به روز شده در: ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۸
وزارت خارجه بحرین ضمن اعلام حمایت از طرح صلح تحمیلی آمریکا موسوم به «معامله قرن»، مدعی شد که موضع ثابتی نسبت به مسئله فلسطین دارد.
کد خبر: ۳۸۱۷۱۹
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۴ - 29January 2020

بحرین بابت «معامله قرن» از آمریکا تشکر کردبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، وزارت خارجه بحرین با انتشار بیانیه‌ای از طرح صلح تحمیلی آمریکا موسوم به «معامله قرن» حمایت کرد.

منامه در این بیانیه تأکید کرد: «وزارت خارجه از تلاش‌های بی‌وقفه آمریکا برای پیشبرد روند صلح قدردانی می‌کند».

خبرگزاری رسمی بحرین، ضمن انتشار این بیانیه، ابراز امیدواری کرد که «طرف‌های ذی‌ربط آنچه آمریکا ارائه کرده است را بررسی کنند و با نظارات آمریکا مذاکرات مستقیمی بین طرفین صورت گیرد».

منامه همچنین مدعی شد که طرفین فلسطینی و اسرائیلی با نظارت آمریکا، باید مذاکراتی را آغاز کنند و به «توافقی دست یابند که مطالبات ملت‌های فلسطین و اسرائیل را درباره صلح فراگیر و عادلانه برآورده سازد».

در این بیانیه، آمده است که این مذاکرات همچنین باید به «تشکیل کشور مستقل فلسطین منتهی شود و حامی امنیت و صلح در منطقه باشد و سود و منفعتی برای همه کشورها و ملت‌ها به همراه داشته باشد».

وزارت خارجه بحرین در پایان مدعی شد که موضع ثابتی نسبت به مسئله فلسطین دارد و از «همه تلاش‌هایی حمایت می‌کند که هدف از آن، دستیابی به راهکار عادلانه و فراگیر این مسئله است؛ [راهکاری که] باعث شود تمامی حقوق قانونی ملت فلسطین بازپس گرفته شود و مانند سایر ملتهای جهان، کشور مستقلی تشکیل دهد.»

این در حالی است که سفیر بحرین در آمریکا شب گذشته، در مراسم اعلام معامله قرن، حضور داشت؛ اقدامی که «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس فلسطین آن را مایه تأسف دانست.

هنیه در عین حال تصریح کرد که موضع کشورهای عربی باید در حمایت از موضع ملت فلسطین باشد و مواضع تاریخی را نقض نکند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شب گذشته در یک کنفرانس مشترک با نتانیاهو طرح معامله قرن را علنی کرد. بر اساس طرح ادعایی ترامپ، مردم فلسطین از پایتختی به نام قدس محروم خواهند شد و فلسطین به مجمع‌الجزایری از تکه‌های پاره پاره زمین بدل می‌ شود؛ کما اینکه حق بازگشت از آوارگان فلسطینی هم سلب می‌شود.

انتهای پیام/ 221

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها