به روز شده در: ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۱
فرستاده سازمان ملل متحد به اعلام خودمختاری گروه موسوم به «المجلس الانتقالی الجنوبی» (شورای انتقالی جنوب) متحد امارات در جنوب یمن واکنش نشان داد.
کد خبر: ۳۹۳۸۸۵
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۸ - 27April 2020

نماینده سازمان ملل اعلام خودسرانه خودمختاری در جنوب یمن را «ناامیدکننده» خواندبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، «مارتین گریفیتس» فرستاده سازمان ملل در امور یمن امروز دوشنبه به اعلام خودسرانه خودمختاری گروه موسوم به «المجلس الانتقالی الجنوبی» (شورای انتقالی جنوب) متحد امارات در جنوب یمن واکنش نشان داد.

وی گفت که «تحولات اخیر ناامیدکننده است، به خصوص اینکه عدن و دیگر مناطق جنوبی پس از خسارت‌های سیلاب اخیر و خطر کرونا هنوز به روال قبلی بازنگشته‌اند».

طبق گزارش خبرگزاری آناتولی، گریفیتس خواستار تسریع در اجرای «توافق ریاض» با حمایت ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی شد و همه طرف‌های سیاسی را به همکاری با حسن نیت و خودداری از اتخاذ اقدامات تنش‌زا و نیز اولویت دادن به منافع مردم یمن فراخواند.

گریفیتس همچنین تصریح کرد که توافق ریاض بر مشارکت شورای انتقالی جنوبی در رایزنی‌های مربوط به راه‌حل سیاسی نهایی برای پایان دادن به درگیری‌ها در یمن و تأمین منافع مردم این کشور تأکید کرده است.

از سوی دیگر «عبدالله مهدی سعید» از سران شورای انتقالی جنوب در استان «ضالع» (جنوب یمن) اعلام کرد، این شورا از تصمیم خود برای اعلام خومختاری در جنوب یمن منصرف نخواهد شد.

شورای انتقالی جنوب، گروهی سیاسی در جنوب یمن است که در می‌سال ۲۰۱۷ شکل گرفته است. هم‌اکنون این گروه مورد حمایت ابوظبی است و برای سلطه بر جنوب یمن، رقیب دولت مستعفی یمن که در عربستان مقیم است، قلمداد می‌شود.

نیرو‌های وابسته به شورای انتقالی جنوب یمن شامگاه ششم اردیبهشت در اقدامی که علیه دولت هادی و متحد سعودی است، اعلام خودمختاری کردند و همزمان با بیانیه رئیس این شورا –مقیم در امارات- تحرکات نظامی خود را در عدن از سر گرفتند.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار