به روز شده در: ۱۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۲
استاد دانشگاه لبنان مطرح کرد؛
رئیس مرکز مطالعات سیاسی دانشگاه لبنان با اشاره به نقش راهبردی شهید «عماد مغنیه» در تحقق پیروزی سال ۲۰۰۰ گفت: شهید مغنیه نگاه استراتژیکی به تقویت قدرت نظامی و امنیتی حزب‌الله داشت.
کد خبر: ۳۹۸۵۶۹
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۶ - 27May 2020

نقش استراتژیک شهید «عماد مغنیه» در تحقق پیروزی سال ۲۰۰۰ حزب‌اللهبه گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، ۲۵ مِی که با نام روز مقاومت و آزادسازی در لبنان شناخته می‌شود یادآور خروج خفت بار ارتش رژیم صهیونیستی از جنوب لبنان و شکست در برابر حزب‌الله است. ۲۰ سال قبل یعنی در سال ۲۰۰۰ بعد از آنکه فرماندهان ارتش رژیم صهیونیستی با ارسال گزارش‌های میدانی خطاب به سران این رژیم اعلام کردند که جنگ در جنوب لبنان فرسایشی شده و هیچ افق روشنی برای پیروزی در این منطقه در برابر رزمندگان حزب‌الله وجود ندارد، دستور عقب نشینی از جنوب لبنان صادر شد.

تلخی این دستور هنوز از یاد سران رژیم صهیونیستی فراموش نشده و بعد از گذشت ۲۰ سال، آن‌ها همچنان در مصاحبه‌های خود با ناامیدی و یأس از آن شکست یاد می‌کنند. صهیونیست‌ها با برجای گذاشتن مدرن‌ترین تجهیزات نظامی خود و بعد از کشته شدن خبره‌ترین فرماندهان نظامی ارتش این رژیم، از جنوب لبنان عقب نشینی کردند.

در همین ارتباط، گفت‌وگویی با «طلال عتریسی» رئیس مرکز مطالعات سیاسی دانشگاه لبنان انجام شده است که مشروح آن از نظر می‌گذرد.

همانطور که می‌دانید مقاومت لبنان در سال ۲۰۰۰ میلادی پیروزی بزرگی را در برابر صهیونیست‌ها رقم زد و موجبات عقب نشینی ذلت بار آن‌ها از اراضی اشغال شده در جنوب لبنان را فراهم آورد. این پیروزی و دستاورد بزرگ به عنوان نقطه عطفی برای تحقق دستاورد‌های دیگر قرار گرفت. دیدگاه شما در این خصوص چیست؟


پیروزی مقاومت لبنان در برابر رژیم صهیونیستی یک پیروزی تاریخی و استراتژیک بود. این اولین بار از زمان اشغال اراضی فلسطینیان توسط رژیم صهیونیستی بود که این رژیم متحمل شکست سنگین و ننگینی شد. در این شکست تاریخی، صهیونیست‌ها بدون هیچگونه قید و شرطی مجبور به عقب نشینی از اراضی لبنانی‌ها شدند؛ اتفاقی که در طول تاریخ نبرد میان اعراب و صهیونیست‌ها تا پیش از سال ۲۰۰۰ بی سابقه بود.

نکته دیگری که در خصوص پیروزی استراتژیک سال ۲۰۰۰ وجود دارد این است که این پیروزی به فضل مقاومت اتفاق افتاد و نه فشار‌های خارجی بین المللی علیه رژیم صهیونیستی. بنابراین، این اتفاق بزرگ سرمنشأ تغییرات فراوانی در شیوه نگرش نظامی صهیونیست‌ها شد و تحولات زیادی در صفوف آن‌ها را به دنبال داشت. کما اینکه چنین دستاوردی، گزینه مقاومت را به عنوان کاربردی‌ترین و کارآمدترین گزینه برای مقابله با اشغالگران تثبیت کرد.

شما به عنوان تحلیلگر مسائل استراتژیک نقش شهید «عماد مغنیه» فرمانده ارشد حزب‌الله لبنان در تحقق پیروزی بزرگ و به یاد ماندنی سال ۲۰۰۰ در برابر اشغالگران رژیم صهیونیستی را چطور ارزیابی می‌کنید؟

امروز دیگر همگان می‌دانند که شهید حاج عماد مغنیه پیروزی‌ها و دستاورد‌های زیادی را برای مقاومت رقم زده است. ازجمله این پیروزی‌ها و دستاورد‌ها می‌توان به نقش آفرینی بی بدیل شهید حاج عماد مغنیه در عملیات‌های سال ۲۰۰۰ و ۲۰۰۶ میلادی اشاره کرد. عملیات‌های حزب‌الله لبنان در سال ۲۰۰۰ و پیش از آنچه در عرصه امنیتی و چه در عرصه نظامی به فرماندهی شهید مغنیه انجام می‌شدند.

نقش آفرینی این شهید مقاومت آنقدر عمیق و استراتژیک بود که دستگاه‌های اطلاعاتی چند کشور به صورت همزمان وی را تحت تعقیب قرار داده بودند. بنابراین، این فرمانده مقاومت تنها از سوی دشمن صهیونیستی تحت تعقیب نبود. او سال‌های زیادی از عمر خود را صرف تقویت قدرت نظامی و امنیتی مقاومت کرد. این شهید مغنیه بود که پیروزی‌های سال ۲۰۰۰ و ۲۰۰۶ در لبنان را رقم زد. او دارای یک نگرش راهبردی و استراتژیک در قبال ظرفیت‌های امنیتی و نظامی مقاومت بود.

حزب‌الله لبنان در سال ۲۰۰۰ میلادی با تحقق پیروزی بزرگ علیه صهیونیست‌ها به «افسانه شکست ناپذیری» ارتش رژیم صهیونیستی پایان داد. این دستاورد استراتژیک چه تأثیری بر تغییر معادلات میدانی میان مقاومت و تل آویو برجای گذاشت؟

پر واضح است که مقاومت در لبنان به فرماندهی حزب‌الله توانست افسانه شکست ناپذیری رژیم صهیونیستی را در هم بشکند. شما نگاه بکنید؛ زمانی که اسرائیلی‌ها از لبنان خارج شدند بسیار شاد و خوشحال بودند. هیچ نارضایتی در میان نظامیان صهیونیست و همچنین خانواده‌های آن‌ها دیده نمی‌شد.

علت اصلی این مسأله هم آن بود که صهیونیست‌ها و خانواده‌های آن‌ها به این نتیجه رسیده بودند که خروجشان از اراضی اشغال شده لبنان بار سنگینی را که مقاومت در طول دوره اشغالگری به آن‌ها تحمیل کرده بود، از روی دوششان برداشته است.

در همین حال، حزب‌الله لبنان این واقعیت را ثابت کرد که یک گروه نظامی کوچک، اما سازمان یافته، مؤمن و با روحیه می‌تواند بر یک ارتش تا دندان مسلح چیره شود. این به معنای تغییر معادلات میدانی است. در واقع پیروزی سال ۲۰۰۰ میلادی مرحله‌ای جدید از معادلات نبرد با صهیونیسم را رقم زد. این مسأله خود نشان می‌دهد که دستاورد مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۰۰ از ابعاد استراتژیک بسیاری برخوردار بوده است.

وضعیت کنونی مقاومت حزب‌الله در لبنان در عرصه‌های مختلف سیاسی و نظامی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ به نظر شما آیا حزب‌الله پس از تحقق سلسله دستاورد‌های استراتژیک در برابر دشمن صهیونیستی طی دو دهه گذشته موفق به ایجاد قدرت بازدارندگی شده است؟

امروز خودِ صهیونیست‌ها نیز اذعان می‌کنند که قدرت نظامی حزب‌الله لبنان در حال حاضر ده‌ها برابر بیشتر از گذشته شده است. حزب‌الله به موشک‌های بسیار پیشرفته‌ای دست پیدا کرده است و این مسأله از دشمن صهیونیستی پنهان نیست.

افزون بر این، در حال حاضر حزب‌الله لبنان از اشراف اطلاعاتی بسیار بالایی نیز برخوردار است به گونه‌ای که به خوبی مواضع حساس و راهبردی رژیم صهیونیستی در داخل اراضی اشغالی را می‌شناسد و از موقعیت جغرافیایی آن‌ها اطلاع دارد. امروز باید گفت که اسرائیل از هیچ جبهه امنی در اراضی اشغالی برخوردار نیست چراکه تمامی مواضع آن در تیررس موشک‌های حزب‌الله قرار دارد.

منبع: مهر

انتهای پیام/ 900

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار