به روز شده در: ۱۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۸
دولت عربستان ۲۳.۵ درصد از بودجه سه ماهه اول سال جاری میلادی را برای مخارج نظامی هزینه کرده است که معادل ۱۴.۲ میلیارد دلار است.
کد خبر: ۳۹۷۴۸۰
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۸ - 19May 2020

عربستان برای خرید سلاح بیش‌تر از آموزش و بهداشت هزینه می‌کندبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‎پرس، بررسی آمار بودجه عربستان نشان می‌دهد با توجه به ورود عربستان به ائتلاف عربی جنگ علیه یمن، مخارج نظامی در بودجه‌های عربستان سعودی طی پنج سال گذشته از میزان مخارج آن در بخش‌های آموزش و بهداشت فراتر رفته است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، مخارج نظامی عربستان از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ بیش از ۲۷۳ میلیارد دلار بوده است و این هزینه‌ها ۲۰.۹ درصد از کل هزینه‌های دولت این کشور را شامل شده است.

با این حال بودجه آموزش و پرورش در همین فاصله زمانی در عربستان ۲۷۱ میلیارد دلار بوده است که ۲۰.۷ درصد از کل هزینه‌های دولت را تشکیل می‌دهد و ۲۰۲ میلیارد دلار برای بخش بهداشت و درمان اختصاص داشته است که ۱۵.۴ درصد از هزینه‌های دولت را تشکیل می‌دهد.

ائتلاف عربی به رهبری عربستان از 26 مارس 2015 در یمن مداخله نظامی کرده و ارمغانی برای آن جز کشته شدن صدها هزار نفر و نابودی زیرساخت‌های یمن نداشته است. آمریکا منبع اصلی تامین سلاح عربستان است به خصوص از ژانویه ۲۰۱۷ که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شده است.

ترامپ پس از رسیدن به کاخ سفید در نخستین سفر رسمی خارجی خود در ماه مه 2017 وارد ریاض شد و نتیجه این سفر امضای معامله صادرات سلاح به عربستان بود.

ارزش این قرارداد از کل قرارداد ۴۷۰ میلیارد دلاری عربستان طی۱۰ سال، ۱۱۰ میلیارد دلار بود تا با سرمایه گذاری‌های سعودی در بخش‌های مختلف آمریکا یک میلیون شغل برای افراد بیکار آمریکایی فراهم شود.

دولت ریاض ۱۸ درصد از بودجه خود را برای سال جاری به هزینه‌های نظامی با ارزش ۴۸.۵ میلیارد دلار اختصاص داده است که نسبت به سال ۲۰۱۹ که این رقم 51 میلیارد دلار بوده، پنج درصد کاهش داشته است.

براساس سند بودجه‌ای که از طرف وزارت دارایی عربستان صادر شده است بخش نظامی از نظر تخصیص هزینه‌ها بعد از بخش آموزش دومین بخش بزرگ اقتصادی است که از بخش بهداشت سبقت گرفته است.

دولت عربستان ۲۳.۵ درصد از بودجه سه ماهه اول سال جاری میلادی را برای مخارج نظامی هزینه کرده است که معادل ۱۴.۲ میلیارد دلار است و شش درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۹ افزایش یافته است.

بنابراین بخش نظامی در عربستان از لحاظ هزینه بالاتر از بخش آموزش و بهداشت و به پرهزینه ترین بخش اقتصادی تبدیل شده است.

واردات اسلحه عربستان سعودی در پنج سال گذشته یعنی ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ همزمان با ورودش به جنگ در یمن ۱۷.۶۹ میلیارد دلار ثبت شده است.

داده‌های پژوهشگاه بین المللی تحقیقات صلح استکهلم (SIPRI) نشان می‌دهد که واردات تسلیحات سعودی در این مقطع از ۳.۳۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ با ۸.۷ درصد افزایش به ۳.۶۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ رسیده است.

ایالات متحده نزدیک به سه چهارم سهم سلاح‌هایی را که عربستان سعودی در این مدت وارد کرده بود به خود اختصاص داده است که ۱۳.۰۱ میلیارد دلار شده است یعنی ۷۳.۵ درصد از واردات پنج ساله عربستان از سلاح به آمریکا اختصاص دارد.

عربستان سعودی یکی از نزدیک‌ترین متحدین ایالات متحده در منطقه است به خصوص پس از آنکه دونالد ترامپ به مقام ریاست جمهوری آمریکا رسید.

طبق اعلام موسسه SIPRI عربستان سعودی در سال ۲۰۱۹ با ۶۱.۹ میلیارد دلار در رده پنجمین کشور بزرگ جهان در هزینه‌های نظامی در جهان قرار گرفته است.

عربستان سعودی بزرگترین صادرکننده نفت جهان و سومین کشور بزرگ تولید کننده نفت در جهان است. درآمد عربستان از اواسط سال ۲۰۱۴ آسیب دیده است به خصوص در طول سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ که نفت خام دو سوم قیمت خود را از دست داده است که بدترین عملکرد سه ماهه نفت تاکنون به دلیل بیماری همه‌گیری کرونا بوده است.

بزرگ‌ترین وارد کننده سلاح

عربستان سعودی از ۲۲ کشور از جمله ایالات متحده، انگلستان، فرانسه، اسپانیا، کانادا، آلمان، ایتالیا، سوئیس، چین، ترکیه، و بلژیک سلاح وارد می‌کند.

این لیست همچنین شامل بلغارستان، گرجستان، هلند، صربستان، آفریقای جنوبی، اتریش، فنلاند، روسیه، اسلواکی،کره جنوبی و سوئد است.

در فاصله زمانی ذکر شده انگلیس به دومین تأمین کننده اسلحه عربستان با سهم ۱۲.۶ درصد معادل ۲.۲۲ میلیارد دلار رسیده است.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها