به روز شده در: ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۷
کتاب «یادداشت‌های مترسک» به قلم علیرضا غفاری از زبان یک مترسک قطعاتی شگفت‌آور و بدیع درباره زندگی بازگو می‌کند که توسط انتشارات نیستان منتشر شد.
کد خبر: ۳۹۵۰۸۹
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۶ - 05May 2020

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، کتاب «یادداشت‌های مترسک» اثری است به قلم علیرضا غفاری شاعر، منتقد، بازیگر، کارگردان و مجری تلویزیون و رادیو. غفاری در کتابش از زبان یک مترسک قطعاتی شگفت‌آور و بدیع درباره زندگی بازگو می‌کند، قطعاتی فلسفی که فراز و فرودهای مختلف زندگی را نشان می‌دهد.

کتاب از داستان خلقت مترسک شروع می‌شود و در ادامه برخی از آمال و آرزوهای او را بازگو می‌کند که کنایه‌ای تلخ به داشته‌های نادیده در زندگی ما دارد. غفاری در ادامه فصول مختلف زندگی، تلاش اجتماعی، شکل‌گیری شخصیت اجتماعی، حیات و مرگ و حتی برخی اتفاقات فرازمینی موجود پیرامون زندگی را از زبان یک مترسک بازگو می‌کند؛ مترسکی بی‌اراده و پوشالی که جز دیدن و فکر کردن و گاه استنباط کردن قادر به انجام کاری دیگر نیست. او ساخته شده به دست دیگری است و پایش چنان محکم در زمین نشسته که اجازه هر نوع واکنشی را از او گرفته است و در نهایت نویسنده با استعاره‌ای زیبا که آن را در دل سیل می‌نشاند و نمادی از تلنبار شدن بسیاری از مشکلات زیستی پیرامون ماست، از پای درآمده و با سیلاب راهی ناکجاآباد می‌شود.

غفاری در کتاب خود یک دوره فشرده از بافتارهای زیستی انسان ارائه می‌کند که ساختاری ایرانی نیز دارد. از کودکی و شادی‌های کودکی تا عاشقی و ازدواج و مرگ. از بازی اجنه تا آرزوهای بر باد رفته مترسکی که طعم واقعی زندگی را ولو به اندازه دیدن صحنه طلوع آفتاب و یا نمایی غیر سایه‌گون از زیست انسان‌ها نمی‌بیند.

غفاری بسیار ساده و موجز به این مساله وارد شده است و در عین حال نشان داده که حکمت این ساده‌نویسی ارجاع سریع و کامل مخاطبش به ساختارهایی است که او به آن نقد دارد یا روایتی از عادی شدن آن بازگو می‌کند.

علیرضا غفاری در سال‌های اخیر بیش از هر چیز با صدای گرمش در تلویزیون و رادیو شناخته شده است، با این همه از وی تاکنون سه دفتر شعر با عناوین «با توام آزادی»، «چهل پاره از عشق» و مجموعه طنز مینی‌مال «دفتر خاطرات حیوانات» منتشر شده است. وی هم‌چنین خالق مجموعه نمایشنامه «من آلیس نیستم اما اینجا همه چیز عجیب است» نیز به شمار می‌رود.

انتشارات کتاب نیستان کتاب «یادداشت‌های مترسک» را با قیمت 16 هزار تومان و در 64 صفحه منتشر کرده است.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها