به روز شده در: ۲۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۰
موسوی:
سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه خارج کردن ایرانی‌ها از ووهان نیازمند موافقت دولت چین است، گفت: رایزنی‌ها با مقامات چینی در این خصوص ادامه دارد.
کد خبر: ۳۸۱۸۳۹
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۴ - 30January 2020

رایزنی‌ها با چین برای خارج کردن ایرانی‌ها از ووهان ادامه داردبه گزارش گروه سیاست خارجی دفاع‎پرس، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت هم میهنان مقیم در شهر ووهان چین (کانون انتشار ویروس کرونا) اظهار داشت: همانگونه که در توضیحات قبلی اشاره شد، وزارت امور خارجه با مشاهده اولین اخبار از انتشار ویروس کرونا، تلاش شبانه روزی برای مدیریت ابعاد مختلف موضوع و کمک به هموطنان مقیم مناطق آلوده در چین را آغاز کرد.

موسوی افزود: مکاتبه و هماهنگی‌های مستمری با نهاد‌های داخلی برای پیش بینی مراقبت‌های بهداشتی انجام شده و سفارت کشورمان در چین نیز تدابیر لازم را اتخاذ و در مواردی هم با مشورت تشکل‌های ایرانیان مقیم اقداماتی انجام شده و یا در حال پیگیری و انجام است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه اظهار داشت: در شهر ووهان که کانون انتشار ویروس است، سفارت کشورمان از اولین ساعات، ارتباط مستمری با دانشجویان ایرانی برقرار کرده است.

وی عنوان کرد: اولین هدف، خارج کردن دانشجویان و هموطنان عزیز مقیم از این شهر بوده که راهکار‌های مختلف زمینی و سپس هوایی پیگیری شده، ولی عملیاتی شدن آن مستلزم موافقت دولت چین براساس مقررات بهداشتی و بین‌المللی برای پیشگیری از انتشار این ویروس در سایر کشور‌ها است که لازم است با رعایت شرایط گفته شده انجام شود.

ارسال بسته‌های مواد غذایی و بهداشتی برای دانشجویان مقیم ووهان

موسوی اضافه کرد: رایزنی مستمر با مقامات چینی در این زمینه ادامه داشته و به موازات آن علیرغم مشکلات ناشی از فاصله ۱۲۰۰ کیلومتری و مقررات شدید قرنطینه در محل، سفارت جمهوری اسلامی ایران بسته‌های مواد غذایی و بهداشتی برای همه دانشجویان مقیم این شهر ارسال کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان با بیان اینکه این موضوع با اولویت بالا از سوی وزارت امور خارجه در حال پیگیری و اقدام است، اعلام کرد به منظور پاسخگویی به خانواده‌های هم میهنان مقیم چین اداره دانشجویی وزارت امور خارجه با شماره‌های زیر آماده پاسخگویی به تماس‌های تلفنی خواهد بود:

٠٠٩٨٢١۶١١۵٣٢٠۵،

۰۰۹۸۹۱۲۸۰۴۹۱۳۴

سفارت ایران در پکن: تاکنون موردی از ابتلای ایرانیان مقیم به ویروس کرونا گزارش نشده

سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن نیز دیروز (چهارشنبه) در اطلاعیه‌ای ضمن تشریح آخرین اقدامات انجام شده در پی شیوع ویروس کرونا در چین و با بیان اینکه تاکنون موردی از ابتلای ایرانیان مقیم به ویروس کرونا گزارش نشده، اعلام کرد: هم اکنون ۸۰ نفر از هموطنانمان در شهر ووهان حضور دارند که سفارت در تماس مستمر با آنان، پیگیری وضعیت و سلامت آنهاست.

در این اطلاعیه آمده است: اقدامات و پیگیری‌های متعددی در خصوص امور و درخواست‌های ایرانیان مقیم چین در حال انجام است. مشکلات آنان به ویژه درخواست خروج، مهر خروج سربازی، حمایت‌های معیشتی و بهداشتی در حال پیگیری است که برخی از آنان انجام شده و بدیهی است حصول تمام درخواست‌ها نیازمند همکاری سایر نهاد‌ها نیز است.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه همچنین روز سه‌شنبه هشتم بهمن به تشریح آخرین اقدامات انجام شده از سوی وزارت خارجه در پی شیوع ویروس کرونا پرداخت و گفت: سفارت ایران در پکن ضمن ارتباط گیری با دانشجویان ایرانی مقیم شهر ووهان، اقدام به ارسال آذوقه و بسته‌های غذایی به خوابگاه‌های آن‌ها با توجه به کمبود مواد غذایی در این شهر ده میلیونی کرده است.

موسوی همچنین گفته بود که درخواست خانواده‌های تعدادی از دانشجویان ایرانی در پکن به منظور تسهیل بازگشت فرزندانشان به ایران و خروج آن‌ها از قرنطینه در دست بررسی است.

در پی شیوع ویروس کرونا در شهر ووهان چین، سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن در اطلاعیه هایی، از هموطنان مقیم چین درخواست کر‌د، ضمن توجه به هشدار‌های پزشکی و بهداشتی در این خصوص، تا حد امکان از حضور در اماکن پر تردد اجتناب ورزند.

شماره تلفن ۸۶۱۷۸۱۲۰۵۰۴۱۳+ بخش کنسولی سفارت نیز به صورت اختصاصی برای پیگیری وضعیت هموطنان ایرانی به صورت شبانه روز برای پاسخگویی به ایرانیان مقیم چین اختصاص داده شده است.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار