمریکا قلمداد کرده است.
کد خبر: ۳۹۸۷۰۹
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۳ - 27May 2020

رسیدن نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا شکستی برای ترامپ است/ ایران، آمریکا را در حیاط خلوتش شکست دادبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، عبدالباری عطوان در مطلبی در رای الیوم با اشاره به رسیدن نفتکش‌های ایرانی به بنادر ونزوئلا آورده است: چهار نفتکش ایرانی به بنادر ونزوئلا رسیده است و پنجمی هم در راه است و این در میان سکوت قابل توجه آمریکاست و جشن‌های دوگانه ایرانی-ونزوئلایی به خاطر این پیروزی بزرگ محور مقاومت است که بازوهایش به آمریکایی جنوبی و حیاط خلوت آمریکا رسیده است.

وی می‌نویسد: این پنج نفتکش فقط حامل فرآورده‌های نفتی (بنزین و سولار) برای این کشور تحت محاصره که عضو اصلی محور  قاومت است، نیست بلکه لوازم یدکی و تکنسین‌های فنی برای تعمیر پالایشگاه‌های ونزوئلا را هم به همراه دارد تا این پالایشگاه‌ها پس از ماه‌ها توقف به فعالیت بازگردد و بالاتر از آن این پیامی قوی به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و دولت آن است که تحریم شما شکست خورده است و از شکستی به شکست دیگر می‌رسید و اقدامات شما نتیجه عکس می‌دهد.

عطوان نوشت: دولت ترامپ از طریق واسطه‌هایی از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس ایران را تهدید کرد که مانع از رسیدن این نفتکش‌ها به ونزوئلا خواهد شد و اگر نیاز باشد به نیروی نظامی هم روی خواهد آورد اما مسئولان ایرانی آنرا به باد سخره گرفتند.

تحلیلگر معروف جهان عرب می‌افزاید: این تغییری بزرگ در قواعد درگیری میان ایران و آمریکاست که می‌گوید که همه کشتی‌ها و ناوهای آمریکایی و پایگاه‌های آمریکایی در منطقه خلیج فارس در تیررس موشک‌های بسیار دقیق ایران است و اگر دولت آمریکا از جدیت تهدید ایران در انتقام گیری مطمئن نبود، مانع این نفتکش‌ها می‌شد و اجازه رسیدن آنها به ونزوئلا را نمی‌داد.

عطوان می‌افزاید: پیامی مهمی که ایران با این به چالش طلبیدن آمریکا داد و نفتکش‌ها را اعزام کرد خطاب به اعضای محور مقاومت و متحدانش در سراسر دنیا بود که ایران آنها را نادیده نمی‌گیرد و با قدرت در کنار آنها در برابر زورگویی اسرائیل و آمریکا خواهد ایستاد. تصویری که سایت رهبر انقلاب ایران منتشر کرده است و شماری از رهبران محور مقاومت مانند سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان، اسماعیل هنیه (حماس)، عبدالملک الحوثی (انصارالله یمن)، زیاد النخاله (جهاد اسلامی)، محمد احمد حسین (مفتی قدس) در صحن مسجد الاقصی در حال نماز خواندن هستند تاکیدی براین حقیقت است. در عین حال نمایانگر سناریوهای آتی محور مقاومت است که در راس آنها آزادی قدس است. انتشار این تصویر در شرایطی که نفتکش‌ها به سواحل ونزوئلا نزدیک می‌شدند، تصادفی نبود.

چراغ سبز مصر به نفتکش ها برای عبور از کانال سوئز تحول راهبردی مهمی است

این تحلیلگر معروف جهان عرب در ادامه آورده است: عبور این پنج نفتکش از کانال سوئز بدون هیچ مزاحمتی به مثابه دادن چراغ سبز از سوی مقامات مصری است و اینکه به تحریم آمریکا علیه ایران پایبند نیست و این تحولی راهبردی مهمی است.

وی تاکید می کند: ایرانی ها قدر شناس هستند و لطف ونزوئلا را هنگامی که در کنار ایران قرار گرفت و در سال ۲۰۰۸ هوگو چاوز رئیس جمهور وقت آن به ایران سفر کرد و به همراه خود لوازم یدکی برای پالایشگاههای ایران آورد را فراموش نکردند و پاسخ آنرا حتی به بهای ورود به جنگ با آمریکا را دادند. ایران که برای رفع نیازهای داخلی در زمینه بنزین و دیزل، فرآورده های نفتی را وارد می کرد به صادر کننده آنها به خارج به ویژه به متحدانش یعنی سوریه و ونزوئلا تبدیل شده است واین پس از ساخت ۱۱ پالایشگاه جدید در سال ۲۰۱۸ رخ داد که خودکفایی را برایش به ارمغان آورد.

عطوان می‌نویسد: ایران ترامپ را درهم شکست و وی را در حیاط خلوتش شکست داد و از حُسن تصادف اینکه این در حالی است که توییتر به توییت های ترامپ با دیده تردید می نگرد و اعتبار و درستی آنرا زیر سئوال می برد و به خوانندگان این توییت ها توصیه می کند که این اطلاعاتی که ترامپ در توییت هایش می دهد را جدی نگیرند.

این تحلیلگر معروف جهان عرب در پایان می نویسد: کاروان نفتکش های ایرانی به ونزوئلا ادامه دار خواهد بود و همراه آنها شکست های دولت آمریکاست و روزهای آتی آکنده از غافلگیری هاست.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار