به روز شده در: ۰۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۷
سرلشکر سلامی:
فرمانده کل سپاه با اشاره به اینکه قدرت‌ها هرگاه در مقابل خود مقاومتی نبینند، خطوط فشار را بیشتر می‌کنند و این واقعیت تاریخ است، گفت: ما باید به سرعت پاسخ می‌دادیم در عین حال دشمن اعلام کرد عکس العمل سنگین نشان می‌دهد. ما هیچ گزینه‌ای جز عکس العمل مقتدرانه نداشتیم.
کد خبر: ۳۷۹۲۰۲
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۱ - 12January 2020

گزینه‌ای جز عکس‌العمل مقتدرانه در مقابل آمریکا نداشتیم/ آمریکا آمده بود ملت ایران را شکست دهدبه گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، سرلشکر «حسین سلامی» فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امروز (یکشنبه) در جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی با دستور کار بررسی اتفاقات اخیر، اظهار داشت: آنچه را می‌گویم چیزی است که از قلب من جاری می‌شود؛ من از میدان یک پیروزی شگفت انگیز و بی‌نظیر که ملت ایران در تاریخ حیات خود کسب کرده است می‌آیم؛ از جایی که آمریکا این بار مستقیم و آشکارا از ایران بزرگ شکست خورد؛ هرچند غبار‌های حادثه غم انگیز سانحه سقوط هواپیما هنوز اجازه نداده است ابعاد این پیروزی شگفت انگیز و خیره کننده شناسایی شود.

وی افزود: بعد‌ها می‌توان در مورد آن دقیق‌تر سخن گفت؛ ما بعد از ترور و شهادت سردار عزیز و همزمان ایشان، کاملا در فضای روانی یک جنگ ناشناخته با آمریکا قرار گرفتیم. بعد از حادثه این تصور به وجود آمد که آن اقتدار، شکوه و اعتبار ملت بزرگ ایران، تحت تاثیر حادثه شهادت آسیب دیده است. ما برای لحظاتی با احساس جزر در اقتدار ملی مواجه شدیم و نیاز این بود که دوباره به حالت مد برگردیم.

سرلشکر سلامی تاکید کرد: فشار افکار عمومی برای انتقام بسیار سنگین بود و ما هم مثل همه شما و بیش از شما تحت تاثیر این حادثه قرار داشتیم؛ ما یکی از بهترین برادرانمان را از دست داده بودیم، یک اسطوره، یک تکیه گاه بزرگ. اما وقتی مردم را می‌دیدیم، با احساس متفاوتی مواجه می‌شدیم.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه آمریکا فرمانده ما را شهید کرده و اخطار داده بود که اگر عکس العمل نشان بدهید ۵۲ نقطه را خواهیم زد، ادامه داد: ما از یک طرف تحت فشار سرعت عمل برای انتقام بودیم و باید اقدام متقابل را چسبیده به حادثه انجام می‌دادیم؛ آمریکا آمده بود حرف آخر را به ملت ایران بزند و ملت ایران را برای همیشه بشکند، آمریکا آمده بود نشان دهد مسیر تقابل ما با آن‌ها یک سویه است و آنها بزنند و ما کاری نکنیم.

فرمانده کل سپاه گفت: آمریکا آمده بود حرف آخر را به ملت ایران بزند و آمده بود ملت ایران را برای همیشه بشکند و دستانمان را ببندد. آمده بود نشان دهد که مسیر تقابل ما با او یک سویه است و می‌زند و ما جواب نمی‌دهیم. این در یک چشم انداز طولانی به یک تهاجم طولانی می انجامید.

جنگ ما با آمریکا در حوزه تکنولوژی جنگ نقطه ها است و نه مساحات

وی با تاکید بر اینکه ما احتیاج به توفق اطلاعاتی داشتیم و ما باید تعیین می کردیم که چگونه و با چه شدتی برخورد می کردیم، گفت: کار ما باید به هدف می رسید و در برابر با عمل آمریکایی ها می شد. آنها حاج قاسم ما را گرفته بودند. همچنین این کار باید قبل از تشییع سردار صورت می گرفت. ملت ما احترام دارد و سرافکنده نیست. ملتی که سرفراز است، زنده است. ما باید موجی از سرزندگی جدید در جامعه ایجاد می کردیم تا طراز نظام بین‌المللی نظاممان دوباره ارتفاع می‌گرفت. ما می توانیم زیر سقف ارتفاع شایسته سرزمینان در جهان زندگی کنیم.

سردار سلامی ادامه داد: ما بزرگ هستیم. تا آن روز ما خود را منطقه ای می دانستیم. طراحی های ما باید دقیق می بود. غلبه بر آمریکا باید از لحاظ فنی و تکنولوژیک انجام می شد. این نبرد هم تاکتیکی و استراتژیک بود. ما در این نبرد باید در تکنولوژی پیروز می‌شدیم. او نباید موشک های ما را می زد. اگر موشک های ما به هدف نمی رسید، اگر دقیق نبود، اگر ویران نمی کرد، می دانید چه اتفاقی می افتاد؟ ما باید از نقاط هدف و نه مساحت آنها اطلاعات به دست می آوردیم. جنگ ما با آمریکا در حوزه تکنولوژی جنگ نقطه ها است و نه مساحات.

فرمانده کل سپاه افزود: بعد از آن باید به گونه ای عمل می کردیم که تصور دشمن را در عکس العمل فرو می پاشانیدیم. ما دیگر نمی توانستیم در میدان عملیات روانی دشمن را متوقف کنیم. باید او را روی زمین متوقف می کردیم. با شکل دهی به واقعیات سخت باید این کار را می کردیم و این مشکل ترین کار به نظر می رسید. من قسم می‌خورم فرماندهان و عزیزانی که در طراحی این مسئله نقش داشتند، شاید چند شبانه روز حتی برای یک ساعت نخوابیدند. شاید حتی اگر برای یک ساعت خوابیدند، خوابی توام با دغدغه فراوان بود.

وی افزود: این تنها راه ما است. ما باید دشمن را غافلگیر می کردیم، فریبش می دادیم و برای واکنش متقابل آماده می شدیم. ما بازی جنگ را تا آخر پیش بردیم.

منطق ما برای درگیری فقط انتقام نبود

سرلشکر سلامی با بیان اینکه اینجا میدانی نبود که ما فکر کنیم که می زنیم و تمام می شود. شما به جای ما بشنید و بگویید که پایگاه آمریکا را می زنیم. او هم گفته که ۵۲ نقطه را می زند و عکس العمل نشان خواهد داد. شما چه می کنید و او نیز در واکنش چه خواهد کرد، گفت: آیا این رفت و برگشت ها به گسترش دامنه و یا کنترل تساعد منجر می شد. چگونه باید کنترل تصاعد انجام می دادیم. ما در جنگی ناشناخته قدم برداشتیم و برای اولین بار قرار بود به طور مستقیم درگیر شویم. دقت کنیم که منطق ما برای درگیری فقط انتقام نبود. این شجاعانه ترین، حکیمانه ترین و الهی ترین تصمیم تاریخ ایران است که بر پایه منطق، تدبیر، توکل و قدرت استوار است.

فرمانده کل سپاه افزود: ما از روز جمعه تا شب چهارشنبه همه چیز را آماده کردیم. فکر کنید باید زیر رصد قوی ترین قدرت اطلاعاتی عالم سامانه ها را گسترش داده و جابجا کنید. ما برای چندین مرحله جنگ با گسترش احتمال دامنه دقیق برنامه ریزی کردیم و هنوز دوستان آماده هستند. همه چیز کاملا مهیا است و هیچ چیز از دید ما تمام نشده است. به خدا تکیه کردیم و این عملیات بزرگ انجام شد. شب عملیات چون ما می گفتیم انتقام می گیریم و وقتی من به عنوان یک فرمانده نظامی می گویم که انتقام می گیریم، همه چیز مشخص است.

وی تصریح کرد: شب حادثه تمامی سیستم های پروازی، پدافندی، جنگ الکترونیک و شناسایی روی آسمان بود. آمریکایی ها تمام قد آماده بودند. انتخاب هدف خیلی مهم بود. ما ابتدا جای دیگری را انتخاب کرده بودیم؛ ولی چون نزدیک بغداد بود و بخشی از عراقی ها داخل آن بودند، هدف را تغییر دادیم. اتفاقا دشمن هم خیلی از نقاط را تخلیه و تصادفا به پایگاهی منتقل کرد که ما در تغییر هدف آن را انتخاب کرده بودیم. عین الاسد که حدود ۱۶۰ کیلومتر با بغداد فاصله داشت و ما این بار بر مبنای گرفتن تلفات انسانی هدف گذاری نکردیم.

هدف ما کشتن سربازان دشمن نبود

سرلشکر سلامی گفت: هدف ما کشتن سربازان دشمن نبود و این موضوع اهمیتی نداشت؛ اما آنجا محل تجهیزات راهبردی دشمن اعم از بالگردهای بلک هات، آپاچی ها، پهپادهای کیو ناین و فری دیترو، یک مرکز فرماندهی و کنترل، آشیانه ها و سوله های متعددی از نگهداری تجهیزات بود که آنها اهداف ما بودند. ما باید این اماکن را نقطه نقطه مورد هدف قرار می دادیم. عملیات ما بر مبنای تاثیر بود. آن چیزی که توازن را برقرار می کرد، نفس عملیات بود. اینکه ایران در فضایی که آمریکا به عکس العمل سنگین تهدید کرده است، شجاعانه عمل می کند.

وی افزود: این حس قدرت است. اینجا آن برابری است. شکستن یک اعتبار جهانی و خرد کردن و مچاله کردن آن حس قدرت است. تخریب های فیزیکی فقط برای این بود که ما بگوییم آنقدر برتری داریم که هر نقطه ای را بخواهیم می زنیم. این اتفاق افتاد. شما در توضیحات سردار حاجی زاده مقایسه قبل و بعد از حمله را کاملا مشاهده کردید. ما هر کجا را نشانه گرفته‌ایم، زدیم. من به شما می گویم موشک کروز دقیق است و وقتی دقت دارد، کسی شک نمی‌کند؛ اما موشک بالستیک وقتی نقطه زن می شود به این معنی است که به انتهای تکنولوژی دست یافته ایم.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه این توفق را ما پیدا کردیم. ما توفق فناوری پیدا کردیم که آمریکایی ها نتوانستند هیچ یک از موشک ها را هدف قرار دهند، افزود: تمامی موشک های ما، به استثنای دو موشک که به صورت طبیعی قبل از رسیدن به سرزمین عراق در ایران اصطلاحا فیل کرد، بقیه موشک ها بدون هیچ آسیب وارد شده، به اهداف اصابت کردند. اینکه بعدا رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که هیچ فرد یا تجهیزاتی آسیبی ندیده است، طبیعی بود. هر کسی برای عقب نشینی و خروج نیازمند یک مفر است.

سردار سلامی تصریح کرد: اما این واقیت ها قابل کتمان نیست. بعد از آن ما به یک جنگ الکترونیک دست زدیم. می دانید که جنگ الکترونیک مدرن ترین جنگ امروزی است و زمانی که این کار را شروع کردیم، همه پرنده های آمریکایی ناپدید شدند.

وی افزود: پرنده‌های آمریکایی در پایگاه‌های خود نشستند. این برتری دیگری بود، چرا که آمریکا دو برتری در جهان دارد که یکی هوایی است و دیگری الکترونیک است و این هر دو نه در یک مقیاس وسیع، در یک مقیاس محدود شکست. از نظر تاکتیکی ما موفق شدیم، چون ما دقیق همه هدف‌ها را زدیم و ترکیب این دو یک غافلگیری تاکتیکی و استراتژیک، توفق تکنولوژیک و توفق تاکتیکی به برتری استراتژیک ما انجامید. ما اعلام کردیم که اگر عکس العمل نشان دهید، واکنش بعدی سخت‌تر خواهد بود. ما اینجا در یک موقعیت جدید قرار گرفتیم.

ما برای واکنش‌های بعدی کاملا آماده بودیم

سردار سلامی تصریح کرد: اول آمریکایی‌ها خیلی تهدید کردند که تهدیدات متنوعی بودند و ما برای واکنش‌های بعدی کاملا آماده بودیم و تا غروب چهارشنبه که رئیس جمهور آمریکا با آن اعلام کوتاه عقب نشینی آشکار خود را اظهار داشت و وقتی پشت به دوربین‌ها حرکت کرد، من احساس کردم آمریکا تمام شده است، فرمانده هوافضای ما کاملا در صحنه در حال جنگ بود. ما همه تا آن زمان در حال جنگ بودیم. این نیست که ساکت بنشینیم. باید در دریا تمامی توانمندی‌های خود را آماده می‌کردیم که همه آماده بودند و مدام این توانمندی‌ها را در معرض یک اقدام جدید قرار می‌دادیم. ما حتی برای کار زمینی آماده شده بودیم و همه چیز آماده بود.

وی افزود: آن شب همه هواپیماها، بالگرد‌ها و پهپاد‌های آمریکایی از منطقه خلیج فارس تا شمال عراق همه روی آسمان بودند و ما همه آماده برای پاسخ به تهدید حداقل ۵۲ نقطه بودیم. شرایط آن شب کاملا شرایط جنگی بود. آن شب قسم می‌خورم که هیچ کس نخوابید تا این ماجرا اتفاق افتاد. من واقعا عرض می‌کنم ما درعین حال که یک پیروزی بزرگ به دست آورده بودیم، حتی قبل از آنکه متوجه بشویم احتمالا موشک ما به هواپیما اصابت کرده است، سقوط هواپیما به خودی خود ما را تلخ کام کرده بود.

سردار سلامی گفت: این ماجرا به این شکل بود. ما در بالاترین حد آماده باش بودیم، چون تهدید متقابل ما هوایی و موشکی بود. پدافند‌ها در این زمینه قلب این عکس العمل را نشان می‌دادند. آن‌ها بودند که باید این جنگ را اداره می‌کردند. سامانه‌های جدیدی را در منطقه گسترش داده بودیم تا از منافع این ملت دفاع کنیم. اجازه ندهیم که آتش‌های دشمن بر سر مردمان ما یا بر روی منافع آن‌ها ببارد و نباید اجازه می‌دادیم که دشمن به این سرزمین تعرض کند. همه آماده بودند و در میان این غوغا، گاهی خبر‌های متفاوتی هم می‌رسید. مثلا سامانه‌های ما خبر پرواز تعدادی کروز را داده بودند و این بچه‌های ما که کنار سامانه بودند، همه خود را برای انهدام موشک‌ها و یا هواپیما‌های دشمن آماده کرده بودند.

فرمانده کل سپاه ادامه داد:، چون موشک کروز به لحاظ سرعت، اساسا به مانند یک هواپیمای بدون سرنشین بزرگ بده و با همان مختصات هواپیما‌های با سرنشین است که تنها خلبان ندارد. کروز‌ها در ارتفاع پایین حرکت می‌کنند و هواپیما‌ها نیز در هنگام اوج گرفتن در ارتفاع پایین هستند. برادر ما در بالاترین حد آمادگی قرار داشت، خبر پرواز کروز‌ها نیز به ایشان داده شده بود و برای لحظاتی ارتباطش با اس او سی قطع شده بود. با همان تصور وقتی این هواپیما پرواز می‌کرد، روی صفحه رادار او به یقین رسیده بود که این یک تهدید است.

وی افزود: او به این یقین رسیده بود که خطر جدی است و موقعیت پرواز هواپیما نسبت به این سامانه به گونه‌ای بود که این هدف نزدیک شونده تلقی می‌شد. معمولا وقتی هواپیما‌ها هم راستا با سامانه‌ها و رادار‌ها قرار می‌گیرند، سطوح مقطع راداری آن‌ها کوچک می‌شود. اگر عمود بر مسیر رادار قرار بگیرند، به دلیل اینکه بدنه هواپیما در معرض امواج قرار می‌گیرد، بزرگتر نشان داده می‌شود، به این معنی که قابلیت تفکیک بیشتر است. این فضا، فضای جنگی است. به این فرد هم خبر رسیده است و او با محاسبه این مطلب که این شی یک کروز است، اقدام به شلیک می‌کند. خود او هم تصور می‌کند که یک کروز را منهدم کرده است. برادران ما از همزمانی شلیک و سقوط هواپیما مشکوک شده بودند و من این را به شما عرض کنم که خدا گواه است ما خومان منشا ایجاد این فرضیه شدیم.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها