به روز شده در: ۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۸
موسوی در نشست خبری:
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: دستیار ارشد آقای ظریف سفرهایی به افغانستان داشته و مشغول رایزنی با مقامات افغانستانی هستند.
کد خبر: ۳۹۲۶۸۳
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۴ - 20April 2020

رایزنی‌ دستیار ظریف در افغانستان/ یمن در دستور کار دیپلماسی ماستبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست خبری صبح امروز (دوشنبه) خود با خبرنگاران و اصحاب رسانه که به دلیل شیوع کرونا به صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: ابراز همدردی می‌کنم با همه خانواده‌ها و بازماندگان کسانی که در این ایام عزیزانشان را در سراسر دنیا از دست دادند و امیدواریم هرچه سریعتر شر این ویروس منحوس از سر بشریت کم شود.

وی افزود: به همه اعضای کادر درمانی کشور هم خسته نباشید می‌گویم که شبانه روز در خدمت هموطنان خود هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: به رغم تحولاتی که در زمینه پزشکی در دنیا رخ داده، دیپلماسی ادامه دارد و وزیر امور خارجه و شخص رئیس جمهور تماس‌های زیادی را با مقامات جهانی داشته‌اند و برخی برنامه‌ها نیز در دستورکار است که در آینده انجام می‌گیرد.  

موسوی افزود: وزیر امور خارجه کشورمان، ۱۴ تماس تلفنی با مقامات سیاسی دنیا داشته‌اند و عمده مباحث درباره شرایط جاری دنیا، تروریسم و تحریم‌های آمریکا علیه کشورهای مستقل است. بحث افغانستان و یمن هم در دستور کار دیپلماسی ایران است؛ آقای ظریف امروز هم به سوریه می‌رود و دیدارهایی در مورد اوضاع این کشور خواهند داشت و اخبار آن به اطلاع خواهد رسید.  

وی در پاسخ به سوالی در زمینه دیپلماسی ایران در موضوع افغانستان و برنامه وزارت خارجه برای میانجی‌گیری در موضوع این کشور، گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور همسایه افغانستان به دنبال کشوری امن و با ثبات بوده و همیشه سیاست ما نیز بر این موضوع بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: بعد از انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان و مشکلاتی که پیش آمد، تماس‌هایی را آقای ظریف با چند مقام افغان داشت و دستیار ارشد آقای ظریف هم سفرهایی به افغانستان داشتند و هنوز در این کشور مشغول رایزنی با مقامات افغانستانی هستند.

موسوی اضافه کرد: همواره همسایگان جز اولویت‌های ما بوده‌اند و ما برای ثبات افغانستان تلاش کرده و می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ما به آمریکا کاری نداریم و روش‌های مستقل خود را دارا هستیم و پیگیر ثبات و صلح در افغانستان بوده و هستیم، تاکید کرد: ما به عنوان کشوری همسایه تمامی تلاش خود را برای بازگشت ثبات به افغانستان می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد سفر آقای ظریف به سوریه، بیان کرد: طیف وسیعی از مسائل در سفر آقای ظریف به سوریه مطرح خواهد شد. لازم بود برای هماهنگی امور و به ویژه شرایط موجود میان تهران و دمشق این سفر انجام شود. این سفر به تازگی برنامه‌ریزی شد و قرار است در این سفر در مورد شرایط کنونی سوریه صحبت شود.

موسوی با بیان اینکه روند آستانه به عنوان بهترین راه حل برای حل بحران مناقشه بوده و هنوز در دستور کار است، اظهار داشت: قرار بود نشست سران عضو روند آستانه را در تهران داشته باشیم که به دلیل ویروس کرونا این امر به تعویق افتاده اما این بدان معنا نیست که رایزنی‌ها و هماهنگی‌های ما در این زمینه مختل شود. این سفر لازمی بود که در این شرایط انجام شد و امیدوارم به نتایج خوبی منجر شود.

وی در پاسخ به سوالی در زمینه حضور تحریک‌آمیز آمریکا در خلیج فارس، تصریح کرد: ما اساسا حضور خارجی‌ها و آمریکا را تحریک‌آمیز و نامشروع می‌دانیم. اینجا منطقه ما بوده و ما باید امنیت آن را با گشت‌زنی تامین کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه تا آنجا که می‌دانیم آمریکا مانع گشت‌زنی نیروهای ایرانی شده و پاسخ مقتضی را دریافت کرده است، افزود: ما مسئول حفاظت از آبراه مهم تنگه هرمز را به عهده داریم. دیگر نیروها باید به هشدارها توجه کرده و توصیه می‌کنیم زودتر این منطقه را ترک کنند تا امنیت و ثبات به آن بازگردد.

موسوی در پاسخ به سوالی در خصوص رخی ادعاها در مورد توقیف کشتی «هنگ کنگی» در خلیج فارس، گفت: من در این مورد خبری نشنیده‌ام اما نیروهای ایرانی همیشه گشت‌زنی‌هایی دارند و هشدار لازم را می‌دهند. اگر چنین موضوعی رخ داده، احتمالا سوتفاهمی بوده و حل شده است.

وی در مورد اولین تبادل مالی «اینستکس» و بحث تهدید آمریکا برای عدم انجام معامله در این قالب، اضافه کرد: اینستکس مقدمه‌ای برای انجام تعهدات اروپا در قبال خروج آمریکا از برجام است و آنها اعلام کرده بودند که برای انجام تعهدات خود نیازمند ایجاد یک کانال مالی هستند.

اروپا باید به تعهدات خود عمل کند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: ما ضمن استقبال از این ابتکار گفته بودیم که این کافی نیست و اروپا باید به تعهدات ۱۱ گانه خود عمل کنند؛ من نشنیده‌ام که آنها عقب نشینی کرده باشند.

موسوی بیان کرد: ما منتظر اروپا نبوده و نیستیم اما اروپا باید به تعهدات خود عمل کرده و به حقوق ما در برجام باید عمل شود. ایران منتظر اروپا نخواهد ماند.  

وی گفت: اروپایی‌ها موقعی که اینستکس را ایجاد کردند اعلام کردند که آمادگی دارند کشورهای دیگر به این ساز و کار بپیوندند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد گزارش گزارشگر ویژه حقوق بشر درباره زندانیان در ایران،  افزود: این گزارش‌ها را من رد می‌کنم. بر اساس نگاه انسانی که ایران داشته، تا اواسط فروردین ۹۵ هزار زندانی داخل ایران با بررسی پرونده و تشخیص قاضی به مرخصی رفته و مرخصی بسیاری نیز تمدید شده‌ است.

موسوی ادامه داد: هیچ گونه تبعیضی نشده و هر کسی شرایط آن را داشت، شامل این مرخصی شده  و تبعیضی برای ایرانیان و خارجی‌ها نبوده است. قوه قضائیه مجددا در حال بررسی پرونده‌های دیگری است که اگر کسانی شامل شوند، مرخصی داده خواهد شد. این گزارش‌ها را ما رد می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوالی در مورد طرح ایران برای همکاری منطقه‌ای بین ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در شرایط کنونی اظهار داشت: از جمله اتفاقات خوب که فرصتی برای دنیا در دوران کرونا است، تغییر اولویت‌ها و جهت‌گیری‌ها و نزدیکی کشورها در بعضی از موضوعات است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ما همیشه آماده تعامل و همکاری با همسایگان در منطقه بوده‌ایم و گفته بودیم که بدون پیش شرط برای رفع سو تفاهمات حاضر هستیم گفت‌وگو کنیم. دیپلماسی و همکاری اولویت دارد از این رو اگر کشورهای حاشیه خلیج فارس و دو سه کشور که اختلافاتی دارند، آماده باشند، حاضر به گفت‌وگو هستیم.  

موسوی در مورد پاسخ‌های کشورهای منطقه در مورد طرح امید برای صلح در خلیج فارس، گفت: در برخی صحبت‌ها و رفت و آمدها با کشورهای منطقه، اعلام شد که این طرح در حال بررسی است. ما آمادگی داریم تا تک تک یا با تمامی کشورها در مورد این طرح صحبت کنیم.

وی در مورد پایان یافتن تحریم‌های تسلیحاتی ایران در شش ماه آینده و تلاش آمریکا علیه قطعنامه ۲۲۳۱ و تمدید تحریم ایران، اضافه کرد: این از عجایب روزگار است که دولت قانون شکنی که از برجام خارج شده و قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرده، پیگیر مفاد آن بوده و دیگران را وادار می‌کند تا این قطعنامه را مانند خود نقض کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: آنچه آمریکا انجام می‌دهد، تلاش برای انحراف افکار عمومی جهان از تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران است و یا با تکرار این اتهامات می‌خواهند برخی جنگ افروزی‌های خود را دنبال کنند. دلیلی ندارد شورای امنیت و سازمان ملل به نقض قطعنامه خود رای دهد. این درخواست آمریکا ادعای گزافی است.

موسوی بیان کرد: آمریکا نباید زیاد نگران باشد و اگر آنها نگران موضوع جنگ تسلیحاتی در خاورمیانه هستند، فروش دیوانه‌وار سلاح به برخی کشورها که موجب برادر کشی شده‌ است را پایان دهند.

تلاش ایران برای تشکیل دولت قدتمند در افغانستان

وی در مورد دیپلماسی ایران در موضوع افغانستان نیز، گفت: تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران در اشکال مختلفی ادامه داشته و دارد. تماس آقای ظریف با شخصیت‌های مختلف افغان و همچنین سفر آقای طاهری برای رایزنی در این راستا صورت گرفت تا  دیدگاه‌های مختلف در افغانستان را به هم نزدیک کرده و امیدواریم این تلاش به تشکیل دولت ملی، قدرتمند و فراگیر منجر شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: وظیفه جمهوری اسلامی است تا از توان و روابط دوستانه خود با طرف‌های افغان استفاده کند تا به مشکلات سیاسی پایان داده و یک دولت فراگیر تشکیل شود تا یک مذاکرات بین‌الافغانی شروع شود.

موسوی تاکید کرد: اولویت اصلی ما در حال حاضر حل مشکل سیاسی در افغانستان است و اگر دولت ملی با فراگیری ملی شکل گیرد و اختلافات سیاسی حل شود، این موضوع مقدمه‌ای خواهد شد تا گفت‌وگوهای صلح شکل گیرد که همه گروه‌ها را شامل می‌شود و طالبان نیز می‌تواند به این گفت‌وگوها پیوسته و آینده با ثباتی را برای افغانستان ایجاد کنند.

وی همچنین در مورد بازگشت دانشجویان از اروپا، اظهار داشت: با توجه به تحولات خوبی که در مورد کنترل و درمان کرونا در ایران انجام شده و متعاقب آن، اتفاقات بدی که در اروپا شکل می‌گیرد، برخی دانشجویان و اتباع ایرانی تصمیم گرفته‌اند که به ایران بازگشته و یا اگر بیمار هستند، در ایران درمان شوند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ما اقدام کردیم و با وجود سختی دریافت مجوز پرواز، همکاران ما در وزارت خارجه مجوز را برای انتقال ایرانیان از کشورهای مختلف گرفتند. وزارت بهداشت مقرراتی را در این زمینه دارد که قبل و بعد از پرواز مسافران چک شوند و در حالتی شبیه قرنطینه باشند.

موسوی با بیان اینکه وزارت بهداشت پروتکل‌هایی دارد که قبل از پرواز و رسیدن به کشور تست شده و در حالتی مانند قرنطینه حاضر شوند، اظهار داشت: متاسفانه برخی از هموطنان تمکین نکردند. این عدم تمکین باعث شد تا وزارت بهداشت به عنوان فرمانده مقابله با کرونا در کشور این ریسک را نپذیرفت تا این افراد بدون رعایت پروتکل‌ها به جامعه بازگردند. اگر دوستان بخواهند پروتکل‌ها را رعایت کنند، مشکلی پیش نخواهد آمد.

انتهای پیام/ 151

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها