به روز شده در: ۲۵ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۶
القدس العربی منتشر کرد؛
با نزدیک شدن به بیستمین سالگرد آزادسازی جنوب لبنان از اشغال صهیونیست‌ها، مقامات رژیم صهیونیستی به عواقب سلسله ناکامی‌های ارتش پرمدعای خود در برابر حزب‌الله اعتراف می‌کنند.
کد خبر: ۳۹۷۲۰۸
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۸ - 18May 2020

اعتراف صهیونیست‌ها به شکست تحقیرآمیز در لبنان پس از ۲۰ سال/ مشاهده عواقب شکست از حزب‌الله در فلسطینبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، پس از گذشت 20 سال صهیونیست‌ها به خروج زودهنگام و تحقیرآمیز ارتش خود از کمربند امنیتی در جنوب لبنان اعتراف می‌کنند.

«آوی ایتام» از فرماندهان نیروهای ذخیره ارتش رژیم صهیونیستی و فرمانده نیروهای این رژیم در جنوب لبنان تا سال 1999 می‌گوید که در آن زمان «ایهود باراک» نخست‌وزیر وقت رژیم صهیونیستی دستور به یک فرار گسترده داد، من بعد از مدتی از منصب خود ساقط شدم اما پیامدهای اتفاقی که در جنوب لبنان افتاد تا امروز برای ما کاملا روشن است و من با قاطعیت آن را می‌گویم. در آن زمان من به همراه دوستم «آرون شاحور» افسر ذخیره، در یک شبکه نه چندان مطرح اما جدید شروع به پخش یک برنامه تلویزیونی در این زمینه کردیم؛ به یاد دارم هیچ یک از افرادی که با آنها دیدار داشتیم از تصمیم عقب‌نشینی از جنوب لبنان حمایت نکردند. مشخص بود که عواقب خروج بدون توافق و یک‌طرفه از این جنگ برای اسرائیل مصیبت‌بار خواهد بود و در نهایت آنچه که درباره آن هشدار داده بودیم حقیقتا اتفاق افتاد.

این افسر صهیونیست ادامه می‌دهد: قبل از هرچیز پیامدهای فرار از جنوب لبنان برای ما در مسئله فلسطین نمایان شد. «یاسر عرفات» (رئیس سابق تشکیلات خودگردان فلسطین) که مذاکرات فلسطینی‌ها با ایهود باراک را مدیریت می‌کرد به سرعت از توافقی که با آن کرده بود کنار کشید. او به اطرافیان خود گفته بود، اگر «سید حسن نصرالله» (دبیر کل حزب الله) موفق شود ارتش اسرائیل را از جنوب لبنان بیرون کند، دلیلی ندارد که ما این موضوع را تجربه کنیم. و این اتفاق هم افتاد. مدتی بعد از فرار ارتش از جنوب لبنان، انتفاضه دوم که در آن ده‌ها نفر از نظامیان ما در هرماه کشته می‌شدند آغاز شد. همین مسئله سبب شد حماس از اقدامات حزب‌الله الگو برداری کرده و به اتوبوس‌ها و رستوران‌ها حمله کند و اسرائیل به وضعیتی رسید که تقریبا نتوانست از شهروندان خود حفاظت کند و ارتش هم اقدامی نکرد.

فرمانده سابق ارتش رژیم صهیونیستی خاطرنشان می‌کند: با آغاز انتفاضه دوم آتش زدن رستوران‌ها و انفجار اتومبیل‌ها توسط فلسطینیان آغاز شد و واقعیت بسیار دشوارتر از چیزی بود که پیش‌بینی می‌شد.

ایتام اشاره می کند که ارتش ما شکست‌خورده و ذلیلانه بعد از عقب نشینی از جنوب لبنان به سختی می‌توانست خودش را پیدا کند. حزب‌الله در برابر چشمان ما بزرگ شد، سید نصرالله درباره جامعه صهیونیستی با حقارت صحبت کرده و آن را به خانه عنکبوت توصیف کرد و البته حقانیت زیادی در کلامش بود. شمار مجروحان ما به شکل قابل توجهی افزایش یافته بود.

مقام سابق صهیونیستی در ادامه اعترافات خود درباره شکست رژیم اشغالگر در جنوب لبنان تصریح می‌کند که حزب‌الله در آن زمان یک سازمان کوچک بود که علاوه بر فراری دادن ارتش بزرگ اسرائیل توانست یک وحشت گسترده در فرماندهی سیاسی ما به وجود بیاورد.

وی ادامه می‌دهد که این جنگ قدرت لبنان را به ما نشان داد، جنگ به شکل کاملا بی‌برنامه و نگران اداره می‌شد. ارتش متزلزل ما که از سالها قبل مشغول آموزش بود، از یک گروه کوچک با چند صد نیرو شکست خورد.

ایتام همچنین به شکست رژیم صهیونیستی در جنگ 2006 با لبنان پرداخته و می‌گوید: در این جنگ فهمیدیم که حزب‌الله همان حزب سابق نیست بلکه یک ارتش مصمم است که می‌جنگند و تمامی اراضی اسرائیل را تهدید می‌کند .

این فرمانده سابق رژیم صهیونیستی در جنوب لبنان گفت: وحشت از باتلاق لبنان ارتش اسرائیل را فلج کرد. فرار از این کشور اشتباه تاکتیکی و استراتژیکی بود که اسرائیل تا به امروز هم از آن رنج می‌برد.

اما در حال حاضر جامعه صهیونیستی که دیگر مصونیت خود را از دست داده، مجبور شده بار دیگر به شکل سخت تری بهای فرار از جنوب لبنان را بپردازد. در عمل، خاورمیانه در مسیر مقاومت و سید حسن نصرالله قرار گرفته و همه نشانه‌ها حاکی از ضعف رژیم اشغالگر است، تا جایی که گروه‌های مقاومت فلسطین در نوار غزه نیز این موضوع را کاملا درک کرده‌اند. از زمان عقب‌نشینی رژیم صهیونیستی از کمربندامنیتی خود، مسیر رویاهای موهوم آن برای پیروزی بسیار دشوار شده و تلاش‌های مکرر آن برای نابودی حماس هربار به شکست انجامیده است.

پنجم خرداد مصادف با 25 مه سال 2000، رژیم اشغالگر صهیونیستی پس از 22 سال اشغال، از مناطق جنوب لبنان ناگزیر به یک عقب‌نشینی تحقیر آمیز شد. این عقب‌نشینی به دلیل حملات سخت از سوی محور مقاومت اسلامی لبنان و حزب‌الله صورت گرفت.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها