به روز شده در: ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۸
سید حسن نصر الله:
دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: ایران با وجود همه جنگ‌های نظامی، امنیتی، اقتصادی و رسانه‌ای و روانی و تحریم به یاری خداوند و حضور ملت مومن آن در همه میادین، مقاومت و پایداری کرد و این از تشییع تاریخی دو شهید و در راهپیمایی سالروزی پیروزی انقلاب در ۲۲ بهمن ماه هویدا شد و این پیامی بسیاری قوی به دوست و دشمن است.
کد خبر: ۳۸۴۴۶۸
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۸ - 16February 2020

انقلاب ایران با وجود تمام جنگ‌ها و تحریم‌ها به لطف حضور مردم ایستادگی کرده استبه گزارش گروه بین الملل دفاع‌پرس، سید حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله لبنان در مراسم بزرگداشت شهدای مقاومت (شهید راغب حرب و شهید سید عباس موسوی و شهید حاج عماد مغنیه) و چهلمین روز شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس و همرزمان شهیدشان گفت: در ابتدا به همه شما خوشامد می گویم. در سخنرانی ام به برخی مناسبت‌ها اشاره خواهم کرد و از شهداء و اوضاع منطقه و اوضاع داخلی لبنان که همگی شاهد آن هستید، سخن خواهم گفت.

وی در ادامه ضمن تبریک چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبر معظم انقلاب و همه مسئولان و ملت ایران افزود: ایران با وجود همه جنگ‌های نظامی، امنیتی، اقتصادی و رسانه‌ای و روانی و تحریم به یاری خداوند و حضور ملت مومن آن در همه میادین، مقاومت و پایداری کرد و این از تشییع تاریخی دو شهید و در راهپیمایی سالروزی پیروزی انقلاب در ۲۲ بهمن ماه هویدا شد و این پیامی بسیاری قوی به دوست و دشمن است.

نصرالله بیان کرد: به ملت بحرین نهمین سالروز شروع انقلاب به رهبری علمای مخلص که در راس آنها شیخ عیسی قاسم قرار دارد را تبریک می‌گوییم. این ملت مظلوم برای مطالبه حقوق عادی خود به پا خاست و در راه آن جانفشانی زیادی از شهیدان و زخمی شدگان و زندانیان و بازداشت شدگان داشت و تا به امروز در حال مبارزه است و علاوه بر آن برای بازگشت بحرین به جایگاه واقعی آن در امت اسلامی پس از اینکه حکامش آن‌را به پایگاه عادی سازی روابط و توطئه علیه آرمان فلسطین تبدیل کرده‌اند.

دبیر کل حزب الله گفت: شاخصه فرماندهان شهید این است که آنها مسئولیت پذیرند و در کنار آنها همواره آماده جانفشانی بی حد و مرز هستند. هنگامی که وصیت فرمانده شهید قاسم سلیمانی را می‌خوانیم در می‌یابیم که با فرمانده مجاهد و عارف که به کشور و ملتش اهتمام دارد، روبرو هستیم. مقاومت جدای از شهیدانی که ارزش‌های انسانی و دینی و اخلاقی و جهادی را تجسم کردند نیست و مدرسه زنده و تپنده ایجاد کردند و ما از مردان خدا که شاهد جهاد آنها بودیم سخن می‌گوییم. خداوند شهیدان را در دنیا در جهاد و شهادتشان عزیز و در آخرت نیز همانطور که به مجاهدان و شهدا وعده داده است، عزیز می‌گرداند.

نصرالله اعلام کرد: در ابتدای مقاومت خون شهید راغب حرب ما را وارد مرحله جدید و متفاوتی کرد و این با شهادت شیخ عباس الموسوی و حاج عماد ادامه یافت و امروز شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس مقاومت را در کل منطقه وارد کرده است و محور مقاومت و جمهوری اسلامی در مرحله جدید و حساس و بسیار سرنوشت سازی قرار دارد. محور مقاومت امروز در برابر چالش جدید با توجه به تحول بزرگ در منطقه ما قرار دارد و خواست ترامپ طی هفته‌های گذشته و علاوه بر آن جنایات بزرگی که مرتکب شده است که جنایت اول ترور حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس در بغداد و در عملیات تروریستی آشکار و جنایت دوم با رونمایی معامله قرن از سوی ترامپ است.

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: جنایت نخست در خدمت جنایت دوم است و در خدمت طرح‌های چپاولگرانه اسرائیلی در کشور ما است. معامله قرن تنها یک معامله نیست بلکه طرح ترامپ برای نابودی آرمان فلسطین است و طرحی اسرائیلی برای پایان دادن به آرمان فلسطین از سوی ترامپ است زیرا این همان است که اسرائیلی‌ها در طی روند مذاکرات طرح می‌کردند. موفقیت طرح به مواضعی که اتخاذ می‌شود و ثبات در مواضع بستگی دارد. آمریکا قدرت شکست ناپذیر نیست و شکست آن هنگامی که ملت‌ها تصمیم به مخالفت و مقاومت گرفتند، ثابت شده است.

وی افزود: مهم‌تر از طرح ترامپ موضع خود فلسطینی هاست و ملت فلسطین با اجماع موضع کوبنده و در مخالفت با آن را بیان داشتند و این قابل انتظار بود و این سنگ بنا در مقابله با طرح ترامپ است. نشست وزیران خارجه کشورهای عربی در قاهره و روسای پارلمان‌های عربی و نشست سازمان همکاری اسلامی و نشست پارلمانیون برای قدس و موضع روسیه و چین و اتحادیه اروپا و حتی مواضع نمایندگان دموکرات در هیچکدام موضعی از حمایت از طرح ترامپ ندیدیم و فقط ترامپ و نتانیاهو موافق این طرح هستند.

نصرالله گفت: باید از اجماع لبنانی در مخالفت با معامله قرن سخن گفت از نهادهای رسمی گرفته تا گروه‌ها و احزاب سیاسی و موضع مردم. این بدان سبب است که لبنانی‌ها مخاطرات این طرح را برای منطقه و لبنان می‌دانند. طرح از لبنان می‌خواهد که مزارع شبعا، تپه‌های کفرشوبا و بخش لبنانی از روستای الغجر را به رژیم صهیونیستی بدهد و نیز آوارگان فلسطینی را اسکان بدهد و نیز این طرح بر موضوع ترسیم مرزهای زمینی و دریایی با فلسطین اشغالی و تاثیر آن بر ثروت نفت تاثیر دارد. درباره بحث اسکان آنچه اطمینان بخش است اجماع لبنانی‌ها و فلسطینی‌ها و قانون اساسی لبنان است. اما اگر در لبنان بحث از نگرانی و بیم است باید مورد احترام قرار گیرد. درست است که مواضع امروز اینچنینی است اما چه تضمینی است که در اینده هم این مواضع اینگونه بماند به ویژه که اگر تحولات در مواضع جهان عرب و کشورهای حوزه خلیج فارس رخ دهد و اینکه برخی از قبول کمک مالی به سبب اوضاع اقتصادی و مالی سخن بگویند و از همین رو نباید از برخی لبنانی‌ها خشمگین شویم زیرا جای ترس و نگرانی چه در زمینه اسکان چه مزارع شبعا و تپه‌ها کفرشوبا و یا ثروت نفتی وجود دارد.

دبیر کل حزب الله لبنان در ادامه خاطرنشان کرد: موضع عربی ممتاز بود اما برخی آنرا قابل بررسی می  دانند و اینکه سازش و تسلیم شدن شروع شود و بیم از موضع عربی وجود دارد به ویژه از ناحیه کشورهای حوزه خلیج فارس و اینکه این موضع دچار تشتت شود. این صحیح است که این طرح مرده به دنیا آمده است اما صحیح این است که بگوییم که طرحی است که دنیا آنرا مورد مخالفت قرار می دهند اما صاحب طرح بر اجرای آن و عملی کردن آن اصرار دارد و با همه ابزار در این راستا حرکت می کند.

نصرالله گفت: مرحله جدید که برملتهای ما در منطقه تحمیل شده است رفتن به رویارویی اساسی است واین تحولی جدید است که به جنایت جدید منتهی شده است ما در برابر رویارویی جدیدی قرار داریم که گریزی از آن نیست زیرا طرف دیگر حمله می کند و طرح می دهد و می کشد و جنگ افروزی می کند. آمریکا به رویارویی با کل ملتهای و همه کسانی که با تسلیم و سازش مخالف هستند و نه فقط ما روی آورده است. ما هنوز در مرحله واکنش هستیم و واکنش آرام و با تاخیر. ملتهای ما به سوی رویارویی با دولت آمریکا  حرکت می کنند که مصداق شیطانی بودن و تروریسم و توحش، تجاوزگری، تکبر و برتری جویی و فساد در روی زمین است. ما در برابر این تجاوزات متعدد و گوناگون آمریکا قرار داریم و اگر ملت های منطقه خواهان این هستند که مانع مصادره حق شوند گزینه ای غیر از مقاومت فراگیر و مردمی در همه ابعاد فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و قضایی ندارند. در این نبرد ما در وهله اول به هوشیاری نیاز داریم. نباید از آمریکا بیم و هراسی داشت و باید به خداوند و توان خود و امت مان اعتماد داشته باشیم و به امید به آینده نیاز داریم و آمریکا و اسرائیل همه چیز نیستند.

وی بیان کرد: همه جنگها و کشتارهای اسرائیل مسئولیتش با آمریکا در درجه اول است و داعشی که کشتارهای هولناک در عراق به راه انداخت و سرنوشت عراق را تهدید کرد و  دست به اقداماتی در سوریه پس از اینکه بر بیش از ۵۰ درصد از مساحت سوریه مسلط شد؛ آمریکا مسئول جنایات و فجایعی که به دست آن رقم خورد است.

دبیر کل حزب الله لبنان تاکید کرد: آمریکا برای دیکته کردن طرحهای خود به هر ابزاری که در دست دارد، روی می آورد و هنگامی که به جنگ نظامی نیاز داشته باشد، جنگ به راه می اندازد و هنگامی که جنگ نیابتی نیاز داشته باشد به آن دست می زند و نیز هنگامی که به ترور یا فشار مالی و اقتصادی یا گشودن پرونده قضایی باشد آنرا انجام می دهد و در مقابل ما باید که با همان ابزار با آن مقابله کنیم و ما به مقاومت فراگیر در کل جهان عرب و اسلام نیاز داریم. از همه نخبگان، علما و متفکرین می خواهیم که برنامه و طرح بدهند و وارد مرحله جبهه مقاومت فراگیر در موضوعات قضایی و حقوقی به طور مثال شویم جدای از آنکه دادگاههای بین المللی پاسخ می دهند یا نمی دهند ما باید اینکار را انجام دهیم. همه انواع مقاومت مطلوب است در موضوع اقتصادی به تحریم ها برای تسلیم و به زانو درآوردن کل دنیا روی می آورند. امروز دولت لبنان و دستگاه قضایی لبنان به علت موضوع الفاخوری تهدید شدند و این یعنی اینکه نباید مخالفت کنی وگرنه تحریم می شوی و این ذلتی است که می خواهند دنیا در آن به سر ببرد. ما قدرتی مانند آمریکا نداریم اما چرا به تحریم کالاهای آمریکایی روی نیاوریم؟ این بخشی از جنگ و نبرد است. آمریکا از سلاح تحریم های اقتصادی علیه ملتها استفاده می کند.

نصرالله افزود: اسرائیلی از مرگ می ترسد و نقطه ضعف آمریکا امنیت و اقتصاد است. رفتن به سوی اقدام جدی برای تحریم کالاهای آمریکا موضوعی ساده و آسان است. ما خواهان تحریم همه کالاها نیستیم و برخی شرکتها را تحریم می کنیم و این نوعی از رویارویی است. باید به همه ابزارها فکر کرد و در کنار آن بُعد نظامی و امنیتی هم مدنظر قرار داد. ما امتی زنده هستیم که اراده دارد. طی روزهای گذشته در برخی روستاها سوریه شاهد بودیم که مردم با دست خالی به مقابله با آمریکایی ها پرداختند در حالی که آمریکا برای تامین خروج به جنگنده های اسرائیلی نیاز دارد.

دبیر کل حزب الله لبنان گفت:آمریکا حامی جنگ علیه ملت یمن است تا از آن بهره اقتصادی ببرد و سلاح به کشورهای متجاوز بفروشد. همه ملتهای منطقه برای مقابله با استکبار به سلاح روی خواهند آورد و خود آمریکا گزینه ای غیر از آن باقی نگذاشته است.

وی اعلام کرد: به ملت عزیز و وفادار و مظلوم عراق می گویم که وفاداری به حاج ابومهدی المهندس و مشارکتش در رقم زدن پیروزی بر داعش و نیز وفاداری به حاج قاسم سلیمانی. مسئولیت نخست در واکنش در قبال این جنایت بر دوش شماست و مطلوب حفظ حشد شعبی است زیرا آمریکا خواهان انحلال حشد شعبی است. حشد شعبی تضمین کننده عراق و تقویت آن و حفظ روحیه ایمانی و جهادی است و در وهله دوم بیرون راندن نظامیان آمریکایی از عراق است. مطلوب است که عراق قوی و مقتدر در منطقه باشد و از دغدغه های امت اسلامی به دور نباشد.

نصرالله درباره اوضاع داخلی لبنان هم خاطرنشان کرد: درباره اوضاع داخلی هم باید دغدغه اصلی اوضاع اقتصادی و اجتماعی و پولی باشد. امروز بحث از سرنوشت سپرده ها و از گرانی و نبود برخی کالاها و نرخ لیره و دلار و مخاطراتی ارز ملی و افزایش نسبت بیکاری و نبود فرصت های شغلی و رکود تجارت و اقتصاد و مشکلات صنایع و کشاورزان است. مردم نگران بازتاب این اوضاع بر اوضاع امنیتی هستند و نیز نگرانی از خدمات رسانی به شهروندان وجود دارد. این وضع باید حل شود و همه ما مسئول هستیم و از ابتدای بحران اخیر خواهان حل مشکلات بودیم. ما از روز اول گفتیم که نگران مقاومت و بودجه آن نیستیم بلکه نگران شهروندان و کشوریم و همه مواضع ما از نگرانی از اوضاع کشور است و ما درباره آنچه امروز به آن رسیدیم هشدار داده بودیم. ما از مسئولیت فرار نکردیم ما به عنوان حزب الله حزبی فکر نمی کنیم و به خودمان فکر نمی کنیم ما مردم برایمان مهم هستند.

دبیر کل حزب الله لبنان تاکید کرد: ما مسئولیت پذیر هستیم و آماده مسئولیت پذیری کامل برای حل اوضاع کنونی هستیم و از موضوعی فرار نمی کنیم. ما در راستای مصلحت ملتمان حرکت می کنیم. ما امیدوار بودیم که دولت سابق استعفا نکند و دولت کنونی شکل گرفت و باید به سبب اوضاع حساس مسئولیت پذیر باشند. ما به دولت رای اعتماد دادیم و حامی آن هستیم و در کنار آن هستیم زیرا این به سرنوشت کشور مربوط است. ما در برابر اوضاع اقتصادی، مالی و پولی بسیار سختی قرار داریم و این جای هیچ بحثی ندارد و خواهان جدایی موضوعات اقتصادی و مالی از کشمکشهای سیاسی هستیم. باید تسویه حسابهای سیاسی کنار گذاشته شود با اختلاف مشکلی حل نمی شود. باید به دولت کنونی فرصت معقول و منطقی برای ممانعت از فروپاشی و سقوط آن داد و همه احزاب و گروهها باید حمایت کنند زیرا اگر دولت کنونی شکست بخورد نمی دانیم که اصلا کشوری می ماند که احدی بخواهد دولت جدید تشکیل دهد.

وی افزود: نتایج شکست به گروههای سیاسی مشارکت کننده در دولت ختم نمی شود بلکه به کشور است و مردم تاوان می دهند و مسئولیت همه کمک به دولت یا اجازه به آن برای کار حداقلی و عدم اقدام تحریک آمیز علیه آن در کشورهای عربی و جهان است. باید از گامهای درست حمایت شود. هرکه دعوت به یاس می ند مرتکب خیانت ملی می شود و موضوع به هوشیاری، شجاعت و جانفشانی و دست برداشتن از محاسبات غلط نیاز  دارد. از دولت می خواهم که طرح ارائه کند زیرا اوضاع اقتصادی و پولی خطرناک است و اولویت در نجات کشور است زیرا خطر همه را تهدید می کند. درباره موضوع تحریک نیز به برخی از لبنانی هایی که بر تحریک از خارج از طریق نامیدن این دولت به نام دولت حزب الله می گویم که حزب الله حامی دولت است و خواهان موفقیت آن است و اینکه گفته شود که این دولت حزب الله کذب و به زیان کشور است. هنگامی که برخی گروههای سیاسی از دادن فرصت به دولت سخن می گویند باید از اقدامات تحریک آمیز علیه آن دست بردارند و بگذارند که کارش را انجام دهد. این دولت اگر موفق به توقف فروپاشی شود و به مردم آرامش بدهد خدمت بزرگی به همه لبنانی ها و همه مقیمان در لبنان خواهد کرد.

انتهای پیام/ 161

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار