به روز شده در: ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۴
روحانی:
رئیس‌جمهور از تصویب و ابلاغ طرحی سختگیرانه برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا در کشور خبر داد و گفت: این تصمیمات سخت برای حفاظت از جان مردم است.
کد خبر: ۳۸۹۱۹۵
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۳ - 25March 2020

سختگیری‌های بیشتر برای مبارزه با کرونا/ تصمیمات سخت برای حفاظت از جان مردم استبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه صبح امروز هیأت دولت اظهار داشت: ما در روز‌های گذشته مجبور شدیم بخش زیادی از اقتصاد را تعطیل کنیم و دلیل آن هم اهمیت سلامت مردم برایمان است.

وی با اشاره به اینکه از ۲ میلیون و چهارصد و پنجاه هزار کارمند دولت، بخش اعظم سر کار نیستند و تعطیل شدند، تصریح کرد: به جز یک اقلیتی در بخش بهداشت و درمان که با تمام وجود در حال کار و فعالیت هستند. ما گفتیم یک سوم کارمندان بصورت گردشی سرکار حاضر شوند که این کار هم به‌خوبی در حال انجام است.

رئیس‌جمهور در خصوص روند درمان بیماری کرونا در کشور گفت: در زمینه درمان و مراجعه مردم به پزشکان یک کار‌ خوبی در کشور در حال انجام است و تقریبا داریم غربالگری می‌کنیم که چه کسانی باید در خانه بمانند و چه کسانی باید به پزشک مراجعه کنند؛ به حمد الله تا امروز کمبود تخت، پرستار و پزشک نداریم.

روحانی یادآور شد: ۶۰ درصد تخت بیمارستانی ما در مشهد خالی است و ۳۰ درصد از تخت‌های بخش ویژه هم جای خالی دارد.

وی افزود: دستورالعمل اولیه ما این بوده که هر کشوری می‌خواهد در زمینه مبارزه با کرونا به ما کمک کند، آن را دریافت می‌کنیم و هر کشوری هم از ما کمک بخواهد در حد توان به آن‌ها هم کمک می‌کنیم.

رئیس‌جمهور با تشکر از وزارت امور خارجه گفت: وزارت امور خارجه طرح نه به تحریم را راه انداخته است و تلاش بر این است که پول‌های بلوکه شده ما آزاد شود.

روحانی با بیان اینکه همه مقامات از مردم درخواست کردند در این به سفر نروند، تصریح کرد: روز گذشته طبق آمار استاندار خراسان رضوی، مردم همراهی کرده‌اند و استاندار خراسان رضوی گزارش داد که ۷۸ درصد سفر‌ها در این استان کاهش پیدا کرده است؛ این به معنای همکاری خوب در کشور است.

وی ادامه داد: دیروز در ستاد ملی مبارزه با کرونا بحث مفصلی شد که سختگیری‌ها باید بیشتر شود و طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را وزارت بهداشت آورده بود تا سختگیری‌های بیشتری در بعضی مکان‌ها اعمال شود، چون این طرح نیاز به بحث‌های تخصصی و دقت بیشتر داشت این امر به کمیته امنیتی اجتماعی که وزیر کشور مسئول آن است محول شد.

رئیس‌جمهور افزود: طرحی آماده شده است و تدوینش تا ظهر امروز طول می‌کشد؛ بهرحال این طرح تصویب و ابلاغ خواهد شد و این ابلاغ ممکن است سختگیرانه باشد، برای سفر‌ها مشکلات و محدودیت‌هایی را ایجاد خواهد کرد.

روحانی تاکید کرد: این تصمیمات سخت برای حفاظت از جان آن‌ها است و ممکن است همه پارک‌ها بسته شود؛ سیزده‌به‌در مثل سال‌های قبل نباشد، اما چاره‌ای بجز این نداریم.

وی با تاکید بر اینکه سلامت مردم برای ما مهم است، تصریح کرد: ما باید موج دیگر کرونا را مدیریت کنیم و تا شنبه ۱۶ فروردین این طرح سختگیرانه باید اجرا شود.

مردم از فردا آمادگی برای سختگیری‌ها را داشته باشند

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مردم باید از فردا آمادگی سخت‌گیری‌ها را داشته باشند، خاطرنشان کرد: هر توانی داشته باشیم استفاده خواهد شد؛ هر طرحی نیاز به کمک و مشارکت مردم دارد؛ اگر همه در کنار هم باشیم راحت‌تر انجام می‌شود.

روحانی افزود: برای مسأله مالیات، چک، بیمه کارگران برای کارفرماها که می‌توانند مهلت دهیم؛ اینها همه مصوباتی بوده که تصمیم گرفتیم و ابلاغ کردیم، مصوبات دیگری هم خواهیم داشت؛ فردا هم جلسه ویژه همین بخش اقتصادی در این زمینه است. هر توانی داشته باشیم از توان دولت و امکان کشور استفاده خواهد شد برای اینکه مردم در فشار کمتری باشند.

وی با اشاره به اینکه هر طرحی بخواهد موفق شود، کمک و مشارکت شما مردم عزیز را نیاز دارد، گفت: اگر شماها همه پای کار باشید و همه دولت را یاری و کمک کنید و همه کنار هم باشیم، راحت‌ می‌توانیم اجرا کنیم ولی اگر عده‌ای از مردم نخواهند، خیلی کار سخت‌تر می‌شود؛ اما در عین حال یک سخت گیری‌هایی از فردا اجرا و عمل می‌شود؛ مردم باید آمادگی برای این سختگیری‌ها داشته باشند، بخاطر ضرورتی که برای زندگی آن ها بوده است.

رئیس جمهور یادآور شد: این چند روز در بخش‌هایی از کشور بارندگی داشتیم و این بارندگی‌ها شدید بود و منجر به سیلاب‌ها شد؛ اینجا باید تشکر کنم از همه آن هایی که به امداد شتافتند برای این مردم عزیز؛ استاندارها ، فرماندارها و ستاد بحران همه پای کار هستند، وزارتخانه‌های مربوطه پای کار هستند که آب و برق مورد نیاز مردم تامین شود.

روحانی ادامه داد: برای اینکه پل‌ها بتواند زودتر مرمت شوند و مردم عبور و مرور خود را انجام دهند، کار خوبی انجام گرفته؛ در سه استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان گرفتاری‌مان بیشتر است.

وی در پایان خاظرنشان کرد: اعتباراتی که مورد نیاز است همه را مصوب خواهیم کرد و در اختیار قرار می‌دهیم و ان‌شاء‌الله این خسارت‌ها را ترمیم می کنیم؛ مردم عزیز ما هم در این زمینه به کمک استان‌هایی بشتابند که این روزها سختی‌های زیادی دارند و تحت فشار هستند.

انتهای پیام/ 421

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار