به روز شده در: ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۴
سردار مجتبایی مطرح کرد؛
جانشین رئیس پلیس بین الملل ناجا گفت: مجرمان بین‌المللی از اضطراب کرونا ویروس برای کلاهبرداری آنلاین، از آسیب دیدگان استفاده می‌کنند.
کد خبر: ۳۸۸۱۱۶
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۹ - 15March 2020

کلاهبرداری مجرمان بین‌المللی از اضطراب کرونا ویروسبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‎پرس، سردار «کاظم مجتبایی» جانشین رئیس پلیس بین الملل ناجا با اعلام این خبر، اظهار داشت: سازمان اینترپل مردم را تشویق می‌کند هنگام خرید لوازم پزشکی به صورت آنلاین در طول بحران بهداشت فعلی، با احتیاط عمل کنند، این در حالی است که مجرمان از این وضعیت برای اجرای طیف‌های مختلف کلاهبرداری مالی استفاده می‌کنند.

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: به دلیل بیماری همه گیر COVID-۱۹ و نبود ماسک‌های جراحی و سایر تجهیزات پزشکی در فروشگاه‌های خرده فروشی در کشور‌های درگیر که متقاضی زیادی دارند، مغازه‌های جعلی، وب سایت‌ها، حساب‌های شبکه‌های اجتماعی و آدرس‌های ایمیل که ادعای فروش این اقلام را دارند، به صورت آنلاین گسترش یافته است به گونه‌ای که زمینه را برای سوء استفاده کلاهبرداران سایبری و سوء استفاده آن‌ها از قربانیان با وعده ارائه ماسک و لوازم وعده داده شده فراهم می‌کند.

وی به نمونه‌های کلاهبرداری کرونا ویروس اشاره و بیان کرد: در کلاهبرداری تلفنی، مجرمان ضمن تماس با افراد تظاهر می‌کنند کلینیک یا مسئولان بیمارستان هستند و مدعی می‌شوند یکی از بستگان قربانی به این ویروس بیمار شده و درخواست پرداخت هزینه‌های درمانی را می‌کند.

جانشین پلیس بین الملل ناجا ادامه داد: در جرم فیشینگ، ایمیل‌هایی که ادعا می‌شوند از مقامات بهداشت ملی یا جهانی هستند، با هدف فریب افراد برای به به دست آوردن اعتبار شخصی یا جزئیات پرداخت یا باز کردن فایل پیوست حاوی بدافزار ارسال می‌شود.

سردار مجتبایی خاطرنشان کرد: در بسیاری موارد، کلاهبرداران شرکت‌های قانونی را جعل می‌کنند، آن‌ها با استفاده از نام‌های مشابه، وب سایت‌ها و آدرس‌های ایمیل برای فریب عموم مردم با استفاده از ایمیل و ارسال پیام روی سیستم عامل‌های شبکه‌های اجتماعی به اطلاعات محرمانه دسترسی پیدا می‌کنند.

این مقام ارشد انتظامی افزود: هرکسی که به فکر خرید آنلاین لوازم پزشکی است باید لحظه‌ای تأمل و اطمینان پیدا کند که با یک شرکت معتبر سر و کار دارد، در غیر این صورت ممکن است پول وی به حساب مجرمان واریز شود.

وی تصریح کرد: تا به امروز، سازمان اینترپل با حدود ۳۰ پرونده کلاهبرداری مربوط به COVID-۱۹ با پیوند‌هایی به آسیا و اروپا یاری رسانده که این امر منجر به مسدود شدن ۱۸ حساب بانکی و بلوکه شدن بیش از ۷۳۰ هزار دلار در معاملات مشکوک به کلاهبرداری شده است.

سردار مجتبایی با تاکید بر همبستگی جمعی و هماهنگ با پیوند‌های بین المللی به منظور پیشگیری از کلاهبرداری اینترنتی در تهیه تجهیزات پزشکی، به شهروندان توصیه کرد: قبل از هرگونه خرید، شرکت با فردی که کالای مورد نظر را ارائه می‌دهد را تأیید کنید.

این مقام ارشد انتظامی بر آگاهی شهروندان به وب سایت‌های جعلی تاکید و اضافه کرد: مجرمان غالباً از یک آدرس وب استفاده می‌کنند که تقریباً به نظر می‌رسد به عنوان یک دامنه قانونی است، مانند 'abc.org' به جای 'abc.com'.

وی ادامه داد: بررسی‌های آنلاین یک شرکت را قبل از خرید بررسی کنید، به عنوان مثال، آیا شکایات سایر مشتریان در مورد عدم دریافت اقلام وعده داده شده وجود داشته است؟

جانشین پلیس بین الملل با بیان اینکه اگر از شما خواسته شد تا به حساب بانکی واقع در کشور دیگری نسبت به مکانی که شرکت در آن قرار دارد پرداخت کنید، احتیاط کنید، گفت: بر روی لینک‌ها یا پیوست‌هایی که از یک فرستنده ناشناخته آمده و منتظر دریافت آن‌ها نیستید، کلیک نکنید.

سردار مجتبایی توصیه کرد: نسبت به ایمیل‌های ناخواسته ارائه تجهیزات پزشکی و یا درخواست اطلاعات شخصی خود برای بررسی‌های پزشکی احتیاط کنید، مقامات قانونی بهداشت و درمان به طور معمول با این روش با افراد عمومی تماس نمی‌گیرند.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها