به روز شده در: ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۱
آمریکایی‌ها چند پایگاه کوچک را در عراق تخلیه کرده‌اند و نیرو‌های خود را به پایگاه‌های بزرگتر انتقال داده اند و حالا این سوال مطرح است آنان چه هدفی را دنبال می‌کنند.
کد خبر: ۳۹۰۹۹۳
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۲ - 08April 2020

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، در هفته‌های گذشته، آمریکایی‌ها با همکاری «برهم صالح» رئیس جمهور عراق و برخی احزاب سیاسی تلاش گسترده‌ای را برای به قدرت رساندن «عدنان الزرفی»، نخست وزیر پیشنهادی خود آغاز کردند.

همزمان با تحرکات آمریکایی‌ها برای به قدرت رسیدن «عدنان الزرفی»، تلاش برای انجام کودتا در عراق و حمله به پایگاه‌های بسیج مردمی و تخلیه مراکز دیپلماتیک، واشنگتن خارج کردن نیروهایش از شماری از کمپ‌های نظامی و پایگاه‌ها را در دستور کار قرار داده است.

به نظر می‌رسد، اقدام آمریکا برای خروج نیروهایش از برخی پایگاه‌های نظامی و تجمیع آنان در پایگاه‌های بزرگتر در راستای کودتای احتمالی و به حداقل رساندن تلفات صورت گرفته چرا که به شدت از واکنش متقابل نیرو‌های بسیج مردمی عراق هراس دارد.

آمریکایی‌ها خوب می‌دانند که اگر در عراق ماجراجویی کنند و علیه بسیج مردمی اقدامی نظامی انجام دهند، پایگاه‌های آنان توسط نیرو‌های مقاومت هدف قرار خواهد گرفت و همین مسئله باعث شده درصدد تخلیه پایگاه‌های کوچک خود برآیند.

پشت پرده سناریوی جدید واشنگتن در کشور همسایه/ آمریکا چند پایگاه نظامی را در عراق تخلیه کرده است؟

روند تحولات میدانی نشان می‌دهد، آمریکایی‌ها بیشتر نیرو‌های خارج شده از پایگاه‌های کوچک را به پایگاه‌های نظامی بزرگ خود در عراق از جمله پایگاه‌های «اربیل و عین الاسد» انتقال خواهند داد تا در تیرراس نیرو‌های بسیج مردمی نباشند.

رژیم تروریستی آمریکا به بهانه برقراری امنیت و مبارزه با گروهک‌های تروریستی، ۱۷پایگاه و چندین کمپ نظامی و آموزشی و مقر مستشاری و مخفی در خاک عراق دارد، اما در روز‌های گذشته شش پایگاه را تخلیه و نیروهایش را به سایر مقر‌های نظامی منتقل کرده است.

براساس آخرین اطلاعات به دست آمده، آمریکایی‌ها تاکنون از پایگاه‌های نظامی «الرمانه (القائم)، القیاره، کی وان، الحبانیه (تقدم)، نینوا» تخلیه کرده اند و این مقر‌ها را به نیرو‌های عراقی تحویل داده اند و همچنین در حال تخلیه پایگاه‌های «ابوغریب» در شرق استان الانبار و «اسپایکر» در شمال استان صلاح الدین و کمپ نظامی «بسمایه» در جنوب بغداد هستند.

در ذیل موقعیت جغرافیایی مهم‌ترین پایگاه‌های تخلیه شده آمده است:

- «الرمانه»؛ در شهرک «الرمانه» و نزدیکی گذرگاه مرزی «القائم» و مرز‌های مشترک سوریه و شمال غرب استان الانبار واقع شده است؛ منطقه الرمانه از غرب به سوریه و از شمال به استان نینوا متصل می‌شود.

- «القیاره»؛ این پایگاه نظامی در جنوب شرق استان نینوا و در نزدیکی مرز استان‌های اربیل و صلاح الدین واقع شده و جاده راهبردی بغداد (دهوک) ترکیه نیز از نزدیکی این پایگاه می‌گذرد؛ پیشتر نظامیان آمریکایی در این پایگاه نظامی مناطق جنوب شرقی نینوا، جنوب غرب اربیل، شمال صلاح الدین» را رصد می‌کردند.

پایگاه «کی وان»؛ در ۱۴ کیلومتری حومه شمال غربی شهر کرکوک و در نزدیکی فرودگاه این شهر واقع شده است؛ نظامیان تروریست آمریکایی پیشتر به همراه نیرو‌های پلیس فدرال و مبارزه با تروریسم عراق در این پایگاه حضور داشتند.

پشت پرده سناریوی جدید واشنگتن در کشور همسایه/ آمریکا چند پایگاه نظامی را در عراق تخلیه کرده است؟

مهم‌ترین پایگاه‌ها و کمپ نظامی رژیم تروریستی آمریکا در عراق

نیرو‌های ارتش رژیم تروریستی آمریکا در برخی کمپ‌های نظامی و آموزشی حضوری اندک دارند که در نقشه اینفوگراف میدانی مشخص نشده اند.
مقر‌های مستشاری و پایگاه‌های مخفی ارتش رژیم تروریستی آمریکا در نقشه میدانی لحاظ نشده‌اند.

- «الحبانیه»؛ این پایگاه نظامی در حد فاصل شهر‌های فلوجه و الرمادی در شمال استان الانبار قرار دارد و شامل چند دانشکده نظامی برای آموزش نظامیان است؛ منطقه «الحبانیه» بغداد را به گذرگاه مرزی القائم و سپس سوریه وصل می‌کند.

در حال حاضر، نظامیان آمریکایی در ۱۰پایگاه نظامی از جمله «عین الاسد، الرطبه، التاجی، النصر، بلد، اتروش، باشور، اربیل، حریر و مخمور» حضور دارند و تاکنون خبری در خصوص تخلیه این پایگاه‌ها از سوی آمریکایی‌ها اعلام نشده است.

منبع: مشرق

انتهای پیام/ 900

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها