به روز شده در: ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۲
تحلیل‌گر مسائل غرب آسیا گفت: نقش کشورهای منطقه در جسارت ایالات متحده برای ترور سردار سپهبد شهید «قاسم سلیمانی» اشتباه نابخشودنی این کشورهاست که پایگاه نظامی خود را در اختیار آمریکا قرار دادند.
کد خبر: ۳۷۹۹۱۹
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۲ - 17January 2020

سعدالله زارعی: نقش کشورهای منطقه در ترور سردار «سلیمانی» اشتباه نابخشودنی استبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، «سعدالله زارعی» تحلیل‌گر مسائل غرب آسیا، امروز (جمعه) در برنامه «رو در رو» که از شبکه چهار سیما پخش شد، با اشاره به شکست هیمنه آمریکایی‌ها در منطقه و عرصه بین‌الملل، اظهار داشت: «نفس پاسخ ایران در عملیات سردار «قاسم سلیمانی» علیه پایگاه «عین‌الاسد» اهمیت دارد؛ اگر این حادثه برای چین و روسیه و هند یا فرانسه پیش آمده بود، آن‌ها قطعا پاسخی نظامی به آمریکایی‌ها نمی‌دادند، ولی جواب دادن ایران، خود نوعی پدیده است؛ چون پیش از این معنایی نداشت در دنیا کسی جواب اقدام نظامی آمریکا را بدهد».

وی با اشاره به نقش کشور‌های منطقه در جسارت ایالات متحده برای ترور سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و اشتباه نابخشودنی این کشور‌های منطقه‌ای که پایگاه نظامی در اختیار آمریکا قرار دادند، تصریح کرد: «این کشور‌ها دو دسته هستند؛ گروهی سرنخ‌هایی می‌دهند که پایگاه نظامی آمریکا در خاکشان در این ترور نقش نداشته و سرنخ‌های دیگر نیز نشان می‌دهد برخی دول این کشور‌ها از مسئله خبر داشتند؛ نظیر اردن، کویت، امارات، رژیم صهونیستی و قطر که اسناد آن در اختیار ماست».

زارعی با اعلام این که ایران اسناد محرزی از دست داشتن سران کشور‌های منطقه در ترور سردار سلیمانی در اختیار دارد، خاطرنشان کرد: «این کشور‌ها امروز صورت بدهی نزد ایران دارند و کشور‌هایی نیز که این بدهی را ندارند در جنگ ظالمانه آمریکا علیه ایران باید پاسخگو باشند؛ چون پشتوانه‌ای برای آمریکایی‌ها بوده‌اند».

این تحلیلگر مسائل غرب آسیا گفت: «همان‌طور که پایگاه «عین‌الاسد» در عراق به محور مناقشه منطقه‌ای تبدیل شده و روابط عراق و آمریکا را کلاً در بعد امنیتی و سیاسی قطع می‌کند، این وضعیت به شکلی ممکن است در منامه، قطر یا امان تکرار شود.»

زارعی با بیان اینکه آرامش این کشور‌ها در منطقه استمرار نخواهد یافت، افزود: «ماجرای «عین‌الاسد» نشان داد آمریکا نمی‌تواند از خود دفاع کند؛ البته موشک‌های شلیک شده تمامِ ظرفیت ایران نیست و سیدحسن نیز اعلام کرد ما موشک‌های متوسط خود را به «عین‌الاسد» شلیک کردیم. ایران هنوز ظرفیت بالایی برای کار‌های سنگین‌تر دارد».

وی درباره اهمیت منطقه برای آمریکایی‌ها، خاطرنشان کرد: «عده‌ای در وزارت خارجه تحلیل می‌کنند و می‌گویند منطقه برای آمریکا کم اهمیت است؛ ولی این مسئله واقعیت ندارد؛ صحنه «عین‌الاسد» نشان داد آمریکا بیشترین نیرو را در غرب آسیا گمارده و بیشترین هزینه نظامی را صرف کرده و بنا دارد در منطقه بماند؛ لذا ما باید در سیاست مستمر و نه لحظه‌ای، کوچ دادن آمریکا را از بعد سیاسی و نظامی دنبال کنیم.»

همچنین در این برنامه «مجتبی امانی» کاردار سابق ایران در عربستان نیز با این ادعا که آمریکایی‌ها در مقابل شکست «عین‌الاسد» برنامه‌ای را طراحی کرده بودند، گفت: «بعید است آمریکا در برابر هجومی که حیثیت آن‌ها را در منطقه و جهان برد و آن‌ها را از نظر نظامی بی‌آبرو کرد، نقشه‌ای طراحی نکنند».

وی با بیان این مطلب افزود: «این نقشه موجب شکل‌گیری یک عملیات آزمایشی از سوی آمریکا شد؛ ولی در نهایت دیدند اگر موشک کروز به سمت ایران شلیک شود، ضد هوایی جمهوری اسلامی جواب می‌دهد. این گمانه مطرح می‌شود که این تست آمریکایی‌ها جواب نداد و آمریکا فهمید فضای ایران بسیار دقیق و حفاظت شده است».

امانی خاطرنشان کرد: «ترامپ می‌خواهد خود را تا انتخابات ریاست جمهوری برساند؛ ولی کم‌کم نتایج ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس بر سر او آوار می‌شود؛ چنانچه تحلیل‌گران ادعا می‌کنند مذاکره ایران و آمریکا امروز به یک شوخی می‌ماند و این مسئله در حقیقت از دست دادن برگ برنده از سوی آمریکاست».

انتهای پیام/ 113

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها