به روز شده در: ۱۶ تير ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۰
معرفی کتاب؛
کتاب «دیدار در سوسنگرد» بیان نقش رزمندگان اردبیل در عملیات شکست حصر سوسنگرد است که به قلم «سید سعید اطهر نیاری» به نگارش در آمده است.
کد خبر: ۳۹۵۸۹۲
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۵ - 10May 2020

«دیدار در سوسنگرد»

به گزارش خبرنگار دفاع‌پرس از اردبیل، «دیدار در سوسنگرد» عنوان کتابی است که توسط «سید سعید اطهر نیاری» به نگارش در آمده و در سال 1398 به چاپ رسیده است.

این کتاب 206 صفحه ای را انتشارات «خط هشت» به سفارش و حمایت اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان اردبیل چاپ و منتشر کرد.

برشی از متن کتاب:

 خود را به بسیج اهواز معرفی کردیم و در مدرسه پروین اعتصامی مستقر شدیم. کمک‌های مردمی را هم در انبارهای پیش بینی شده خالی کردیم. آن‌هایی که توانایی مقابله و دفاع نداشتند از شهر خارج می‌شدند. عراق، انبار مهمات را در تپه‌های فولی آباد منفجر کرده بود و اغتشاش و سر درگمی بیداد می‌کرد. سوسنگرد در دست عراقی‌ها بود و شهر اهواز تهدید می‌شد. اوضاع شهر به هم ریخته بود. رزمندگان اعزامی در مساجد و مدارس شهر مستقر بودند و گروه‌های مقاومت بسیار فعالی تشکیل شده بود.

در اهواز علاوه بر انجام کارهای تدارکاتی و رساندن آذوقه به نیروهای مستقر در خط مقدم، برای مقابله با ستون پنجم و جاسوسان اطلاعاتی دشمن، مدام در شهر نگهبانی می‌دادیم. اسماعیل آبروش و موسی نوری با من بودند و با هم به اردوگاه رودابه رفتیم.

 نقشه دکتر چمران برای حفظ شهر این بود که با استفاده از ادوات سنگین و دستگاه‌های مکانیکی، کانال کم عمقی از رود کارون تا آن سوی شهر حفر و آب کارون را از راه آن وارد منطقه پست و دشت مانند «دب حردان» کرده بودند. آب کارون در آن منطقه، به قدری جمع شده بود که دریاچه مانندی به طول حدود 20 و عرض 2 کیلومتر به وجود آورده بود. 300 نفربر و خودروی دشمن هم در گل و لای آن گیر کرده بودند. باتلاق و دریاچه دب حردان تا آخر جنگ به همان صورت و مملو از آب بین نیروهای عراق و ایران مانند حایلی مانع نفوذ دشمن به شهر شد. وسعت دریاچه به قدری بود که اهواز را از تیررس دشمن در امان نگه داشت.

انتهای پییام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار