به روز شده در: ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۰
نشریه واشنگن پست افشا کرده که سازمان جاسوسی آمریکا به مدت چندین دهه با همکاری یک شرکت سوئیسی از بسیاری از کشور‌ها به ویژه متحدان واشنگتن جاسوسی کرده است.
کد خبر: ۳۸۳۹۸۱
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰ - 12February 2020

«کودتای اطلاعاتی قرن»؛ چگونه واشنگتن به مدت چند دهه حتی از متحدان خود جاسوسی کرد؟به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، روزنامه واشنگتن پست طی گزارشی، ابعاد جدیدی از جاسوسی سازمان «اطلاعات مرکزی آمریکا» (سیا) حتی از کشور‌های متحد واشنگتن برملا کرده است.

این گزارش می‎گوید «به مدت بیش از ۵۰ سال کشور‌های جهان به یک شرکت ارائه دهنده ابزار رمزنگاری برای جلوگیری از لو رفتن اطلاعات محرمانه و ارتباط دیپلمات ها، سربازان و جاسوسان خود، اعتماد کردند.»

بر اساس این گزارش، شرکت «کریپتو‌ای جی» سوئیس در طول جنگ جهانی دوم ماشین‌های رمزنگاری برای تهیه کرد.

این شرکت سوئیسی در پی جنگ جهانی دوم ماشین آلات رمزگذاری را به بیش ۱۲۰ کشور جهان از جمله ایران، کشور‌های آمریکای لاتین، و حتی بسیاری از متحدان و رقبای آمریکا فروخته است.

اکنون واشنگتن پست افشا کرده که «کریپتو‌ای جی» به صورت کاملا مخفیانه و با همکاری اطلاعات آلمان غربی، از سوی سیا مدیریت می‌شده است.

روزنامه واشنگتن پست طی گزارشی با عنوان «کوتای اطلاعاتی قرن»، به افشای جزئیات همکاری این شرکت سوئیسی و سیا پرداخته است.

«واشنگتن پست» و رسانه «زد دی اف» آلمان با انتشار این گزارش، پرده از چندین دهه همکاری مخفیانه شرکت «کریپتو‌ای دی» و سیا در دوران جنگ سرد برداشته اند.

انتشار گزارش واشنگتن پست، موجب نگرانی مقامات «کریپتو‌ای دی» شده و آن‌ها هرگونه ارتباط با سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و آلمان را رد کرده اند.

تحقیقاتی که از سوی «واشنگتن پست» و «زد دی اف» نشان می‌دهد افسران سیا که مسئول اجرای این برنامه جاسوسی بوده اند همکاری نزدیکی با مدیران اجرایی شرکت کریپتو‌ای دی داشته اند.

واشنگتن پست در گزارشی می‌نویسد: این تحقیقات نشان می‌دهد چگونه آمریکا و متحدان آن به مدت چندین دهه از اسرار دیگر کشور‌ها سوء استفاده کرده اند.

بر اساس این گزارش، از دهه ۱۹۷۰، سیا و آژانس امنیت ملی تقریبا تمامی جنبه‌های عملیات «کریپتو‌ای دی» را در کنترل خود داشته اند.

این گزارش بر اساس تاریخچه سیا و سازمان اطلاعاتی «بی ان دی» آلمان تهیه شده که واشنگتن پست و رسانه «زد دی اف» به آن دست پیدا کرده اند.

سیا و سازمان اطلاعاتی «بی ان دی» آلمان تاکنون به انتشار این گزارش واکنش نشان نداده اند، اگرچه مقامات آمریکا و آلمان معتبر بودن مدارک این گزارش را رد نکرده اند.. اشنگتن پست در بخش دیگری نوشت که تجهیزات «کریپتو‌ای دی» هنوز هم در ده‌ها کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما این شرکت در سال ۲۰۱۸ به دو بخش تقسیم شد.

منبع: میزان

انتهای پیام/ 900

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار